Uczulenie na jad meszek. Jak się objawia alergia na jad meszek?

2019-06-28 7:51

Alergia na jad meszek jest jedną z popularniejszych alergii na jad owadów. Podczas ukąszenia meszki wstrzykują do naszego organizmu ślinę, która zwiera białka, peptydy i histaminę. Ta ostatnia substancja zazwyczaj powoduje tylko obrzęk i swędzenie. Jednak zdarza się, że zatrucie organizmu jadem meszek objawia się wstrząsem anafilaktycznym, który może się skończyć śmiercią.

Uczulenie na JAD MESZEK. Jak się objawia alergia na jad meszek?
Autor: Thinkstockphotos.com Uczulenie na JAD MESZEK. Jak się objawia alergia na jad meszek?

Spis treści

 1. Dlaczego jad meszek uczula?
 2. Kto może być uczulony na jad meszek?
 3. Alergia na jad meszek - objawy
 4. Leczenie alergii na jad meszek

Alergia na jad meszek to jak każda alergia, nadmierna, zazwyczaj gwałtownie przebiegająca, reakcja immunologiczna organizmu na obcą substancję, wprowadzaną do krwioobiegu po użądleniu owada.

Wyróżniamy reakcję alergiczną miejscową, która występuje najczęściej lub ogólną, czyli dotyczącą całego organizmu - wstrząs anafilaktyczny.

Dlaczego jad meszek uczula?

Za trujące właściwości śliny meszek odpowiadają:

 • białka, które mają zdolność do niszczenia ludzkich tkanek
 • peptydów, odpowiadających za reakcje alergiczne
 • histamina, która jest odpowiedzialna za stan zapalny skóry po ukąszeniu: swędzenie, ból, zaczerwienienie i miejscowy obrzęk

Na osoby, które nie są alergikami, działała jedynie histamina, co objawia się stanem zapalnym skóry. Jednak u osób uczulonych na jad działają dodatkowo białka i peptydy, czyli substancje odpowiedzialne za powstawanie ciężkich reakcji alergicznych, w tym wstrząs anafilaktycznego, który powoduje spadek ciśnienia, obrzęk błon śluzowych krtani, uduszenie i śmierć.

Kto może być uczulony na jad meszek?

Wystąpienie reakcji alergicznej na jad meszek zależy od obecności w organizmie przeciwciał dla składników tej trucizny.

Przeciwciała, które biorą udział w reakcjach uczuleniowych, czyli przeciwciała IgE, mogą być skierowane przeciwko różnym alergenom, w tym przeciwko jadowi tych owadów.

Aby się dowiedzieć, czy jest się uczulonym na jad meszek, należy wykonać specjalne badania krwi, tzw. panel swoistych IgE na owady.

Alergia na jad meszek - objawy

U osób nieuczulonych, czyli u tych, które mają w swoim organizmie wystarczającą ilość przeciwciał, w miejscu użądlenia występują jedynie objawy skórne, czyli:

 • zaczerwienienie
 • ból
 • obrzęk mniejszy niż 10 cm
 • swędzenie rany

Jeśli objawy utrzymują się przez dobę, oznacza to, że jest to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu na obcą substancję, czyli jad znajdujący się w ślinie meszek.

Jeśli stan zapalny skóry obserwujemy dłużej niż 24 godziny, może to oznaczać, że owad podczas ukąszenia wprowadził bakterie, które doprowadziły do tzw. wtórnego zakażenia.

U osób uczulonych ostre objawy reakcji alergicznej pojawiają się zazwyczaj od kilku lub kilkunastu minut do kilku godzin. Reakcja uczuleniowa po użądleniu meszek może mieć charakter tzw. dużej reakcji miejscowej lub reakcji ogólnej, której objawami są:

Leczenie alergii na jad meszek

 • leczenie przyczynowe polega na immunoterapii alergenowej. Tego typu leczenie przeprowadza się u osób, u których wystąpiła uogólniona natychmiastowa reakcja alergiczna i u których alergia została potwierdzona wynikiem badań krwi (oznaczenie swoistych przeciwciał w surowicy). Odczulanie przeprowadza się nawet przez kilka lat. Jednak ten sposób leczenia jest najskuteczniejszy. Po zakończeniu terapii ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej wynosi tylko ok. 10 procent.

 • leczenie objawowe (miejscowe) przeprowadza się w celu łagodzenia stanu zapalnego skóry: bólu, swędzenia, zaczerwienienia i obrzęku wokół miejsca użądlenia. W tym celu można wypróbować sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia meszek. Jednak w pierwszej kolejności należy zażyć leki przeciwhistaminowe.
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.