Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?

2015-06-05 12:52 Monika Majewska

Łyżeczkowanie macicy to zabieg, który wykonuje się w celach leczniczych i diagnostycznych, np. pozwala na rozpoznanie raka endometrium. Jest on jednak obarczony wieloma powikłaniami, np. przebiciem ściany macicy czy rozwojem zakażenia. Sprawdź, jakie są wskazania do łyżeczkowania macicy, na czym polega zabieg i jakie mogą być powikłania.

Łyżeczkowanie macicy, inaczej abrazja macicy, to zabieg, który polega na usuwaniu specjalną łyżeczką chirurgiczną chorych tkanek macicy. Łyżeczkowanie macicy jest nie tylko zabiegiem leczniczym, lecz także diagnostycznym, gdyż umożliwia pobranie materiału z wnętrza macicy do dalszych badań.

Łyżeczkowanie macicy – wskazania

Łyżeczkowanie macicy można wykonać po porodzie – w przypadku podejrzenia, że łożysko nie oddzieliło się prawidłowo.

Wskazaniem do łyżeczkowania macicy jest także poronienie. Lekarz może je wykonać, gdy obawia się, że w macicy pozostały resztki po poronieniu.

Innymi wskazaniami do tego zabiegu są:

Łyżeczkowanie macicy wykorzystuje się także w celu diagnostyki niepłodności.

Łyżeczkowanie macicy – jak się przygotować?

Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do zabiegu. Pacjentka powinna być jedynie na czczo.

Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?

Pacjenta dostaje krótkie znieczulenie ogólne. Następnie wkłada wziernik do pochwy, a na szyjkę macicy kulociągi. Dzięki nim macica będzie stabilna podczas łyżeczkowania.

Kolejnym etapem zabiegu jest wprowadzenie przez rozszerzoną wcześniej szyjkę macicy specjalnej łyżki chirurgicznej do usuwania zawartości macicy (zwana "skrobaczką"). Materiał wydobyty z jamy macicy jest przesyłany do badania laboratoryjnego.

Zabieg trwa około 10 minut. Pacjentka jest wzbudzana z narkozy i może wyjść ze szpitala po 3-4 godzinach od jego zakończenia, jednak powinna być odwieziona do domu przez kogoś bliskiego.

Po zabiegu pacjentka może się skarżyć na ból w podbrzuszu lub lekkie krwawienia (należy stosować podpaski, nie tampony). Ponadto należy powstrzymać się od współżycia przez okres co najmniej trzech dni lub ewentualnie dłużej. Zaleca się, aby pacjentka wzięła 1-2 dni urlopu w pracy.

Ważne

Łyżeczkowanie macicy – groźne powikłania

Łyżeczkowanie macicy niesie za sobą ryzyko:

  • przebicia ściany macicy
  • rozwoju zakażenia w obrębie jamy macicy
  • krwawienia z jamy macicy

Innym groźnym powikłaniem po łyżeczkowaniu macicy może być zespół Ashermana, którego istotą są zrosty wewnątrz jamy macicy, będące wynikiem urazu podczas łyżeczkowania.

Na szczęście dochodzi do nich bardzo rzadko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
kaja
|

Trzy razy po porodach mialam lyzeczkowanie ppod narkoza planuje jeszcze jedna ciaze czy nniema przeciwskazan?

ja
|

podobno w niektórych fazach cyklu ten płyn moze byc

monia1986
|

boje sie po lyzeczkowniu gdyz na wypisie napisali slady plynu w zatoce douglasa i to mnie martwi a wynik dopiero za 3 tygodnie zwariowac mozna czytalam i juz wynalazlam ze to rak i takie tam najgorsze rzeczy pomozcie mi prosze