Kolposkopia - wziernikowanie szyjki macicy

Kolposkopia to proste badanie, które pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy - wówczas wyleczalność wynosi 100 procent! Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia zwanego kolposkopem.

Kolposkopia może także służyć pobraniu wycinka tkanki, określeniu, jaki zabieg powinien zostać dokonany na szyjce macicy, pochwie i sromie, a także ocenie czy w zabiegu została usunięta cała zmiana chorobowa.

Kolposkopia: przygotowanie do badania

Zazwyczaj przed badaniem trzeba najpierw wykonać cytologię - zwiększa to czułość diagnostyczną. Na kilka (do 7) dni przed badaniem nie powinnaś współżyć seksualnie, dokonywać irygacji pochwy, ani poddawać się badaniu ginekologicznemu, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Kolposkopii nie przeprowadza się podczas miesiączki.

Kolposkopia: przebieg badania

Do tego bezbolesnego badania kładziesz się na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wziernik samotrzymający, co pozwala uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Jeśli istnieje trudność w uwidocznieniu szyjki, może skorzystać z pomocy osoby trzymającej wziernik. Następnie lekarz do pochwy wprowadza specjalny wziernik (tzw. tubus optyczny).

Przed usunięciem wydzieliny pokrywającej szyjkę macicy lekarz ogląda tarczę części pochwowej. Charakter tej wydzieliny pozwala wstępnie wnioskować o biologii pochwy i przyczynach np. upławów. Drugie oglądanie lekarz wykonuje po zmyciu części pochwowej roztworem 0,9 proc. chlorku sodu. Następnie przemywa część pochwową 3 proc. roztworem kwasu octowego lub 5 proc. roztworem kwasu mlekowego. Jest to najważniejszy etap badania, gdyż na jego podstawie można określić charakter zmian.
W przypadku podejrzenia o duże zmiany przednowotworowe lub nowotworowe, lekarz pobiera w znieczuleniu miejscowym wycinek i wyskrobiny z kanału szyjki macicy (biopsja szyjki macicy). Badanie kolposkopowe często kończy się barwieniem szyjki macicy jodyną.

Kolposkopia: wyniki badania

Zmiany szyjki macicy na podstawie badania kolposkopowego dzieli się na cztery grupy:

  • prawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 1)
  • nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 2)
  • niejasne obrazy kolposkopowe (grupa 3)
  • inne obrazy kolposkopowe (grupa 4).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Aga
|

Aaa ha ha ha ha ha. Co to za wysmysly w ogóle? Robię to badanie raz w roku i w życiu większych bzdur nie słyszałam. To jak normalne badanie ginekologiczne. Przy pobraniu wycinków może są zlecenia aby się nie kąpać ale jeżeli nie ma wycinków to wszystko działa jak po normalnej wizycie u gin.

Martyna
|

A czy po zabiegu jak są takie tzw powikłania w postaci krwawienia i jakiegoś bólu to lekarz wystawia zwolnienie aby wszystko się zagoilo Abu nie forsować sie?

Joanna
|

Witam mam 47 lat i miałam robioną kolposkopię 13 kwietnia i byłam lekko uśpiona ponieważ były pobierane również wycinki, Nie bolało po zabiegu ani pózniej ,ale za to krwawiłam kilka dni do 17 potem 2 dniu przekrwiony śluz .Czuję się dobrze nie mam bóli podbrzusza. Mój wynik cytologii był zły i dostałam go po 3 mscach ,ponieważ był konsultowany. Mam endometrium i mięśniaki. Jajniki, macica i szyjka czyste , a cytologia wykazała dysplazję. Cytologię robię co roku!!
Wstępnie już wiem ,ze niezależnie od wyniku czeka mnie operacja całkowitego usunięcia .Jestem na tak, mięśniaki i endometrium są uciążliwe dla mnie (miesiączka ,która jest krwotokiem).
Kobiety dbajcie o siebie i badajcie się regularnie!!!
Pozdrawiam
P,S, Jestem w grupie ryzuka po babci i mamie.

kasia900918
|

Dziś miałam kolposkopie, strach potężny , a samo badanie lekko dyskomfortowe ale nie bolesne. Nie ma się jednak czego bać.

miki
|

Ja miałam przeprowadzone badanie kolposkopowe w Bydgoskim Centrum Onkologii wczoraj. Przeprowadzone zostało bez znieczulenia. Czułam krótkotrwały ból w czasie zabiegu oraz ból w podbrzuszu cały dzień. To wszystko . Dziwię się, że tego typu zabiegi przeprowadzane są w pełnym znieczuleniu.

Klaudia
|

Ja badanie miałam dzisiaj, z powodu nieprawidłowych wyników cytologii, trochę się denerwuję o wyniki, ale mam nadzieje że będzie wszystko ok :) Samo badanie nic strasznego prawie jak przy normalnym badaniu w gabinecie ginekologicznym tyle ze z wziernikiem, trwało to kilka kilkanaście minut, na początku lekkie pieczenie przez chwilę później już ok, i przy pobraniu biopsji lekkie ukłucie. Krwawienie po samym zabiegu przez pierwszą godzine dość obfite, ale myśle że to indywidualna sprawa. Nie ma się czego bać :)

Anonim
|

Czy do tego badania trzeba być ogólnym?

kasia
|

Witam. badanie kolposkopowe miałam dwa razy. Pierwsze trzy lata temu , wtedy odczuwałam tylko delikatne pieczenie w pochwie. Drugie wykonano mi wczoraj w znieczuleniu miejscowym z pobraniem wycinków i łyżeczkowaniem. Bólu nie było, tylko delikatny dyskomfort. Faktycznie czułam delikatne skrobanie. Po badaniu krwawię delikatnie z powodu ran powstałych po pobraniu materiału do badania. Nie ważny ból i strach w obliczu ŻYCIA!

Pela
|

miałam kolposkopię 5 dni temu i sam zabieg nie był tak zły ale podbrzusze strasznie mnie rwie przy zbyt długiej jednej pozycji wczoraj poszłam do lekarza bo poczułam piorunujący ból w jajniku i okazalo się ,że mam stan zapalny

Vyo
|

Jestem po zabiegu kolposkopii. Nic nie boli. Nawet nie szczypało ani nie piekło. Dziewczyny nie bójcie się. Zabieg trwa chwilę i jest całkowicie bezbolesny. A leczyć się warto. Śmiało.