Meszki - domowe sposoby na uciążliwe owady

2021-04-07 11:53 Monika Majewska

Domowe sposoby na meszki pozwolą nam się pozbyć tych małych i z pozoru niegroźnych owadów z domu. Ukąszenia meszek powodują bóle głowy, nudności, gorączkę i bóle stawów. Objawy te są reakcją na toksynę wydzielaną podczas ukłucia przez owada. Zbyt duża dawka jadu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na meszki, by wiedzieć jak skutecznie z nimi walczyć.

Meszki są groźne, czasem nawet śmiertelnie groźne. Meszki to małe, bo maksymalnie mające 10 mm długości, owady, które po ukąszeniu pozostawiają wyraźny, często krwawiący ślad i trwający nawet do kilku dni bolesny obrzęk. Ukłucie jest spowodowane przez samice, które potrzebują białka z naszej krwi do złożenia jaj.

Po zapłodnieniu składają od 200 do 500 jaj w strumykach i rzekach. Po 2-3 tygodniach wylęgają się z nich larwy, które po kolejnych 6-8 tygodniach przepoczwarczają się. Wraz z nastaniem pierwszych ciepłych dni przekształcają się w dorosłe osobniki, w związku z tym na plagę meszek najczęściej narzekamy od kwietnia do sierpnia.

Spis treści

  1. Dlaczego meszki są takie groźne?
  2. Domowe sposoby na zwalczanie meszek
Ukąszenia - alergia

Dlaczego meszki są takie groźne?

Ukąszenia meszek mogą wywołać bardzo groźną chorobę - hararę, reakcję alergiczną skóry wywołaną wprowadzeniem do naszego organizmu śliny tych owadów. Jednak zagrożenie tą chorobą dotyczy tylko osób upojonych alkoholem i niemowląt. Ponadto zbyt duża dawka jadu, która jest zawarta w ślinie meszek, wstrzyknięta do organizmu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Naukowcy podejrzewają, że w ślinie owadów znajduje się substancja odpowiedzialna za rozpuszczanie krwinek czerwonych i niszczenie ludzkich tkanek, co może się objawić się m.in. obrzękiem płuc.

Czy na pewno ugryzła cię meszka? Sprawdź: 

Domowe sposoby na zwalczanie meszek

Meszki, podobnie jak komary i kleszcze, zwabia zapachu potu człowieka. Aby zniechęcić meszki do kąsania, należy regularnie przyjmować witaminy z grupy B, które zmieniają zapach potu. Wtedy woń, którą wydziela człowiek, staje się dla meszek nie do zniesienia.

  • zapach migdałów

Większość kąsających owadów nie toleruje przyjemnych i relaksujących zapachów. Meszkowate uciekają przed zapachem migdałów, goździków i lawendy.

  • czosnek

Czosnek jest bardzo skutecznym sposobem na meszki. Jednak ze względu na charakterystyczny zapach nie należy do najpopularniejszych metod zwalczania tych owadów.

  • ubranie z długimi nogawkami i rękawami

Ubrania z długimi nogawkami i rękawami uchronią nas nie tylko przed ukąszeniem meszek, lecz także komarów i kleszczy. Pamiętaj, aby zakrywać ciało jasnym ubraniem, bo ciemne kolory przyciągają owady.

  • udrożnione rynny

Meszki składają jaja w środowisku wodnym, w związku z tym należy udrożnić rynny i usprawnić spływ wody w rowach, by zapobiec rozmnażaniu się meszek i ich późniejszej inwazji na nasze domy.

  • brak kwiatów wokół domu

Zbyt gęsta roślinność wokół domu to doskonałe schronienie dla meszek.

  • moskitiera na okno

W okresie wakacyjnym należy umieścić na oknach siatki z materiału tekstylnego o drobnych oczkach. Specjalna siatka zabezpieczy nas nie tylko przed meszkami, lecz także przed komarami, muchami, ćmami i owadami pełzającymi. Pamiętaj, aby moskitiera była koloru białego - owady nie reagują na jasne kolory.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
specjalista
|

widziales ty moskitiere na oczy? Ona jest na muchy i komary meszki przechodza przez nia bez problemu

Anna.W
|

Niby takie małe, niepozorne, a jednak może przenosić wiele chorób. Lepiej likwidować je od razu jak tylko się pojawią, tym bardziej, że można kupić takie preparaty, które zwalczają je praktycznie natychmiast. Sama używam taki o nazwie diablo forte. Więc bez problemu można coś kupić

jk
|

Prosta metoda jak zminimalizowac skutki ukąszenia meszków i komarów.
Zaraz po ukąszeniu nie drapac , lecz szybko w okolicy znalezć liść BABki Pospolitej a jeszcze lepiej lancetowatej ( jak to wygląda Wikopedia) rośnie to prawie wszedzie. rzgnieść lisc tak by wydostał sie sok i tym natrzec miejsce ukąszenia za minute przestaje swędzieć i za 50 nie ma śladu po ukąszeniu. A olejek waniliowy taki do pieczenia jest skuteczny na odstraszaie meszków a komary nie lubią zapachu limonki, cytryny i tym podobnych np Lemon grass

Kaja
|

Na meszki Mugga działa super odstraszająco . Gorzej z kleszczami. które niestety włażą pod ubranie a tam Muggi nie miałam. Kupujemy w sklepie na stronie mugga.com.pl

pijawki.co.uk
|

Z powodzeniem stosuję pijawki na miejsce ugryzienia przez meszki. Polecam tę metodę. Pijawka zawiera w swojej wydzielinie ponad 160 różnych związków które wprowadza do organizmu w czasie żerowania. Miedzy innymi substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe. Te małe stworzenia są bardzo pożyteczne. Wystarczy jedna pijawka na miejsce obrzęknięte (do średnicy 5 cm).
Przy okazji może dodam, że pijawki są coraz częściej stosowane przez sportowców po wszelkiego rodzaju urazach: stłuczeniach, krwiakach, przy naderwanych ścięgnach. Pijawki wytwarzają hirudynę która rozrzedza krew, antybiotyki a także neuroprzekaźniki, takie jak histaminę, dopaminę, acetylochloinę i serotoninę, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Iwona Zawalska

krzysztof
|

Najlepszym sposobem na meszki ,komary jest paproć rosnąca w lesie .Trzeba zerwać 2 lub 3 łodygi paproci ,dobrze rozetrzeć na miazgę w dłoniach i potem smarować odkryte części ciała.polecam wszystkim miłośnikom leśnych wędrówek.Sposób sprawdzony na łowisku.krzysztof