Alergia na pyłki traw - objawy. Które trawy uczulają?

Alergia na pyłki traw to najczęstsza przyczyna objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Objawy alergii na pyłki traw są najbardziej odczuwalne w czerwcu i lipcu - to wtedy trawy w Polsce pylą najbardziej. Jakie są objawy alergii na pyłki traw? Czego nie powinno się jeść przy alergii na pyłki?

Spis treści:

 1. Alergia na pyłki traw - objawy
 2. Alergia na pyłki traw - leczenie. Jak sobie radzić z alergią?
 3. Alergia na pyłki traw - które trawy uczulają?
 4. Alergia na pyłki traw - reakcje krzyżowe. Czego nie jeść przy alergii na pyłki?
 5. Alergia na pyłki traw - kiedy pylą trawy?

Alergia na pyłki traw zazwyczaj daje o sobie znać, gdy stężenie osiąga co najmniej 20 ziaren pyłku traw w 1 m3 powietrza - przy takich stężeniach 1/4 alergików ma już objawy uczulenia. Może to, przy sprzyjającej pogodzie nastąpić już w pierwszych dniach maja, jednak najczęściej objawy alergii u uczulonych na pyłki traw występują w ostatniej dekadzie maja (zwykle pomiędzy Dniem Matki a Dniem Dziecka).

Objawy alergii na pyłki traw mogą zacząć się pojawiać już pod koniec kwietnia, ale w tym czasie stężenie alergenów w powietrzu jest tak niewielkie, że większość alergików nie ma z tym kłopotów.

Alergia na pyłki traw - objawy

Alergia na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek. U osób uczulonych na alergeny pyłku traw dominują objawy typowe dla okresowego alergicznego nieżytu nosa i spojówek:

 • wodnista wydzielina
 • świąd nosa
 • kichanie
 • upośledzenie drożności nosa
 • łzawienie, zaczerwienie i pieczenie spojówek

W czasie wzmożonego czasu pylenia, osoby z alergią na pyłki traw mogą pojawić się objawy astmy atopowej (alergicznej), czyli silne duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, silny kaszel oraz świszczący oddech.

Alergia na pyłki traw - leczenie. Jak sobie radzić z alergią?

Jeśli u danej osoby zaczynają pojawiać się dolegliwości podobne do objawów alergii, warto poddać się testom, które pozwolą na zdiagnozowanie problemu. Wystarczy wykonać testy alergiczne z krwi, które mogą wykryć obecność specyficznych przeciwciał klasy IgE we krwi, potwierdzających występowanie alergii na pyłki traw.

Jeśli testy wykażą uczulenie na pyłki, należy rozpocząć leczenie, polegające na wyciszaniu uporczywych objawów alergii.

Zapobiec (przynajmniej częściowo) pojawieniu się objawów alergii można jedynie poprzez regularne koszenie trawnika, by nie dopuścić do zakwitnięcia traw. Należy także unikać spacerów w okolicach traw lub pól uprawnych.

Radykalnym posunięciem jest również opuszczenie wsi na rzecz miasta, gdzie traw jest znacznie mniej, jednak należy pamiętać, że niestety nie da się od nich zupełnie odciąć. Nawet niewielka ilość pyłków w powietrzu powoduje przykre objawy alergii.

Aby sobie pomóc, można również zacząć zażywać leki przeciwhistaminowe, dzięki którym objawy alergii staną się nieco mniej uciążliwe. Warto w tej sprawie udać się do lekarza, który dobierze odpowiedni lek.

Inną metoda walki z alergią jest odczulanie. Powinno się ono jednak odbywać stopniowo i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Alergia na pyłki traw - które trawy uczulają?

Znamy około 800 rodzajów i blisko 10 tysięcy gatunków traw, które są roślinami wiatropylnymi. Wszystkie gatunki traw są ze sobą tak bardzo blisko spokrewnione (zgodność aż do 95 procent), że alergeny poszczególnych gatunków w zasadzie się od siebie nie różnią.

Większość specjalistów uważa, że najbardziej uniwersalny alergen do diagnostyki i odczulania chorych z alergią na pyłek traw stanowi pyłek tymotki łąkowej. Oprócz tymotki łąkowej najczęściej uczulającymi trawami pastewnymi w Polsce są również:

 • kupkówka pospolita
 • mietlica pospolita
 • kostrzewa czerwona
 • wyczyniec łąkowy
 • tomka wonna
 • wiechlina łąkowa

natomiast do traw uprawnych można zaliczyć:

Podobieństwo genetyczne alergenów zawartych w pyłkach traw sprawia, że jeśli jest się uczulonym na pyłek jednej z nich, również inne mogą wywołać objawy alergii.

Alergia na pyłki traw - reakcje krzyżowe. Czego nie jeść przy alergii na pyłki?

Podobieństwo w budowie traw sprawia, że w przypadku tych alergenów może dochodzić do reakcji krzyżowych. Dotyczą one nie tylko pyłków, lecz także pokarmów. Wszystko dlatego, że białka obecne w pyłkach roślin bywają identyczne lub bardzo zbliżone pod względem budowy chemicznej do niektórych alergenów pokarmowych.

Skutkiem tego przeciwciała IgE wytwarzane przez układ immunologiczny, w odpowiedzi na kontakt z alergenem, mogą potraktować je jako tożsame, nie rozpoznając różnic w budowie poszczególnych antygenów.

Klasyczne reakcje krzyżowe zachodzą zazwyczaj między pyłkami a niektórymi rodzajami owoców lub warzyw, choć nie tylko.

Alergenami reagującymi krzyżowo z trawami/zbożami są:

Alergia na pyłki traw - kiedy pylą trawy?

Główny okres pylenia traw w Polsce to druga połowa maja, czerwiec i pierwsza połowa lipca. Jeśli masz alergię na pyłki traw, a planujesz podróż, musisz brać pod uwagę to, że w różnych częściach Europy trawy pylą w różnych terminach.

W Europie północnej okres najbardziej intensywnego pylenia traw przypada na drugą połowę czerwca, lipiec i pierwszą połowę sierpnia.

W Europie południowej i rejonie śródziemnomorskim na maj.

Poza tym, okresy pylenia mają różną długość w różnych strefach klimatycznych, a także różna jest wysokość stężenia pyłków w powietrzu w poszczególnych krajach.

Czytaj też: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mikołaj Norwinak
|

na szczęście są już dostępne na rynku maski, które chronią nie tylko przed smogiem ale także przed pyłkami np. broyx - nawet alergicy mogą cieszyć się świeżym powietrzem

victoriia
|

Ja się odczulam, ale też biore lek zilola w tym okresie najgorszego pylenia, jakoś daje radę.

piotrmatejek78
|

Od wczesnej młodości co roku na wiosnę dokuczał mi silny katar i łzawienie oczu, teraz już wiem że byla to alergia na pyłki, często te objawy się zwiększały i kończyłem z gorączką w łóżku.Na szczęście znalazłem testy alergiczne i odczulanie metodą STI co wywołało rewelacyjne efekty, już na drugi dzień po odczuleniu zniknęło mi łzawienie oczu a nos stał się w pełni drożny po paru dniach, o czym mogłem tylko wczesniej pomarzyć.

lamba
|

Jak cierpicie na alergię ,to na pewno powinniście odwiedzić stronkę odetchnijspokojnie.pl. Świetny poradnik z mapą i kalendarzem pyleń. Na pewno ułatwia funkcjonowanie z różnymi alergiami.

kataryyyynka
|

A co masz w składzie swoich leków? Ja biorę takie co mają lewocetryzynę w składzie, bo nie działa otumaniająco.

magdaem
|

polecacie jakiś lek (najlepiej bez recepty), który sprawi że będę w stanie normalnie funkcjonować? :( bo obecnie to tylko spać i spać, koszmar jakiś

Wiolkaaa
|

A to są krople do nosa czy do oczu? i ile razy dziennie je stosujesz?

wOJTEK
|

Jeśli szukasz skutecznych leków na alergię to mogę Ci polecić krople zawierające ektoinę EctoAlerg. Używam ich od dwóch lat, od czasu kiedy siostra przywiozła mi próbkę z Austrii. są one naprawdę dobre, chronią przez kawał czasu. Ostatnio jest na nie promocja albo na stałe obniżyli cenę.

Seba92
|

*dla mnie

Seba92
|

Wszystko fajnie tylko ktoś kto trafia na ten artykuł spodziewa się raczej informacji jak załagodzić jej objawy bądź jakie leki przyjmować.