Sposoby na ukąszenia owadów: co robić, by owady nie były niebezpieczne
Sposoby na ukąszenia owadów są proste i skuteczne. Warto je znać, ponieważ ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych prześladowców otwierają komary, meszki, osy, pszczoły i kleszcze. Jak się przed nimi bronić i co robić, gdy już zostaliśmy zaatakowani i wszystko nas swędzi i boli?
W miejscu ukąszenia przez owady pojawia się czerwona plamka (rumień) i opuchnięcie. Czujesz też ból. Wszystko mija jednak po kilku godzinach. Ale alergia na jad owadów może być uogólniona i objawić się w postaci pokrzywki lub obrzęku, który obejmuje twarz, wargi i powieki. Gdy alergia się nasila, pojawiają się duszności, a nawet utrata przytomności.
Ponieważ jad owadów zawiera wiele substancji, które mogą silnie uczulać - ukąszenia wszystkich owadów mogą być dla alergików niebezpieczne. Najbardziej zdradliwe jest to, że przy pierwszym ukąszeniu może nie nastąpić żadna reakcja, a przy kolejnym ukąszeniu może mieć miejsce wstrząs anafilaktyczny, bezpośrednio zagrażający życiu. Warto więc poznać sposoby na ukąszenia owadów, bo dzięki tej wiedzy można uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Spis treści
- Sposoby na ukąszenia owadów: meszki
- Sposoby na ukąszenia owadów bzyczących: osy i pszczoły
- Sposoby na ukąszenia komarów
- Sposoby na ukąszenia kleszczy
Sposoby na ukąszenia owadów: meszki
Meszki lub inaczej bolimuszki nacinają skórę i zlizują wydobywającą się krew. To wyjątkowo natrętne owady. Mają znakomity wzrok, bez trudu więc odnajdują ofiarę. Wabi je też wydychany dwutlenek węgla.
Wyjątkowo agresywne są w zamkniętych pomieszczeniach. Ale możesz się przed nimi bronić, smarując skórę olejkiem waniliowym - meszki nie znoszą jego zapachu.Jeden owad nie jest w stanie ci zaszkodzić, ale jeśli zostaniesz mocno pokąsana, może być potrzebna fachowa pomoc.
Ślina meszek zawiera bowiem substancje drażniące, które razem z krwią szybko roznoszą się po całym organizmie i mogą być przyczyną poważnych dolegliwości. Jeżeli wokół nakłuć pojawią się odczyny zapalne, nie zlekceważ ich, bo mogą się skończyć zakażeniem.
Do czasu spotkania z lekarzem miejsca po ukąszeniach starannie zdezynfekuj i posmaruj preparatem chłodzącym. Ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu. Pokąsanych miejsc nie wolno drapać. W przeciwnym razie powstaną trudno gojące się, a nawet ropiejące ranki. Po wygojeniu mogą pozostać brzydkie, sinoczerwone ślady.
Sposoby na ukąszenia owadów bzyczących: osy i pszczoły
Wśród owadów szczególnie niebezpieczne są pszczoły. Ich żądło jest zbudowane z wielu miniaturowych haczyków. To powoduje, że po ukłuciu zostaje ono wyrwane z odwłoka wraz z gruczołem jadowym i aparatem kłującym.
Ponieważ aparat kłujący potrafi się sam kurczyć, toksyczna substancja może być dostrzykiwana nawet przez kilka minut. Znacznie bardziej toksyczny od jadu pszczoły jest jad osy i szerszenia. Po użądleniu przez te owady wokół ukłucia pojawia się ból oraz obrzęk, który może utrzymywać się przez kilka dni.
Z powodu opuchlizny szczególnie niebezpieczne dla człowieka są użądlenia w język, gardło czy krtań, ponieważ gwałtowny obrzęk błony śluzowej grozi uduszeniem. Jeśli osa lub pszczoła użądliła wewnątrz ust, trzeba natychmiast zacząć ssać lód lub pić zimne napoje i bez zwłoki udać się do lekarza.
Jego szybka pomoc jest też konieczna, gdy użądlenia są wielokrotne lub dotyczą alergika. Jeżeli nie jesteś uczulona na jad, miejsce użądlenia warto posmarować maścią z hydrokortyzonem, natrzeć surową cebulą lub obłożyć lodem. Działanie chłodzące i odkażające ma także alkohol. Na dotkliwe ukąszenia pomogą leki przeciwhistaminowe (przeciwuczuleniowe). Możesz też zażyć wapń, ale działa ono dużo słabiej.
Jak wyjąć żądło:
Po ukąszeniu przez osę, pszczołę lub szerszenia nie wolno wysysać jadu ani chwytać za czubek żądła - tam znajduje się zbiornik na jad. Naciskając go, możesz zaaplikować sobie dodatkową dawkę jadu. Aby tego uniknąć, czystą żyletką lub ostrymi nożyczkami zetnij wystające ponad skórę zbiorniczki jadowe, a później wyciągnij żądło. Najlepiej igłą. Nie używaj do tego pęsety, bo naciskając nią żądło, wstrzykniesz sobie kolejną porcję jadu.
- Przed atakującymi pszczołami i osami możesz się schronić do ciemnego pomieszczenia. Owady nie lubią ciemności i odlecą do światła.
- Latającego koło ciebie owada nie staraj się uderzyć. Nie wykonuj też żadnych gwałtownych ruchów.
- Noś ubranie w stonowanych kolorach (białe, beżowe, zielone). Wzorzyste tkaniny przyciągają owady.
- Jeśli zostaniesz użądlona, odejdź co najmniej 50 m, bo inne owady mogą przybyć na pomoc i zacząć żądlić.
- Nie noś ubrań poplamionym sokiem lub lodami - słodkie plamy działają jak magnes.
- Nie pij z ciemnych butelek i puszek, które stały otwarte. W środku mogą być owady.
- Po posiłku myj ręce i usta.
- Nie chodź boso po trawie, osy często mają gniazda w ziemi.
Sposoby na ukąszenia komarów
W naszym kraju żyje ich ponad 40 gatunków komarów. Najgroźniejsze z nich są widliszki. Ukąszenia komarów rzadko są pojedyncze, bo te owady fruwają stadami. Atakują tylko samice komarów (muszą napić się krwi, by złożyć jaja), które potrafią z dużej odległości wyczuć ofiarę - obiekt o wyższej niż otoczenie temperaturze i wydzielający dwutlenek węgla.
Komary wprowadzają do ranki wydzielinę zapobiegającą krzepnięciu krwi, a równocześnie silnie piekącą. W pobliżu ukłucia pojawiają się czerwone bąble, a potem swędzące krosty. U osób wrażliwych może wystąpić podwyższona temperatura.
Ulgę po ukąszeniu przyniesie posmarowanie skóry preparatem chłodzącym o działaniu przeciwuczuleniowym. Pieczenie i swędzenie łagodzi obmycie skóry zimną wodą lub okład z alkoholu. Jeżeli odczyn miejscowy utrzymuje się dłużej, można zastosować maść hydrokortyzonową.
Sposoby na ukąszenia kleszczy
Kleszcze wspinają się na drzewa i krzewy i tam cierpliwie czekają na przechodzące obok zwierzęta i ludzi. Gdy kleszcz przeskoczy na człowieka, szybko odnajduje miejsce na skórze, w które może się wgryźć. Czyni to niezauważalnie, bo znieczula skórę swoją śliną. Poza tym głodny kleszcz jest mały - wygląda jak czarna główka szpilki.
Kleszcze lubią czatować na nas m.in. w lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach nad brzegami wód, szczególnie na terenach porośniętych paprociami, jeżynami i leszczyną.Gdy wybierasz się na spacer do lasu lub parku, załóż na głowę czapkę lub kapelusz. Nie zapomnij o bluzce z rękawem i spodniach z długimi nogawkami.
Najlepiej, by były uszyte z ciasno tkanych materiałów w jasnych kolorach. Po spacerze obejrzyj skórę dziecka i swoją. Pamiętaj, że kleszcze lubią miejsca pod pachami, w pachwinach, we włosach - wszędzie tam gdzie skóra jest najdelikatniejsza.Jeżeli dojrzysz kleszcza, musisz go jak najszybciej usunąć (najlepiej w ciągu 24 godzin - im więcej czasu mija, tym większe ryzyko zachorowania na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu).
Schwyć go pęsetą i ostrożnie, ale zdecydowanie wykręć, jak się wykręca śrubkę (nie wyciągaj!). Można użyć do tego specjalnego przyrządu (kupisz w aptece). Miejsce ukąszenia kleszcza przemyj wodą z mydłem. Jeśli nie udało się wyjąć całego kleszcza, idź do lekarza. Tkwiącego w skórze kleszcza nie wolno smarować masłem, kremem czy wazeliną, bo dusząc się, może zwymiotować i zarazić nas przenoszonymi przez siebie chorobami.
Sposoby na przechytrzenie kleszczy
Polecany artykuł:
Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu przez owada
Wstrząs anafilaktyczny to niebezpieczna dla życia reakcja na użądlenie owada. Obecność jadu w organizmie powoduje nieszczelność naczyń krwionośnych oraz ich znaczne rozszerzenie, co prowadzi do gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego. Wstrząs anafilaktyczny poprzedza swędzenie rąk i nóg, zawroty głowy, przyspieszone tętno.
Potem pojawia się swędząca pokrzywka i obrzęki (zwykle w okolicach głowy i szyi). Ofiara może mieć kłopoty z oddychaniem, pojawiają się nudności i wymioty. W ciężkiej postaci wstrząsu anafilaktycznego dochodzi do zaburzeń pracy serca i utraty przytomności.W takiej sytuacji należy szybko udzielić pierwszej pomocy. Przede wszystkim wezwij karetkę i usuń żądło. Jeżeli objawy nasilają się, powyżej miejsca użądlenia (5-10 cm) załóż opaskę uciskową.
Do chorego miejsca przyłóż lód - niska temperatura obkurczy naczynia i mniej jadu przedostanie się do krwi. Nie dawaj choremu niczego do picia ani jedzenia. Połóż go na boku, by nie zachłysnął się w przypadku wymiotów.
miesięcznik "Zdrowie"