Meszki: jak się przed nimi bronić?

2014-07-01 15:03

Meszki potrafią skutecznie uprzykrzyć letnie spacery i wakacyjne wypady za miasto. Bardzo agresywne są także w domu, jeśli dostaną się tu przez otwarte okno. Jak się przed nimi bronić?

Meszki: jak się przed nimi bronić?
Autor: thinkstockphotos.com

Meszki to wyjątkowo natrętne stworzenia. W odróżnieniu od komarów, meszki nie są aktywne wieczorem i nocą. Często niestety występują masowo. Mają znakomity wzrok, bez trudu więc odnajdują ofiarę. Wabi je też wydychany dwutlenek węgla.

Meszki małe, ale groźne

Meszki są znacznie mniejsze od komarów - mają 1,5-10 (zwykle 3-6) mm długości, przeważnie są ciemno ubarwione. Mają krępe ciało z garbem, krótkie i szerokie, opalizujące skrzydła daszkowato ułożone w pozycji spoczynkowej, masywne, 11-członowe czułki i krótkie, grube odnóża. Samica składa w czystych, płytkich wodach 200-500 jaj. Wylęgające się po 2-3 tygodniach larwy żyją i przepoczwarczają się w szybko płynących wodach. Przepoczwarczenie następuje po kolejnych 6-8 tygodniach. Dorosłe owady wypływają na powierzchnię w pęcherzyku powietrza i odlatują.
Dorosłe owady lubią tereny wilgotne. Wczesne stadia rozwojowe związane są z wodą bieżącą od małych cieków wodnych po duże rzeki.
Niebezpieczne dla nas są samice - aparat gębowy meszek jest przystosowany do rozcinania skóry i rozrywania tkanki. Z tak powstałej ranki samice wysysają krew. Wyjątkowo agresywne są w zamkniętych pomieszczeniach. Ale możesz się przed nimi bronić, smarując skórę olejkiem waniliowym - meszki nie znoszą jego zapachu.
Jeden owad nie jest w stanie ci zaszkodzić, ale jeśli zostaniesz mocno pokąsana, może być potrzebna fachowa pomoc - raz, że ukłucia meszek są znacznie bardziej bolesne od ukłucia komarów i pozostawiają wyraźny, krwawiący ślad to mogą wystąpić obrzęki  i wysoka gorączka. Ślina meszek zawiera bowiem substancje drażniące, które razem z krwią szybko roznoszą się po całym organizmie i mogą być przyczyną poważnych dolegliwości. Jeżeli wokół nakłuć pojawią się odczyny zapalne, nie zlekceważ ich, bo mogą się skończyć zakażeniem.
Do czasu spotkania z lekarzem miejsca po ukąszeniach starannie zdezynfekuj i posmaruj preparatem chłodzącym. Ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu.
Pokąsanych miejsc nie wolno drapać. W przeciwnym razie powstaną trudno gojące się, a nawet ropiejące ranki. Po wygojeniu mogą pozostać brzydkie, sinoczerwone ślady.

Jak się chronić przed meszkami?

  • Unikaj przebywania na otwartych przestrzeniach w miejscach wylęgu (meszki szczególnie lubią wilgotne miejsca np. okolice zbiorników wodnych i tereny zadrzewione jak lasy, parki, łąki),
  • Staraj się wychodzić na dwór w ubraniach zakrywających ciało,
  • Stosuj środki chemiczne odstraszające owady tzw. repelenty. Jeśli nie masz nic takiego pod ręką możesz sięgnąć po zwykłe olejki: lawendowy, waniliowy miętowy, goździkowy. Ten pierwszy można stosować wprost na skórę, bez rozcieńczania. Olejki działają tak długo, jak pachną,
  • Na tarasie czy balkonie zapalaj spiralę owadobójczą, świece zapachowe, których dym odstrasza zarówno meszki, jak i komary,
  • Przemywaj miejsca ukąszeń - meszki pozostawiają otwarte ranki, co umożliwia wnikanie zarazków do krwiobiegu. Najpierw przemyj rankę wodą utleniona, następnie posmaruj ją preparatem przyspieszającym gojenie się skóry i łagodzącym świąd np. fenistilem.