ODCZULANIE - najskuteczniejszy sposób leczenia ALERGII

2011-03-30 15:59 Joanna Andrzejewska | Konsultacja: dr n. med. Anna Lewandowska- -Polak, internista i alergolog,

Jeśli alergia jest dla ciebie zbyt uciążliwa, zdecyduj się na odczulanie. Jest to dziś najskuteczniejsza forma leczenia. Odczulanie, czyli immunoterapia, to sposób na leczenie osób z alergią wziewną i uczulonych na jad owadów.

Jeśli masz alergię, poważnie pomyśl o odczulaniu. A wcześniej sprawdź, wykonując testy alergiczne, na co jesteś uczulona najmocniej. Uwaga! Na 14 dni przed wykonaniem testów koniecznie odstaw leki przeciwalergiczne. Mogą one zaburzać wyniki. Testy wykryją, co cię uczula, i pozwolą na dobranie odpowiedniego leczenia. Pamiętaj, im szybciej zostanie zdiagnozowana alergia i rozpoczęte leczenie, tym łagodniejszy będzie jej przebieg.

Testy skórne: to najpopularniejsza metoda diagnozowania alergii. Na przedramię lub plecy nanosi się krople z alergenem i delikatnie nakłuwa skórę. Alergen przedostaje się do organizmu i jeśli po ok. 15 minutach pojawi się reakcja w postaci bąbla (jak po ukąszeniu komara), oznacza to, że to właśnie ten składnik stoi za twoim uczuleniem. Ta sprowokowana reakcja alergiczna znika zupełnie po ok. 40 minutach.
Testy z krwi: takie testy wykonuje się zazwyczaj u małych dzieci lub tych alergików u których wyniki testu skórnego okazały się niejednoznaczne. Test polega na tradycyjnym pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu przeciwciał IgE.
Testy prowokacyjne: te testy wskazane są, gdy skórne i z krwi nie dały odpowiedzi na pytanie, co uczula. Polegają one na podaniu doustnie, donosowo albo dooskrzelowo konkretnego alergenu.

Dla kogo odczulanie?

Z terapii odczulającej (tzw. immunoterapii) mogą skorzystać osoby z alergią wziewną i alergią na jad owadów. Nie odczula się cierpiących na alergię pokarmową. Immunoterapię można przeprowadzić u alergików w wieku 5–45 lat. Polega ona na dostarczeniu organizmowi odpowiednich dawek uczulającego alergenu, po to, by ten mógł go zaakceptować i by przestał go zwalczać.

Jak wygląda odczulanie?

Lekarz podaje alergeny w formie szczepionki: przez 2–3 miesiące rosnące dawki alergenu co 7–14 dni. Następnie w czasie leczenia podtrzymującego pacjent otrzymuje dawkę co 4–6 tygodni. Odczulanie trwa 3–5 lat.

Wybierz odpowiedni moment na odczulanie

Przy uczuleniu na pyłki bardzo ważne jest, by zakończyć terapię indukcyjną (polega na podawaniu coraz większych dawek) przed okresem pylenia. W przypadku niektórych alergii, np. na kurz, czas odczulania nie ma znaczenia.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
MAciej
|

Przyczyną większości alergii jest adjuwant zawarty w szczepionkach, w tym wypadku są to związki aluminium, jako że organizm nigdy by nie zareagował na martwego zarazka wstrzykuje się z nim adjuwant który wywołuje sztuczny stan zapalny, wtedy organizm zaczyna szukać obcych ciał organizmie i znajduje zarazka, ale wraz z nim pyłek brzozy bo się akurat zawieruszył, białko bo akurat było spożywane i co tam tylko chcecie. Obecnie szczepienia wykonuje się np. w celach eugenicznych podając z adjuwantem np. hormon ciążowy, kiedy dochodzi do zapłodnienia to w krótkim czasie mamy też poronienie gdyż organizm będzie zwalczał własne hormony ciążowe. Mówiąc wprost szczepienia to poroniony pomysł ale skoro mamy teraz i odczulanie to kółeczko się zamyka i biznes może się kręcić.

Alergik
|

Jestem alergikiem i szczerze nie byłem jeszcze nigdy odczulany. Byłem u alergologa i dostałem tabletki i avamysł na katar. Po 5 minutach od wzięcia alergia mi ustępuje. Jestem uczulony na sierść psa i kota, trawę, pułki i kurz oraz zborze. Piszę to żeby każdy wiedział, że z alergią da się żyć, ale nigdy nie próbuj ją sam leczyć.

nimfa72
|

Kochani, najważniejsze jest to, by samemu na własną rękę się nie leczyć tylko skorzystać z porad specjalistów… ja sama kiedyś próbowałam się leczyć i po latach się dowiedziałam, ze tylko pogorszyłam sprawę. Znalazłam super lekarzy którzy mi pomogli i teraz w końcu mogę normalnie funkcjonować, alergia niemal ustąpiła.

chora
|

Ja mam 54 lata, około 18 lat temu odczulałam się szczepionką iniekcyjną, jestem bardzo uczulona na pyłki traw, bylicę, chwasty, kota, żyto i sama już nie wiem na co jeszcze ale przede wszystkim bylica, kot i trawy i chwasty. Odczulanie trwało 4 lata, było bardzo uciążliwe, wtedy nie było jeszcze tabletek pod język i czekało się godzinami u alergologa, ale musiałam poddać się odczulaniu, bo nie byłam w stanie funkcjonować. Ponieważ długo się nie leczyłam tylko sama aplikowałam sobie doraźnie tabletki na alergię, a potem wziewne, moja alergia bardzo się rozwinęła. Byłam ciężko chora, z nosa lały mi się wiadra dosłownie wydzieliny z krwią i skrzepami, miałam napuchnięte łzawiące oczy, zdarte, przekrwione gardło, nie mogłam mówić, oddychać, spać, dusiłam się. TO BYŁ HORROR! Wtedy jeszcze nie pracowałam, dlatego mogłam to jakoś wytrzymać w domu przy zamkniętych oknach i firanach skropionych wodą. ALE TO BYŁ HORROR. Po 4-letnim odczulaniu w pierwszym okresie w ogóle nie miałam żadnych objawów przy kompletnym odstawieniu leków. Niestety alergia z każdym rokiem zaczęła powoli wracać, ale była przy sezonowym braniu tylko tabletek na alergię przez okres maj-sierpień zupełnie nieodczuwalna. Czułam się jak nowo narodzona, mogłam nawet przebywać w lesie i na łące i nie pojawiały się wiele lat silniejsze objawy. Ale niestety po tych 18-20 latach chyba odczulanie przestało działać i już drugi rok zaczynam mieć ciężkie objawy pomimo brania tabletek z wyprzedzeniem sezonu pylenia. W tym roku zaatakowało mnie tragicznie i jest to ku mojemu przerażeniu powrót do pierwotnego, najgorszego stanu. Jestem przerażona, bo kiedyś alergolog powiedział mi, że u osób po 40-tce odczulenie jest mało skuteczne. Pomimo to wybieram się do lekarza i próbuję się odczulać tymi nowszymi metodami, ponieważ nie mam wyjścia. Wy chyba nie zdajecie sobie sprawy jak straszna i uniemożliwiająca życie jest nasilona, nieleczona długo alergia. Dlatego proszę was nie lekceważcie tego, podobno czym mniej rozwinięta i w młodszym wieku odczulana alergia tym większe i skuteczniejsze odczulanie. Nie pozwólcie jej na rozwinięcie się tak jak ja to zrobiłam. Pomimo wszystko ok. 18 lat mogłam spokojnie funkcjonować przy sezonowym braniu 1 tab. dziennie bez sterydów i wapna, bez koszmarnych objawów, bez izolowania się w domu w okresie wakacyjnym.

Alergik sportowiec
|

Kobieto, skąd takie bzdury wymyśliłaś że sport wyleczy Cię z alergii, na pewno poprawi wydolność płucną co dla astmatyka będzie olbrzymią pomocą ale dla alergika będzie bez różnicy. Ja jestem czynnym sportowcem od wielu lat, pływam regularnie miesięcznie około 5 km, biegam maratony, jeżdżę na rowerze ok 2 tyś km rocznie, morsuję i również od wielu lat jestem alergikiem który bez odpowiednich leków w pewnych porach roku nie dał by rady.
A dla ciebie mam propozycję idź sobie pobiegać po kwitnących łąkach na pewno pomoże to twojej alergii.

Odczulona
|

Niech sie nikt na to nie nabierze, tak jaki mi sie to zdarzylo. Odczulalam sie na brzoze. Po 3. Dawkach cos mnie tknelo i sprawdzilam co oni mi wstrzykuja, a tam aluminium i fenole w skladzie! Krotko potem moj uklad odpornosciowy sie zawalil. Prawie odeszlam przez grype, a nastepnie zawalila sie tarczyca. Oczywiscie zakonczylam "kuracje" antyalergiczna natychmiast. Juz 3 miesiace minely a ja nasal sie borykam ze zdrowiem. Wspomne tylko ze nigdy nic procz alergii mi nie dolegalo.

ona 35
|

Od lat mam astmę, silną alergię na kurz, psa, pyłki itp. Bez odczulania ,alergia na kota mi przeszła. Lekarz do którego chodziłam wiele lat jako jeszcze nastolatka, powiedział, że najlepszym lekiem jest sport. U mnie to podziałało. Sport, który poprawia wydolność np. bieganie, rower. Leki mam doraźnie w razie W. Teraz trafiłam na lekarkę, która za wszelką cenę chce mnie odczulać, pomimo mojego sprzeciwu. Dlatego zmieniam lekarza na innego. I prawdą jest to, że na odczulaniu zarabiają koncerny, apteki i lekarze, którzy za wszelką cenę chcą nam coś wmówić, aby tylko dostać profit od sprzedaży leków i wykonania płatnych badań/ testów alergicznych. a trzeba pamiętać, że szczepionki są bardzo agresywne. Czasem odczulanie może skończyć się źle. Warto trochę się pomęczyć i zacząć uprawiać sport. To na prawdę działa, ale niestety ludzie są leniwi, żeby ruszyć tyłki z kanapy. Lepiej iść do lekarza i całe życie truć organizm lekami rozszerzającymi płuca, które w większości są sterydami. Dziękuję.

michallinn
|

Alergie powodują nie tylko pyłki, ale i zanieczyszczenie powietrza, środki chemiczne sotsowane w żywności a nawet przeprowadzone cesarskie cięcie... warto się zapoznać www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-...

Alex
|

Też jestem sceptycznie nastawiony do odczulania. Uczulony jestem ja (45lat) i syn (17lat) - na te same alergeny roztocza, kot, wełna. Po kliku etapach odczulania jedynie syn ma o 1/3 mniejszą alergię na kurz, ale być może po prostu wyrósł. Przypuszczam, że z powodów genetycznych odczulanie na nas nie działa. Być może, jak ktoś nie dziedziczy to może się odczulić. Nam to niestety nie pomogło. Najbardziej zależało nam na odczuleniu, od kota.

programista
|

Odczulanie jest w moim przypadku skuteczne - jako dziecko byłem uczulony na wszystko, dziś tylko na białka kocie, a i tak mam kota. Proszę więc indolentów o nie pisanie bzdur. Na jednego podziała, na innego widocznie mniej lub wcale, ale to nie znaczy, że na każdego nie podziała. Pisanie zaś "konowały" oznacza, że autor tych słów jest abderytą.