Meszki - domowe sposoby na uciążliwe owady

2021-04-07 11:53 Monika Majewska

Domowe sposoby na meszki pozwolą nam się pozbyć tych małych i z pozoru niegroźnych owadów z domu. Ukąszenia meszek powodują bóle głowy, nudności, gorączkę i bóle stawów. Objawy te są reakcją na toksynę wydzielaną podczas ukłucia przez owada. Zbyt duża dawka jadu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na meszki, by wiedzieć jak skutecznie z nimi walczyć.

Meszki są groźne, czasem nawet śmiertelnie groźne. Meszki to małe, bo maksymalnie mające 10 mm długości, owady, które po ukąszeniu pozostawiają wyraźny, często krwawiący ślad i trwający nawet do kilku dni bolesny obrzęk. Ukłucie jest spowodowane przez samice, które potrzebują białka z naszej krwi do złożenia jaj.

Po zapłodnieniu składają od 200 do 500 jaj w strumykach i rzekach. Po 2-3 tygodniach wylęgają się z nich larwy, które po kolejnych 6-8 tygodniach przepoczwarczają się. Wraz z nastaniem pierwszych ciepłych dni przekształcają się w dorosłe osobniki, w związku z tym na plagę meszek najczęściej narzekamy od kwietnia do sierpnia.

Spis treści

  1. Dlaczego meszki są takie groźne?
  2. Domowe sposoby na zwalczanie meszek
  3. Czy olejek waniliowy odstrasza meszki?

Dlaczego meszki są takie groźne?

Ukąszenia meszek mogą wywołać bardzo groźną chorobę - hararę, reakcję alergiczną skóry wywołaną wprowadzeniem do naszego organizmu śliny tych owadów. Jednak zagrożenie tą chorobą dotyczy tylko osób upojonych alkoholem i niemowląt. Ponadto zbyt duża dawka jadu, która jest zawarta w ślinie meszek, wstrzyknięta do organizmu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Naukowcy podejrzewają, że w ślinie owadów znajduje się substancja odpowiedzialna za rozpuszczanie krwinek czerwonych i niszczenie ludzkich tkanek, co może się objawić się m.in. obrzękiem płuc.

Czy na pewno ugryzła cię meszka? Sprawdź: 

Domowe sposoby na zwalczanie meszek

Meszki, podobnie jak komary i kleszcze, zwabia zapachu potu człowieka. Aby zniechęcić meszki do kąsania, należy regularnie przyjmować witaminy z grupy B, które zmieniają zapach potu. Wtedy woń, którą wydziela człowiek, staje się dla meszek nie do zniesienia.

  • zapach migdałów

Większość kąsających owadów nie toleruje przyjemnych i relaksujących zapachów. Meszkowate uciekają przed zapachem migdałów, goździków i lawendy.

  • czosnek

Czosnek jest bardzo skutecznym sposobem na meszki. Jednak ze względu na charakterystyczny zapach nie należy do najpopularniejszych metod zwalczania tych owadów.

  • ubranie z długimi nogawkami i rękawami

Ubrania z długimi nogawkami i rękawami uchronią nas nie tylko przed ukąszeniem meszek, lecz także komarów i kleszczy. Pamiętaj, aby zakrywać ciało jasnym ubraniem, bo ciemne kolory przyciągają owady.

  • udrożnione rynny

Meszki składają jaja w środowisku wodnym, w związku z tym należy udrożnić rynny i usprawnić spływ wody w rowach, by zapobiec rozmnażaniu się meszek i ich późniejszej inwazji na nasze domy.

  • brak kwiatów wokół domu

Zbyt gęsta roślinność wokół domu to doskonałe schronienie dla meszek.

  • moskitiera na okno

W okresie wakacyjnym należy umieścić na oknach siatki z materiału tekstylnego o drobnych oczkach. Specjalna siatka zabezpieczy nas nie tylko przed meszkami, lecz także przed komarami, muchami, ćmami i owadami pełzającymi. Pamiętaj, aby moskitiera była koloru białego - owady nie reagują na jasne kolory.

Czy olejek waniliowy odstrasza meszki?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
specjalista
|

widziales ty moskitiere na oczy? Ona jest na muchy i komary meszki przechodza przez nia bez problemu

Anna.W
|

Niby takie małe, niepozorne, a jednak może przenosić wiele chorób. Lepiej likwidować je od razu jak tylko się pojawią, tym bardziej, że można kupić takie preparaty, które zwalczają je praktycznie natychmiast. Sama używam taki o nazwie diablo forte. Więc bez problemu można coś kupić

jk
|

Prosta metoda jak zminimalizowac skutki ukąszenia meszków i komarów.
Zaraz po ukąszeniu nie drapac , lecz szybko w okolicy znalezć liść BABki Pospolitej a jeszcze lepiej lancetowatej ( jak to wygląda Wikopedia) rośnie to prawie wszedzie. rzgnieść lisc tak by wydostał sie sok i tym natrzec miejsce ukąszenia za minute przestaje swędzieć i za 50 nie ma śladu po ukąszeniu. A olejek waniliowy taki do pieczenia jest skuteczny na odstraszaie meszków a komary nie lubią zapachu limonki, cytryny i tym podobnych np Lemon grass

Kaja
|

Na meszki Mugga działa super odstraszająco . Gorzej z kleszczami. które niestety włażą pod ubranie a tam Muggi nie miałam. Kupujemy w sklepie na stronie mugga.com.pl

pijawki.co.uk
|

Z powodzeniem stosuję pijawki na miejsce ugryzienia przez meszki. Polecam tę metodę. Pijawka zawiera w swojej wydzielinie ponad 160 różnych związków które wprowadza do organizmu w czasie żerowania. Miedzy innymi substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe. Te małe stworzenia są bardzo pożyteczne. Wystarczy jedna pijawka na miejsce obrzęknięte (do średnicy 5 cm).
Przy okazji może dodam, że pijawki są coraz częściej stosowane przez sportowców po wszelkiego rodzaju urazach: stłuczeniach, krwiakach, przy naderwanych ścięgnach. Pijawki wytwarzają hirudynę która rozrzedza krew, antybiotyki a także neuroprzekaźniki, takie jak histaminę, dopaminę, acetylochloinę i serotoninę, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Iwona Zawalska

krzysztof
|

Najlepszym sposobem na meszki ,komary jest paproć rosnąca w lesie .Trzeba zerwać 2 lub 3 łodygi paproci ,dobrze rozetrzeć na miazgę w dłoniach i potem smarować odkryte części ciała.polecam wszystkim miłośnikom leśnych wędrówek.Sposób sprawdzony na łowisku.krzysztof