Sposoby na ukąszenia owadów: co robić, by owady nie były niebezpieczne

2021-04-08 8:25

Sposoby na ukąszenia owadów są proste i skuteczne. Warto je znać, ponieważ ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych prześladowców otwierają komary, meszki, osy, pszczoły i kleszcze. Jak się przed nimi bronić i co robić, gdy już zostaliśmy zaatakowani i wszystko nas swędzi i boli?

Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Sposoby na ukąszenia owadów: meszki 
 2. Sposoby na ukąszenia owadów bzyczących: osy i pszczoły
 3. Sposoby na ukąszenia komarów
 4. Sposoby na ukąszenia kleszczy

W miejscu ukąszenia przez owady pojawia się czerwona plamka (rumień) i opuchnięcie. Czujesz też ból. Wszystko mija jednak po kilku godzinach. Ale alergia na jad owadów może być uogólniona i objawić się w postaci pokrzywki lub obrzęku, który obejmuje twarz, wargi i powieki. Gdy alergia się nasila, pojawiają się duszności, a nawet utrata przytomności.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Ponieważ jad owadów zawiera wiele substancji, które mogą silnie uczulać  - ukąszenia wszystkich owadów  mogą być dla alergików niebezpieczne. Najbardziej zdradliwe jest to, że przy pierwszym ukąszeniu może nie nastąpić żadna reakcja, a przy kolejnym ukąszeniu może mieć miejsce wstrząs anafilaktyczny, bezpośrednio zagrażający życiu. Warto więc poznać sposoby na ukąszenia owadów, bo dzięki tej wiedzy można uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Sposoby na ukąszenia owadów: meszki 

Meszki lub inaczej bolimuszki nacinają skórę i zlizują wydobywającą się krew. To wyjątkowo natrętne owady. Mają znakomity wzrok, bez trudu więc odnajdują ofiarę. Wabi je też wydychany dwutlenek węgla.

Wyjątkowo agresywne są w zamkniętych pomieszczeniach. Ale możesz się przed nimi bronić, smarując skórę olejkiem waniliowym - meszki nie znoszą jego zapachu.Jeden owad nie jest w stanie ci zaszkodzić, ale jeśli zostaniesz mocno pokąsana, może być potrzebna fachowa pomoc.

Ślina meszek zawiera bowiem substancje drażniące, które razem z krwią szybko roznoszą się po całym organizmie i mogą być przyczyną poważnych dolegliwości. Jeżeli wokół nakłuć pojawią się odczyny zapalne, nie zlekceważ ich, bo mogą się skończyć zakażeniem.

Do czasu spotkania z lekarzem miejsca po ukąszeniach starannie zdezynfekuj i posmaruj preparatem chłodzącym. Ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu. Pokąsanych miejsc nie wolno drapać. W przeciwnym razie powstaną trudno gojące się, a nawet ropiejące ranki. Po wygojeniu mogą pozostać brzydkie, sinoczerwone ślady.

Sposoby na ukąszenia owadów bzyczących: osy i pszczoły

Wśród owadów szczególnie niebezpieczne są pszczoły. Ich żądło jest zbudowane z wielu miniaturowych haczyków. To powoduje, że po ukłuciu zostaje ono wyrwane z odwłoka wraz z gruczołem jadowym i aparatem kłującym.

Ponieważ aparat kłujący potrafi się sam kurczyć, toksyczna substancja może być dostrzykiwana nawet przez kilka minut. Znacznie bardziej toksyczny od jadu pszczoły jest jad osy i szerszenia. Po użądleniu przez te owady wokół ukłucia pojawia się ból oraz obrzęk, który może utrzymywać się przez kilka dni.

Z powodu opuchlizny szczególnie niebezpieczne dla człowieka są użądlenia w język, gardło czy krtań, ponieważ gwałtowny obrzęk błony śluzowej grozi uduszeniem. Jeśli osa lub pszczoła użądliła wewnątrz ust, trzeba natychmiast zacząć ssać lód lub pić zimne napoje i bez zwłoki udać się do lekarza.

Jego szybka pomoc jest też konieczna, gdy użądlenia są wielokrotne lub dotyczą alergika. Jeżeli nie jesteś uczulona na jad, miejsce użądlenia warto  posmarować maścią z hydrokortyzonem, natrzeć surową cebulą lub obłożyć lodem. Działanie chłodzące i odkażające ma także alkohol. Na dotkliwe ukąszenia pomogą leki przeciwhistaminowe (przeciwuczuleniowe). Możesz też zażyć wapń, ale działa ono dużo słabiej.

Jak wyjąć żądło:

Po ukąszeniu przez osę, pszczołę lub szerszenia nie wolno wysysać jadu ani chwytać za czubek żądła - tam znajduje się zbiornik na jad. Naciskając go, możesz zaaplikować sobie dodatkową dawkę jadu. Aby tego uniknąć, czystą żyletką lub ostrymi nożyczkami zetnij wystające ponad skórę zbiorniczki jadowe, a później wyciągnij żądło. Najlepiej igłą. Nie używaj do tego pęsety, bo naciskając nią żądło, wstrzykniesz sobie kolejną porcję jadu.

Zrób to koniecznie
 • Przed atakującymi pszczołami i osami możesz się schronić do ciemnego pomieszczenia. Owady nie lubią ciemności i odlecą do światła.
 • Latającego koło ciebie owada nie staraj się uderzyć. Nie wykonuj też żadnych gwałtownych ruchów.
 • Noś ubranie w stonowanych kolorach (białe, beżowe, zielone). Wzorzyste tkaniny przyciągają owady.
 • Jeśli zostaniesz użądlona, odejdź co najmniej 50 m, bo inne owady mogą przybyć na pomoc i zacząć żądlić.
 • Nie noś ubrań poplamionym sokiem lub lodami - słodkie plamy działają jak magnes.
 • Nie pij z ciemnych butelek i puszek, które stały otwarte. W środku mogą być owady.
 • Po posiłku myj ręce i usta.
 • Nie chodź boso po trawie, osy często mają gniazda w ziemi.

Sposoby na ukąszenia komarów

W naszym kraju żyje ich ponad 40 gatunków komarów. Najgroźniejsze z nich są widliszki. Ukąszenia komarów rzadko są pojedyncze, bo te owady fruwają stadami. Atakują tylko samice komarów (muszą napić się krwi, by złożyć jaja), które potrafią z dużej odległości wyczuć ofiarę - obiekt o wyższej niż otoczenie temperaturze i wydzielający dwutlenek węgla.

Komary wprowadzają do ranki wydzielinę zapobiegającą krzepnięciu krwi, a równocześnie silnie piekącą. W pobliżu ukłucia pojawiają się czerwone bąble, a potem swędzące krosty. U osób wrażliwych może wystąpić podwyższona temperatura.

Ulgę po ukąszeniu przyniesie posmarowanie skóry preparatem chłodzącym o działaniu przeciwuczuleniowym. Pieczenie i swędzenie łagodzi obmycie skóry zimną wodą lub okład z alkoholu. Jeżeli odczyn miejscowy utrzymuje się dłużej, można zastosować maść hydrokortyzonową.

Sposoby na ukąszenia kleszczy

Kleszcze wspinają się na drzewa i krzewy i tam cierpliwie czekają na przechodzące obok zwierzęta i ludzi. Gdy kleszcz przeskoczy na człowieka, szybko odnajduje miejsce na skórze, w które może się wgryźć. Czyni to niezauważalnie, bo znieczula skórę swoją śliną. Poza tym głodny kleszcz jest mały - wygląda jak czarna główka szpilki.

Kleszcze lubią czatować na nas m.in. w lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach nad brzegami wód, szczególnie na terenach porośniętych paprociami, jeżynami i leszczyną.Gdy wybierasz się na spacer do lasu lub parku, załóż na głowę czapkę lub kapelusz. Nie zapomnij o bluzce z rękawem i spodniach z długimi nogawkami.

Najlepiej, by były uszyte z ciasno tkanych materiałów w jasnych kolorach. Po spacerze obejrzyj skórę dziecka i swoją. Pamiętaj, że kleszcze lubią miejsca pod pachami, w pachwinach, we włosach - wszędzie tam gdzie skóra jest najdelikatniejsza.Jeżeli dojrzysz kleszcza, musisz go jak najszybciej usunąć (najlepiej w ciągu 24 godzin - im więcej czasu mija, tym większe ryzyko zachorowania na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu).

Schwyć go pęsetą i ostrożnie, ale zdecydowanie wykręć, jak się wykręca śrubkę (nie wyciągaj!). Można użyć do tego specjalnego przyrządu (kupisz w aptece). Miejsce ukąszenia kleszcza przemyj wodą z mydłem. Jeśli nie udało się wyjąć całego kleszcza, idź do lekarza. Tkwiącego w skórze kleszcza nie wolno smarować masłem, kremem czy wazeliną, bo dusząc się, może zwymiotować i zarazić nas przenoszonymi przez siebie chorobami.

Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu przez owada

Wstrząs anafilaktyczny to niebezpieczna dla życia reakcja na użądlenie owada. Obecność jadu w organizmie powoduje nieszczelność naczyń krwionośnych oraz ich znaczne rozszerzenie, co prowadzi do gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego. Wstrząs anafilaktyczny poprzedza swędzenie rąk i nóg, zawroty głowy, przyspieszone tętno.

Potem pojawia się swędząca pokrzywka i obrzęki (zwykle w okolicach głowy i szyi). Ofiara może mieć kłopoty z oddychaniem, pojawiają się nudności i wymioty. W ciężkiej postaci wstrząsu anafilaktycznego dochodzi do zaburzeń pracy serca i utraty przytomności.W takiej sytuacji należy szybko udzielić pierwszej pomocy. Przede wszystkim wezwij karetkę i usuń żądło. Jeżeli objawy nasilają się, powyżej miejsca użądlenia (5-10 cm) załóż opaskę uciskową.

Do chorego miejsca przyłóż lód - niska temperatura obkurczy naczynia i mniej jadu przedostanie się do krwi. Nie dawaj choremu niczego do picia ani jedzenia. Połóż go na boku, by nie zachłysnął się w przypadku wymiotów.

miesięcznik "Zdrowie"