Obfite miesiączki. Skąd wiesz, że masz obfite miesiączki? Jak zmierzyć utratę krwi?

2018-05-20 10:44 Jolanta Dyjecińska | Konsultacja: dr n. med. Marzena Mazurek, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie

Wydaje ci się, że masz obfite miesiączki, ale nie wiesz, jak to potwierdzić? Faktycznie nie jest łatwo stwierdzić, jak dużo krwi traci się w czasie miesiączki. Są jednak pewne sposoby, ułatwiające stwierdzenie, czy ma się obfite miesiączki czy też są one w normie.

Obfite miesiączki utrudniają życie, często są też bolesne. Co gorsza, obfite krwawienia mogą nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. Mimo, że w większości przypadków można pomóc kobiecie mającej obfite miesiączki, wciąż zdarza się, że lekarze ignorują skargi pacjentek.

Obfite miesiączki: kiedy tracisz zbyt dużo krwi

Nie jest wcale łatwo określić, czy miesiączki są obfite, bo twoja ocena jest subiektywna. Utrata krwi podczas menstruacji nie powinna przekraczać 80 ml. Badania wykazały, że 30 proc. kobiet, u których wartość ta jest wyższa, ocenia swoje krwawienie jako lekkie lub umiarkowane.

Obfite miesiączki: jak zmierzyć utratę krwi?

Licz zużyte tampony i podpaski. Te pierwsze wchłaniają ok. 3 ml krwi, drugie - 5 ml. Ale metoda ta bywa zawodna, bo niektóre kobiety częściej wymieniają środki higieniczne, inne rzadziej. Dlatego też w wątpliwych przypadkach można wykonać badanie stężenia hemoglobiny we krwi przed miesiączką i po niej. Jeśli różnica jest wyższa niż 1 g/dl, menstruacje są zbyt obfite.

Obfite miesiączki i co dalej

Jeśli faktycznie tracisz zbyt dużo krwi, zgłoś się do specjalisty. Ginekolog przede wszystkim przeprowadza dokładny wywiad lekarski, który pozwoli mu zorientować się, czy rzeczywiście masz obfite miesiączki i jak długo ci dokuczają. Wykona także badanie ginekologiczne (przyczyny silnego krwawienia mogą dotyczyć pochwy) i USG ginekologiczne umożliwiające wykrycie m.in. nieprawidłowości w budowie anatomicznej macicy, mięśniaków, polipów, przerostu endometrium. Jeśli badanie ultrasonograficzne nie wystarczy do postawienia diagnozy, sprawdzi twój profil hormonalny, zleci zbadanie hormonów tarczycy i krzepliwości krwi. Gdy będzie to konieczne, włączy do diagnostyki także inne badania.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Lilus
|

Ale nie komentarze tylko cały ten artykuł. Też mam obfite miesiączki - ja mówię na nie SPŁUCZKI bo tak się czuję w ich trakcie, wcale nie tracę 100 ml ja tracę w jednym dniu 100 ml, bo kiedy idę sikac rano to widzę raczej nie mocz a muszle wypełnioną krwią. Taaaak dostałam od lekarza exacyl ale od niego boli mnie głowa i w klatce piersiowej boję się żeby się nie przekręcić. Jestem u trzeciego lekarza i nikt nie potrafi mi pomóc, także gratuluję przeszłam już trzy czyszczenia a mam dopiero 37 lat

hami
|

7o7 - zgadzam się w zupełności. Gdy moje miesiączki zaczęły być tak obfite, że największy tampon nie wystarczał mi na dojazd do pracy 30 minut, ginekolog zrobiła USG i skierowała mnie do szpitala z podejrzeniem przerostu endometrium i polipami, i powiedziała, ze "tam lekarze na oddziale wykonają badania, potwierdzą diagnozę i wybiorą najlepszą metodę zabiegu"...
Na oddziale nikt się nie zajmował żadnym badaniem, bo nie było czasu, pieniędzy ani ochoty - jak nas było 10 z podobną diagnozą, to wszystkim wyłyżeczkowano każdej macicę seryjnie i kazano iść do domu jeszcze tego samego dnia. Oczywiście problem po miesiącu wrócił. Jak zapytałam ginekolożkę na kolejnej wizycie, czy może zleciłaby badanie poziomu hormonów, ponieważ od kilku miesięcy ogólnie nie czuję się dobrze (bardzo przytyłam ok 15 kg, b. szybko się męczę) - miałam tu na myśli hormony płciowe typu pregesteron itd, to usłyszałam, że ona się tym nie zajmuje, bo nie jest endokrynologiem tylko ginekologiem.
No i zapisała tabletki. I tyle było tego diagnozowania.

Beata
|

U mnie najlepiej sprawdzają się podpaski Bella Perfecta Blue Extra Sotfplait .Warstwa spodnia podpasek jest wykonana z folii oddychającej. Skutecznie chroni bieliznę i pozwala skórze swobodnie oddychać. Warstwa wierzchnia podpasek pokryta jest delikatną włókniną extra softiplait, ale już podpaski z siateczką drainette powodują uczulenie i nieprzyjemne pieczenie, dlatego należy wypróbować co nam osobiście najbardziej odpowiada.
U mnie podpaski Bella soft nie wywołują żadnych podrażnień ani uczuleń w przeciwieństwie do innych znanych produktów na rynku.

agnieszka kowalczyk
|

mam takie pytanie jakie podpaski stosować najlepiej żebym nie dostała alergii?!!!błagam pomóżcie plis

7o7
|

Uhm, chciałabym aby tak było. Lekarze na ogół zalecają jakieś tabletki i z głowy. Jeśli się źle czujesz po tabletkach, to trudno. Odstawiasz i problem wraca. Od około 25 lat mam obfite miesiączki i nikt nie zlecił mi takich badań diagnostycznych. Pewna lekarka zaleciła mi jedzenie witamin, bo "organizm musi sobie radzić z miesiączką". Czasem czytam te "wieści" na portalach medycznych i zastanawiam się czy osoby które to piszą, wiedzą że to fikcja w porównaniu do zwykłego gabinetu lekarskiego.