Łyżeczkowanie macicy – na czym polega? Wskazania i powikłania

2020-01-08 10:12

Łyżeczkowanie (abrazja) macicy to zabieg, który wykonuje się w celach leczniczych i diagnostycznych, np. pozwala na rozpoznanie raka endometrium. Jest on jednak obarczony wieloma powikłaniami, np. przebiciem ściany macicy czy rozwojem zakażenia. Sprawdź, jakie są wskazania do łyżeczkowania macicy, na czym polega zabieg i jakie mogą być powikłania.

Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Łyżeczkowanie macicy – wskazania
  2. Łyżeczkowanie macicy – jak się przygotować?
  3. Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?
  4. Łyżeczkowanie macicy – powikłania

Łyżeczkowanie macicy (znane również jako abrazja macicy lub - bardziej potocznie - czyszczenie macicy), inaczej abrazja macicy, to zabieg, który polega na usuwaniu specjalną łyżeczką chirurgiczną chorych tkanek macicy. Łyżeczkowanie macicy jest nie tylko zabiegiem leczniczym, lecz także diagnostycznym, gdyż umożliwia pobranie materiału z wnętrza macicy do dalszych badań.

Łyżeczkowanie macicy – wskazania

Łyżeczkowanie macicy można wykonać po porodzie – w przypadku podejrzenia, że łożysko nie oddzieliło się prawidłowo.

Wskazaniem do łyżeczkowania macicy jest także poronienie. Lekarz może je wykonać, gdy obawia się, że w macicy pozostały resztki po poronieniu.

Innymi wskazaniami do tego zabiegu są:

Łyżeczkowanie macicy wykorzystuje się także w celu diagnostyki niepłodności.

Łyżeczkowanie macicy – jak się przygotować?

Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do zabiegu czyszczenia macicy. Pacjentka powinna być jedynie na czczo.

Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?

Pacjentka dostaje krótkie znieczulenie ogólne. Następnie wkładany jest wziernik do pochwy, a na szyjkę macicy zakładane są kulociągi ginekologiczne. Dzięki nim macica będzie stabilna podczas łyżeczkowania.

Kolejnym etapem zabiegu jest wprowadzenie przez rozszerzoną wcześniej szyjkę macicy specjalnej łyżki chirurgicznej do usuwania zawartości macicy (zwana "skrobaczką"). Materiał wydobyty z jamy macicy jest przesyłany do badania laboratoryjnego.

Zabieg trwa około 10 minut. Pacjentka jest wzbudzana z narkozy i może wyjść ze szpitala po 3-4 godzinach od jego zakończenia, jednak powinna być odwieziona do domu przez kogoś bliskiego.

Po zabiegu pacjentka może się skarżyć na ból w podbrzuszu lub lekkie krwawienia (należy stosować podpaski, nie tampony). Ponadto należy powstrzymać się od współżycia przez okres co najmniej trzech dni lub ewentualnie dłużej. Zaleca się, aby pacjentka wzięła 1-2 dni urlopu w pracy.

Łyżeczkowanie macicy – powikłania

Łyżeczkowanie macicy niesie za sobą ryzyko:

      • przebicia ściany macicy
      • rozwoju zakażenia w obrębie jamy macicy
      • krwawienia z jamy macicy

Innym groźnym powikłaniem po abrazji macicy może być zespół Ashermana, którego istotą są zrosty wewnątrz jamy macicy, będące wynikiem urazu podczas łyżeczkowania.

Do powikłań dochodzi jednak bardzo rzadko.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.