Roztocza - niewidzialny wróg

2019-03-29 12:54

Roztocza to mikroskopijne pasożyty z rodziny pajęczaków, które z upodobaniem gnieżdżą się w ciepłych, wilgotnych i zakurzonych miejscach. To ich odchody są przyczyną alergii u prawie trzech milionów Polaków. U osób uczulonych wywołują katar sienny, zapalenie spojówek, suchy kaszel, wysypkę na skórze.

ROZTOCZA - niewidzialny wróg
Autor: Thinkstockphotos.com

Kurz jest wszechobecny. Nie można z nim wygrać walki, ale drobne potyczki - tak. Do zwycięstwa potrzebna jest tylko cierpliwość i dobre preparaty. W kurzu domowym można znaleźć niemal wszystko: starty na miał piasek, pyłki roślin, złuszczony naskórek, pajęczynę, sierść kota czy psa, strzępki pleśni... Lista obecności jest długa. Ale w kurzu domowym jest też główny złoczyńca – roztocza, czyli małe pajęczaki, na których odchody uczulone jest prawie trzy miliony Polaków. Alergia na roztocza daje się nam szczególnie we znaki dwa razy w roku: w kwietniu i maju, a potem od września do października. Wtedy mamy suchy męczący kaszel, duszności, katar, zapalenie spojówek.

Roztocza są wszędzie

W 1 mm3 mieszczą się 2-4 podstępne pajęczaki. Rozmnażają się w imponującym tempie: samica w ciągu swego miesięcznego życia składa około 300 jaj. Nawet jeżeli przyjmiemy, że połowa ulegnie zniszczeniu, to i tak po roku liczba potomstwa jednej matki osiągnie aż pięć miliardów! Dzieci i dorosłe osobniki są jednak tak mikroskopijnej wielkości, że nie widzimy ich gołym okiem.
Roztocza z kolei żywią się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem, ale nie gardzą też pleśnią ani osiadającymi na meblach pyłkami roślin. W domach mają więc pod dostatkiem jedzenia (w ciągu doby człowiek “gubi” średnio gram naskórka, a to wystarczy, by wykarmić niemal 100 tys. roztoczy). Guanina – uczulająca substancja – znajduje się w odchodach roztoczy. Przy takiej reprodukcji trudno sobie wyobrazić ilości substancji uczulającej. Szkodliwe związki osadzają się więc na meblach, albo – wysuszone – unoszą się w powietrzu i są wdychane przez domowników.

Ważne

Nasze babcie do czyszczenia i dezynfekcji używały często sody oczyszczonej. Dziś też możemy z niej skorzystać. Rozsyp równomiernie na dywanie trochę sody i zostaw ją na 15-20 minut. Potem zbierz pył odkurzaczem. Soda pomoże ci zebrać brud z powierzchni, pozbyć się mikroorganizmów i usunąć przykre zapachy.

Walka z roztoczami

Z roztoczami naprawdę trudno jest się uporać: wilgotne powietrze sprzyja ich rozmnażaniu, zaś suche – pomaga w rozprzestrzenianiu się kurzu, a wraz z nim uczulającej guaniny. Zatem i tak źle, i tak niedobrze. Pościel, materace, podobnie jak miękkie meble, dywany, wykładziny i zasłony gromadzą wiele kurzu i są ulubionymi siedliskami roztoczy. Żeby skutecznie się ich pozbyć, trzeba by było pozbyć się z domu wszystkich tych przedmiotów czy elementów dekoracyjnych. Niewiele osób stać na tak radykalne posunięcia. Musisz więc wydać walkę kurzowi.

Zrób to koniecznie

  • Zmień grube kotary na żaluzje.
  • Odkurzaj dywany i tapicerkę odkurzaczami z filtrami antyalergicznymi.
  • Co tydzień trzep na dworze dywany, chodniki, koce, narzuty.
  • Wycieraj na mokro podłogi.
  • Kurz z półek ścieraj wilgotnymi chusteczkami.
  • Stosuj środkami antystatycznymi, które opóźniająosiadanie kurzu.
  • Co najmniej dwa razy do roku wytrzep i wytrzyj wszystkie książki z domowej biblioteki.
  • Regparnie i solidnie wietrz mieszkanie.
  • Zadbaj o to, by temperatura w twoim domu nie była zbyt wysoka.
  • Kup pościel dla alergików i często ją wietrz.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
beni
|

ja miałam tą wątpliwą przyjemność z roztoczami świerzbu :( na szczęście urwałam kontakt ;) bardzo nie polecam...

PiOTR
|

ASKA NIE WCISKAJ KITU!!!!!!!!!!!!!!

Asia
|

Zainwestowałam i widzę KOLOSALNĄ różnicę! Mam odkurzacz Aquafiltera firmy Thomas i chcę go polecić WSZYSTKIM dosłownie alergikom. I na dodatek ma kilka przydatnych funkcji jak np. mycie okien. Dom lśni, wreszcie mogę mieć dywany i się nie duszę! Jeszcze raz POLECAM !!!

andi
|

czy kurz z ulicy to też może szkodzić alergikowi uczulonemu na kurz domowy ?