Menorrhagia znaczy NADMIERNIE OBFITE MIESIĄCZKI

2014-07-04 12:20

Obfite krwawienia, na które się skarżysz zwykle jest problemem subiektywnym - zdarza się, że mylnie interpretujesz krwawienia miesięczne jako zbyt obfite. Zawsze jednak warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem, bo może to być menorrhagia, niosąca ze sobą m. in. ryzyko anemii.

menorrhagia
Autor: Photos.com Obfite krwawienia, na które się skarżysz zwykle jest problemem subiektywnym - zdarza się, że mylnie interpretujesz krwawienia miesięczne jako zbyt obfite. Jednak nie należy ignorować nadmiernego krwawienia z dróg rodnych.

Spis treści

  1. Obfite miesiączki: objawy niedokrwistości
  2. Menorrhagia: przyczyny

Nadmierne krwawienie miesięczne (menorrhagia) może doprowadzić do niedokrwistości i rozwoju anemii z niedoboru żelaza. Żelazo jest istotnym składnikiem hemoglobiny - barwnika zawartego w krwinkach czerwonych (erytrocytach).

Obfite miesiączki: objawy niedokrwistości

Jeśli odczuwasz osłabienie, łatwo się męczysz, dokuczają ci duszności, masz przyspieszone tętno i często boli cię głowa, to mogą być objawy niedokrwistości. Możesz również zaobserwować u siebie częstsze infekcje w wyniku spadku odporności. Z całą pewnością też zauważasz też bladość skóry i śluzówek, suchość i łuszczenie się skóry, łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów. Uwaga! Anemia może doprowadzić do niewydolności układu krążenia.

Menorrhagia: przyczyny

Nadmierne krwawienie miesięczne (menorrhagia) jest wieloprzyczynowe. Zazwyczaj jest skutkiem zażywania środków antykoncepcyjnych lub zaburzenia hormonalnego. Może je również wywołać wkładka domaciczna, rak trzonu macicy czy pojawiające się mięśniaki na macicy.

Przyczyn nadmiernego krwawienia można upatrywać w następujących dolegliwościach:

Również cukrzyca, nadciśnienie tętnicze mogą się przyczynić do nadmiernych miesiączek. Warto tu dodać, że obfite krwawienia często trwają bardzo długo szczególnie u młodych dziewczyn oraz kobiet przed menopauzą.

Jeśli cierpisz z powodu przedłużających się krwawień miesiączkowych, są one nadzwyczaj obfite, odczuwasz bóle w podbrzuszu, łatwo się męczysz, cierpisz na duszności i brak koncentracji, koniecznie udaj się do lekarza. Przyczyn nadmiernego krwawienia miesięcznego jest wiele, dlatego by uniknąć anemii, nie bagatelizuj ich. Skonsultuj się z lekarzem. Specjalista ustali konkretną przyczynę i zaordynuje metodę leczenia, jeśli leczenie jest konieczne.