Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

2017-07-24 9:15 Anna Jarosz

Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych prześladowców otwierają komary, meszki, osy, pszczoły i kleszcze. Jak się przed nimi bronić i co robić, gdy już zostaliśmy zaatakowani i wszystko nas swędzi i boli?

W miejscu ukąszenia przez owady pojawia się czerwona plamka (rumień) i opuchnięcie. Czujesz też ból. Wszystko mija jednak po kilku godzinach. Ale alergia na jad owadów może być uogólniona i objawić się w postaci pokrzywki lub obrzęku, który obejmuje twarz, wargi i powieki. Gdy alergia się nasila, pojawiają się duszności, a nawet utrata przytomności.
Ponieważ jad owadów zawiera wiele substancji, które mogą silnie uczulać  - ukąszenia wszystkich owadów  mogą być dla alergików niebezpieczne. Najbardziej zdradliwe jest to, że przy pierwszym ukąszeniu może nie nastąpić żadna reakcja, a przy kolejnym ukąszeniu może mieć miejsce wstrząs anafilaktyczny, bezpośrednio zagrażający życiu.

Sposoby na ukąszenia owadów: meszki atakują

Meszki lub inaczej bolimuszki nacinają skórę i zlizują wydobywającą się krew. To wyjątkowo natrętne owady. Mają znakomity wzrok, bez trudu więc odnajdują ofiarę. Wabi je też wydychany dwutlenek węgla. Wyjątkowo agresywne są w zamkniętych pomieszczeniach. Ale możesz się przed nimi bronić, smarując skórę olejkiem waniliowym - meszki nie znoszą jego zapachu.
Jeden owad nie jest w stanie ci zaszkodzić, ale jeśli zostaniesz mocno pokąsana, może być potrzebna fachowa pomoc. Ślina meszek zawiera bowiem substancje drażniące, które razem z krwią szybko roznoszą się po całym organizmie i mogą być przyczyną poważnych dolegliwości. Jeżeli wokół nakłuć pojawią się odczyny zapalne, nie zlekceważ ich, bo mogą się skończyć zakażeniem.
Do czasu spotkania z lekarzem miejsca po ukąszeniach starannie zdezynfekuj i posmaruj preparatem chłodzącym. Ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu. Pokąsanych miejsc nie wolno drapać. W przeciwnym razie powstaną trudno gojące się, a nawet ropiejące ranki. Po wygojeniu mogą pozostać brzydkie, sinoczerwone ślady.

Problem

Jak wyjąć żądło

Po ukąszeniu przez osę, pszczołę lub szerszenia nie wolno wysysać jadu ani chwytać za czubek żądła - tam znajduje się zbiornik na jad. Naciskając go, możesz zaaplikować sobie dodatkową dawkę jadu. Aby tego uniknąć, czystą żyletką lub ostrymi nożyczkami zetnij wystające ponad skórę zbiorniczki jadowe, a później wyciągnij żądło. Najlepiej igłą. Nie używaj do tego pęsety, bo naciskając nią żądło, wstrzykniesz sobie kolejną porcję jadu.

Sposoby na ukąszenia owadów bzyczących: osy i pszczoły

Wśród owadów szczególnie niebezpieczne są pszczoły. Ich żądło jest zbudowane z wielu miniaturowych haczyków. To powoduje, że po ukłuciu zostaje ono wyrwane z odwłoka wraz z gruczołem jadowym i aparatem kłującym. Ponieważ aparat kłujący potrafi się sam kurczyć, toksyczna substancja może być dostrzykiwana nawet przez kilka minut.
Znacznie bardziej toksyczny od jadu pszczoły jest jad osy i szerszenia. Po użądleniu przez te owady wokół ukłucia pojawia się ból oraz obrzęk, który może utrzymywać się przez kilka dni. Z powodu opuchlizny szczególnie niebezpieczne dla człowieka są użądlenia w język, gardło czy krtań, ponieważ gwałtowny obrzęk błony śluzowej grozi uduszeniem. Jeśli osa lub pszczoła użądliła wewnątrz ust, trzeba natychmiast zacząć ssać lód lub pić zimne napoje i bez zwłoki udać się do lekarza. Jego szybka pomoc jest też konieczna, gdy użądlenia są wielokrotne lub dotyczą alergika. Jeżeli nie jesteś uczulona na jad, miejsce użądlenia warto  posmarować maścią z hydrokortyzonem, natrzeć surową cebulą lub obłożyć lodem. Działanie chłodzące i odkażające ma także alkohol. Na dotkliwe ukąszenia pomogą leki przeciwhistaminowe (przeciwuczuleniowe). Możesz też zażyć wapń, ale działa ono dużo słabiej.

Sposoby na ukąszenia komarów

W naszym kraju żyje ich ponad 40 gatunków komarów. Najgroźniejsze z nich są widliszki. Ukąszenia komarów rzadko są pojedyncze, bo te owady fruwają stadami. Atakują tylko samice komarów (muszą napić się krwi, by złożyć jaja), które potrafią z dużej odległości wyczuć ofiarę - obiekt o wyższej niż otoczenie temperaturze i wydzielający dwutlenek węgla.
Komary wprowadzają do ranki wydzielinę zapobiegającą krzepnięciu krwi, a równocześnie silnie piekącą. W pobliżu ukłucia pojawiają się czerwone bąble, a potem swędzące krosty. U osób wrażliwych może wystąpić podwyższona temperatura.
Ulgę po ukąszeniu przyniesie posmarowanie skóry preparatem chłodzącym o działaniu przeciwuczuleniowym. Pieczenie i swędzenie łagodzi obmycie skóry zimną wodą lub okład z alkoholu. Jeżeli odczyn miejscowy utrzymuje się dłużej, można zastosować maść hydrokortyzonową.

Sposoby na przechytrzenie kleszczy

Sposoby na ukąszenia kleszczy

Kleszcze wspinają się na drzewa i krzewy i tam cierpliwie czekają na przechodzące obok zwierzęta i ludzi. Gdy kleszcz przeskoczy na człowieka, szybko odnajduje miejsce na skórze, w które może się wgryźć. Czyni to niezauważalnie, bo znieczula skórę swoją śliną. Poza tym głodny kleszcz jest mały - wygląda jak czarna główka szpilki. Kleszcze lubią czatować na nas m.in. w lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach nad brzegami wód, szczególnie na terenach porośniętych paprociami, jeżynami i leszczyną.
Gdy wybierasz się na spacer do lasu lub parku, załóż na głowę czapkę lub kapelusz. Nie zapomnij o bluzce z rękawem i spodniach z długimi nogawkami. Najlepiej, by były uszyte z ciasno tkanych materiałów w jasnych kolorach. Po spacerze obejrzyj skórę dziecka i swoją. Pamiętaj, że kleszcze lubią miejsca pod pachami, w pachwinach, we włosach - wszędzie tam gdzie skóra jest najdelikatniejsza.
Jeżeli dojrzysz kleszcza, musisz go jak najszybciej usunąć (najlepiej w ciągu 24 godzin - im więcej czasu mija, tym większe ryzyko zachorowania na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu). Schwyć go pęsetą i ostrożnie, ale zdecydowanie wykręć, jak się wykręca śrubkę (nie wyciągaj!). Można użyć do tego specjalnego przyrządu (kupisz w aptece). Miejsce ukąszenia kleszcza przemyj wodą z mydłem. Jeśli nie udało się wyjąć całego kleszcza, idź do lekarza. Tkwiącego w skórze kleszcza nie wolno smarować masłem, kremem czy wazeliną, bo dusząc się, może zwymiotować i zarazić nas przenoszonymi przez siebie chorobami.

Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu przez owada

Wstrząs anafilaktyczny to niebezpieczna dla życia reakcja na użądlenie owada. Obecność jadu w organizmie powoduje nieszczelność naczyń krwionośnych oraz ich znaczne rozszerzenie, co prowadzi do gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego. Wstrząs anafilaktyczny poprzedza swędzenie rąk i nóg, zawroty głowy, przyspieszone tętno. Potem pojawia się swędząca pokrzywka i obrzęki (zwykle w okolicach głowy i szyi). Ofiara może mieć kłopoty z oddychaniem, pojawiają się nudności i wymioty. W ciężkiej postaci wstrząsu anafilaktycznego dochodzi do zaburzeń pracy serca i utraty przytomności.
W takiej sytuacji należy szybko udzielić pierwszej pomocy. Przede wszystkim wezwij karetkę i usuń żądło. Jeżeli objawy nasilają się, powyżej miejsca użądlenia (5-10 cm) załóż opaskę uciskową. Do chorego miejsca przyłóż lód - niska temperatura obkurczy naczynia i mniej jadu przedostanie się do krwi. Nie dawaj choremu niczego do picia ani jedzenia. Połóż go na boku, by nie zachłysnął się w przypadku wymiotów.

Zrób to koniecznie

 • Przed atakującymi pszczołami i osami możesz się schronić do ciemnego pomieszczenia. Owady nie lubią ciemności i odlecą do światła.
 • Latającego koło ciebie owada nie staraj się uderzyć. Nie wykonuj też żadnych gwałtownych ruchów.
 • Noś ubranie w stonowanych kolorach (białe, beżowe, zielone). Wzorzyste tkaniny przyciągają owady.
 • Jeśli zostaniesz użądlona, odejdź co najmniej 50 m, bo inne owady mogą przybyć na pomoc i zacząć żądlić.
 • Nie noś ubrań poplamionym sokiem lub lodami - słodkie plamy działają jak magnes.
 • Nie pij z ciemnych butelek i puszek, które stały otwarte. W środku mogą być owady.
 • Po posiłku myj ręce i usta.
 • Nie chodź boso po trawie, osy często mają gniazda w ziemi.
 • miesięcznik "Zdrowie"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  asen
  |

  mam je przy drzwiach,jedzą ciągle. Osy nie lubią zrywania kwiatów, polewania wodą. Trzeba obserwować, nie przyciskać ubraniem i nie drażnić. Jeżeli odpędzają na chwilę lub całkiem się oddalić.

  m***
  |

  Witam ja również z 2 osobami byłam nad zbiornikiem Dzieckowice dn. 5.08 i mamy podobną sytuacje ponieważ nie wiemy co nas pogryzło. Bąble bardzo swędzą i pokazały się dopiero kolejnego dnia. Nad zalewem zwróciliśmy wyłącznie uwagę na czarne mrówki. Ja wchodziłam do wody tylko po kolana i mam ugryzień pełno wokół kostek, z kolei druga osoba kąpała się w wodzie i ugryzienia ma na całym ciele. Bardzo proszę o informację czy dowiedziała się Pani czegoś więcej i czy udało się Pani pozbyć tych bąbli. Dziękuje za odp.

  karolaz86
  |

  ugryzla mnie osa! Menda zupelnie niespodziewanie zaatakowala, zapewne wkurzona halasem pojemnika wyproznianego z smieci, tak ze niewiadomo gdzie byla, tak szybko wcelowala prosto w twarz_ szczescie, ze uzadlila w podbrodek i nic wiecej poza opuchlizna mi nie dolega. Jednak musze przyznac, ze nie zgadza mi sie jedno - nie widac zadnego zadla, a niedawno w broszurce z niemieckiej apteki wyczytalam, ze osy moga zadlic kilkukrotnie, poniewaz za kazdym razem wyciagaja zadlo z powrotem, a to pszczoly zostawiaja zadlo w ranie. Z ciekawszych informacji to jeszcze baki maja najdluzsze zadla, ktore przebijaja sie do glebszych warstw skornych, dlatego ich uzadlenie boli najbardziej.

  Elzbieta
  |

  Nieładnie tak zanieczyszczać wody pitnej.

  Basik
  |

  Witam bylismy w niedziele nad zalewem Dzieckowice cale popludnie głównie w wodzie poza duzymi mrowkami niegroznie biegajacymi zadnych owadów. Po wyjsciu z wody zaczelismy sie drapac. W poniedzialek rano 3 dzieci duze bable na calej skórze zaognione i okolo 2cm jeden mnie dopadlo wieczorem swedzenie i ogromne bable z kropeczka w srodku i biala obwodka na zewnątrz dzis corka cala w malych chrostach bylismy u dermatologa sterydy clemastin na niewiele sie zdają. Kontrola w poniedzialek. Dzieckowice to ujecie wody pitnej i wiem ze nie mozna sie tam kąpać ale jest tak czysta woda a pani dermatolog twierdzi ze pogryzlo nas cos w wodzie co to moze być? Mial ktos podobną sytuację?

  kajlan
  |

  Meszki są straszne, bąbel po ukąszeniu jest strasznie twardy i swędzący. Najlepiej spryskać siebie i dzieci czymś odstraszającym owady. Trzeba również przestrzec dzieci przed szerszeniami, pszczołami i osami. Prawidłowe zachowanie pomaga uniknąć przykrych użądleń. Z resztą nikt z nas nie wie, jak dziecko zareaguje na ukąszenie. Czy nie dojdzie do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego, który może zagrażać życiu. Każdy z nas powinien wiedzieć jak w takim przypadku zareagować i ważna jest pierwsza pomoc. Mój brat jest alergikiem i już raz miał wstrząs anafilaktyczny. Teraz zawsze w okresie wiosennym i letnim ma przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Nie ma co ryzykować.

  mic
  |

  witam spuchla mi gorna warga nie wiem czy to ukaszenie czy cos innego proszę o jakies porady co zrobic

  meggi
  |

  Bardzo dużo informacji o tym, jak postępować w przypadku alergii na ukąszenie owadów znalazłam na stronie odetchnijspokojnie.pl. Uważam, że to obowiązkowa lektura dla każdego alergika

  majka
  |

  Też nie wyobrażam sobie, żeby nie mieć ze sobą adrenaliny. Jestem uczulona, wiem, jak niebezpieczny może być wstrząs anafilaktyczny i nie chcę ryzykować.

  GB
  |

  pietruszka jest dobra ale lepszy jest listek ogrodowej babki,podrzeć go na drobne kawałki i mocno wcierać w ukąszone miejsca,działa na wszystkie owady,mnie wczoraj ugryzł trzmiel i zadziałała babka,do tej pory były to komary,meszki,nie swędzi nie boli,można powtarzać,dziś po trzmielu mam lekki rumień wielkości małego jajka,baka rośnie wszędzie. P.