Roztocza - niewidzialny wróg

2019-03-29 12:54

Roztocza to mikroskopijne pasożyty z rodziny pajęczaków, które z upodobaniem gnieżdżą się w ciepłych, wilgotnych i zakurzonych miejscach. To ich odchody są przyczyną alergii u prawie trzech milionów Polaków. U osób uczulonych wywołują katar sienny, zapalenie spojówek, suchy kaszel, wysypkę na skórze.

ROZTOCZA - niewidzialny wróg
Autor: Thinkstockphotos.com

Kurz jest wszechobecny. Nie można z nim wygrać walki, ale drobne potyczki - tak. Do zwycięstwa potrzebna jest tylko cierpliwość i dobre preparaty. W kurzu domowym można znaleźć niemal wszystko: starty na miał piasek, pyłki roślin, złuszczony naskórek, pajęczynę, sierść kota czy psa, strzępki pleśni... Lista obecności jest długa.

Ale w kurzu domowym jest też główny złoczyńca – roztocza, czyli małe pajęczaki, na których odchody uczulone jest prawie trzy miliony Polaków. Alergia na roztocza daje się nam szczególnie we znaki dwa razy w roku: w kwietniu i maju, a potem od września do października. Wtedy mamy:

Warto wiedzieć
Nasometin Control

Autor: Sandoz

materiał partnera

Nasometin Control zwalcza uporczywe objawy alergii: katar, zablokowany nos, kichanie oraz świąd oczu i nosa.

Nasometin Control to preparat w formie sprayu do nosa, który kupisz bez recepty. Efekty jego działania utrzymują się aż do 24 godzin! Lek nie powoduje senności i jest dostępny w poręcznej buteleczce z aplikatorem, dzięki czemu możesz mieć go zawsze przy sobie. Wypróbuj Nasometin Control i miej alergię zawsze pod kontrolą!1)

*Wśród leków dostępnych bez recepty. Produkt Nasometin Control wskazany jest do stosowania u dorosłych w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

1) Na podstawie charakterystyki produktu leczniczego Nasometin Control z dn. 05.08.2019

Roztocza są wszędzie

W 1 mm3 mieszczą się 2-4 podstępne pajęczaki. Rozmnażają się w imponującym tempie: samica w ciągu swego miesięcznego życia składa około 300 jaj. Nawet jeżeli przyjmiemy, że połowa ulegnie zniszczeniu, to i tak po roku liczba potomstwa jednej matki osiągnie aż pięć miliardów! Dzieci i dorosłe osobniki są jednak tak mikroskopijnej wielkości, że nie widzimy ich gołym okiem.

Roztocza żywią się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem, ale nie gardzą też pleśnią ani osiadającymi na meblach pyłkami roślin. W domach mają więc pod dostatkiem jedzenia (w ciągu doby człowiek "gubi" średnio 1 gram naskórka, a to wystarczy, by wykarmić niemal 100 tys. roztoczy).

Guanina – uczulająca substancja – znajduje się w odchodach roztoczy. Przy takiej reprodukcji trudno sobie wyobrazić ilości substancji uczulającej. Szkodliwe związki osadzają się więc na meblach, albo – wysuszone – unoszą się w powietrzu i są wdychane przez domowników.

To ci się przyda

Nasze babcie do czyszczenia i dezynfekcji używały często sody oczyszczonej. Dziś też możemy z niej skorzystać. Rozsyp równomiernie na dywanie trochę sody i zostaw ją na 15-20 minut. Potem zbierz pył odkurzaczem. Soda pomoże ci zebrać brud z powierzchni, pozbyć się mikroorganizmów i usunąć przykre zapachy.

Walka z roztoczami

Z roztoczami naprawdę trudno jest się uporać: wilgotne powietrze sprzyja ich rozmnażaniu, zaś suche – pomaga w rozprzestrzenianiu się kurzu, a wraz z nim uczulającej guaniny. Zatem i tak źle, i tak niedobrze. Pościel, materace, podobnie jak miękkie meble, dywany, wykładziny i zasłony gromadzą wiele kurzu i są ulubionymi siedliskami roztoczy.

Żeby skutecznie się ich pozbyć, trzeba by było pozbyć się z domu wszystkich tych przedmiotów czy elementów dekoracyjnych. Niewiele osób stać na tak radykalne posunięcia. Musisz więc wydać walkę kurzowi.

Zrób to koniecznie
 • Zmień grube kotary na żaluzje.
 • Odkurzaj dywany i tapicerkę odkurzaczami z filtrami antyalergicznymi.
 • Możesz je także spryskać środkami neutralizującymi działanie alergenów.
 • Co tydzień trzep na dworze dywany, chodniki, koce, narzuty.
 • Wycieraj na mokro podłogi.
 • Kurz z półek ścieraj wilgotnymi chusteczkami.
 • Stosuj środkami antystatyczne, które opóźniają osiadanie kurzu.
 • Co najmniej dwa razy do roku wytrzep i wytrzyj wszystkie książki z domowej biblioteki.
 • Regularnie i solidnie wietrz mieszkanie.
 • Zadbaj o to, by temperatura w twoim domu nie była zbyt wysoka.
 • Kup kołdrę i poduszkę dla alergików i często ją wietrz - niskie temperatury zimą niszczą roztocza.
 • Pościel zmieniaj często - raz w tygodniu.
 • Pościel pierz w 60 stopniach - wysoka temperatura zabije roztocza. Możesz też dodawać do prania specjalne środki neutralizujące alergeny kurzu domowego.

Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina.
Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego.
Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran).
Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.
Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02 672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
beni
|

ja miałam tą wątpliwą przyjemność z roztoczami świerzbu :( na szczęście urwałam kontakt ;) bardzo nie polecam...

PiOTR
|

ASKA NIE WCISKAJ KITU!!!!!!!!!!!!!!

Asia
|

Zainwestowałam i widzę KOLOSALNĄ różnicę! Mam odkurzacz Aquafiltera firmy Thomas i chcę go polecić WSZYSTKIM dosłownie alergikom. I na dodatek ma kilka przydatnych funkcji jak np. mycie okien. Dom lśni, wreszcie mogę mieć dywany i się nie duszę! Jeszcze raz POLECAM !!!

andi
|

czy kurz z ulicy to też może szkodzić alergikowi uczulonemu na kurz domowy ?