Meszki - domowe sposoby na uciążliwe owady

2021-04-07 11:53

Domowe sposoby na meszki pozwolą nam się pozbyć tych małych i z pozoru niegroźnych owadów z domu. Ukąszenia meszek powodują bóle głowy, nudności, gorączkę i bóle stawów. Objawy te są reakcją na toksynę wydzielaną podczas ukłucia przez owada. Zbyt duża dawka jadu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na meszki, by wiedzieć jak skutecznie z nimi walczyć.

MESZKI - domowe sposoby na uciążliwe owady
Autor: Thinkstockphotos.com MESZKI - domowe sposoby na uciążliwe owady

Meszki są groźne, czasem nawet śmiertelnie groźne. Meszki to małe, bo maksymalnie mające 10 mm długości, owady, które po ukąszeniu pozostawiają wyraźny, często krwawiący ślad i trwający nawet do kilku dni bolesny obrzęk. Ukłucie jest spowodowane przez samice, które potrzebują białka z naszej krwi do złożenia jaj.

Po zapłodnieniu składają od 200 do 500 jaj w strumykach i rzekach. Po 2-3 tygodniach wylęgają się z nich larwy, które po kolejnych 6-8 tygodniach przepoczwarczają się. Wraz z nastaniem pierwszych ciepłych dni przekształcają się w dorosłe osobniki, w związku z tym na plagę meszek najczęściej narzekamy od kwietnia do sierpnia.

Spis treści

  1. Dlaczego meszki są takie groźne?
  2. Domowe sposoby na zwalczanie meszek
Ukąszenia - alergia

Dlaczego meszki są takie groźne?

Ukąszenia meszek mogą wywołać bardzo groźną chorobę - hararę, reakcję alergiczną skóry wywołaną wprowadzeniem do naszego organizmu śliny tych owadów. Jednak zagrożenie tą chorobą dotyczy tylko osób upojonych alkoholem i niemowląt. Ponadto zbyt duża dawka jadu, która jest zawarta w ślinie meszek, wstrzyknięta do organizmu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Naukowcy podejrzewają, że w ślinie owadów znajduje się substancja odpowiedzialna za rozpuszczanie krwinek czerwonych i niszczenie ludzkich tkanek, co może się objawić się m.in. obrzękiem płuc.

Czy na pewno ugryzła cię meszka? Sprawdź: 

Domowe sposoby na zwalczanie meszek

Meszki, podobnie jak komary i kleszcze, zwabia zapachu potu człowieka. Aby zniechęcić meszki do kąsania, należy regularnie przyjmować witaminy z grupy B, które zmieniają zapach potu. Wtedy woń, którą wydziela człowiek, staje się dla meszek nie do zniesienia.

  • zapach migdałów

Większość kąsających owadów nie toleruje przyjemnych i relaksujących zapachów. Meszkowate uciekają przed zapachem migdałów, goździków i lawendy.

  • czosnek

Czosnek jest bardzo skutecznym sposobem na meszki. Jednak ze względu na charakterystyczny zapach nie należy do najpopularniejszych metod zwalczania tych owadów.

  • ubranie z długimi nogawkami i rękawami

Ubrania z długimi nogawkami i rękawami uchronią nas nie tylko przed ukąszeniem meszek, lecz także komarów i kleszczy. Pamiętaj, aby zakrywać ciało jasnym ubraniem, bo ciemne kolory przyciągają owady.

  • udrożnione rynny

Meszki składają jaja w środowisku wodnym, w związku z tym należy udrożnić rynny i usprawnić spływ wody w rowach, by zapobiec rozmnażaniu się meszek i ich późniejszej inwazji na nasze domy.

  • brak kwiatów wokół domu

Zbyt gęsta roślinność wokół domu to doskonałe schronienie dla meszek.

  • moskitiera na okno

W okresie wakacyjnym należy umieścić na oknach siatki z materiału tekstylnego o drobnych oczkach. Specjalna siatka zabezpieczy nas nie tylko przed meszkami, lecz także przed komarami, muchami, ćmami i owadami pełzającymi. Pamiętaj, aby moskitiera była koloru białego - owady nie reagują na jasne kolory.