Alergia na pyłki drzew. Objawy alergii na pyłki drzew

2019-12-17 12:14 ap

Alergia na pyłki drzew występuje rzadziej niż alergia na pyłki traw czy chwastów, ale objawy alergii na pyłki drzew pojawiają się najwcześniej - w przypadku leszczyny już w lutym i mogą trwać aż do kwietnia, a nawet początku maja. Jakie są objawy alergii na pyłki drzew?      

Spis treści:

  1. Alergia na pyłki drzew - kalendarz pylenia
  2. Alergia na pyłki drzew - które drzewa uczulają?
  3. Alergia na pyłki drzew - objawy
  4. Alergia na pyłki drzew - leczenie. Jak sobie radzić z alergią?
  5. Alergia na pyłki drzew a alergia krzyżowa
  6. Alergia na pyłki drzew - czego nie jeść?

Alergia na pyłki drzew należy do grupy alergii wziewnych. Objawy alergii na pyłki drzew są bardzo podobne do objawów alergii na pyłki traw. Oba te rodzaje alergii są jednymi z najczęściej występujących alergii na pyłki roślin, zwanej pyłkowicą. Przyczyną alergii na pyłki drzew są białka, czyli alergenne składniki pyłku, które wywołują reakcję układu odpornościowego u osób uczulonych.

Alergia na pyłki drzew - kalendarz pylenia

Objawy alergii na pyłki drzew mogą pojawić się już w zimie i towarzyszyć osobie uczulonej aż do późnej wiosny. Wszystko zależy od tego, na które pyłki drzew jest uczulona. Okres kwitnienia (i pylenia) drzew w naszym kraju trwa od lutego (leszczyna), poprzez marzec i kwiecień (brzoza, topola).

Alergia na pyłki drzew - które drzewa uczulają?

Alergia na pyłki drzew występuje rzadziej niż alergia na pyłki traw czy chwastów. Gatunki drzew, których pyłki najczęściej uczulają należą:

Alergia na pyłki drzew - objawy

Alergia na pyłki drzew - leczenie. Jak sobie radzić z alergią?

Objawów przypominających dolegliwości związane z alergią na pyłki drzew nie należy lekceważyć. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem, co może skutkować wdrożeniem niepotrzebnego leczenia.

W celu zdiagnozowania alergii należy zgłosić się do lekarza alergologa i wykonać testy alergiczne. Prawidłowo postawiona diagnoza pomoże zmniejszyć dyskomfort spowodowany uporczywymi objawami, a także pomoże wdrożyć odpowiednie ścieżki leczenia, m.in. odczulanie.

Co jednak zrobić, by alergia nie była aż tak dokuczliwa?

Aby zmniejszyć objawy alergii, należy przede wszystkim w jak największym stopniu ograniczyć kontakt z alergenem. Nie zaleca się więc wychodzenia na długie spacery, zwłaszcza w okresie wzmożonego pylenia.

Pomóc mogą również leki przeciwhistaminowe, które są najpopularniejszym sposobem łagodzenia alergii na pyłki. Zawierają m.in. cetyryzynę, lewocetyryzynę lub loratadynę, które blokują wytwarzanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję alergiczną.

Największą skuteczność wykazują wtedy, gdy zaczyna się je stosować co najmniej na kilka dni przed pyleniem uczulającej rośliny.

Warto również zadbać o swoją dietę i unikać pokarmów, które wzmagają reakcje alergiczne.

Alergia na pyłki drzew a alergia krzyżowa

Do objawów alergii na pyłki drzew często dołącza alergia pokarmowa, wywołana alergicznymi reakcjami krzyżowymi pomiędzy pyłkiem drzew a niektórymi rodzajami pokarmów.

Po spożyciu pokarmów reagujących krzyżowo z uczulającymi pyłkami pojawiają się typowe objawy alergii na pyłki drzew.

Przykładowe reakcje krzyżowe między pyłkami drzew a pokarmami (lub pyłkami innych gatunków) przedstawione zostały w tabeli:

alergen alergeny reagujące krzyżowo
jesion brzoza, bez, drzewo oliwne, trawy/zboża, ambrozja
brzoza buk, dąb, olcha, jesion, leszczyna, kasztan, drzewo oliwne, topola, trawy/zboża, bylica, rumianek, owoce pestkowe (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia, morela), banan, kiwi, liczi, mango, pomarańcza, marchewka (surowa), ziemniak (surowy), seler, soja, pomidor (surowy), anyż, curry, papryka, pieprz, kminek, kolendra, orzechy, lateks
leszczyna brzoza, buk, dąb, olcha, orzechy laskowe
olcha brzoza, buk, leszczyna
buk brzoza, olcha, leszczyna
dąb brzoza, leszczyna
wierzba topola
bez jesion, drzewo oliwne
kasztan bylica

Alergia na pyłki drzew - czego nie jeść?

Alergię na pyłki drzew mogą także nasilać niektóre pokarmy. Dlatego, zwłaszcza w okresach intensywnego pylenia pyłków drzew, zaleca się odstawić wszelkie produkty reagujące krzyżowo z alergenem. Oprócz tego objawy alergii mogą również nasilić: 

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
ajt
|

mam to samo pytanie,czy ktoś uczulony na pyłii brzozy może pić sok z brzozy

promyczek55
|

mi krople i aerozole tylko wysuszyły śluzówkę.. polecam odwiedzenie dobrego lekarza specjalisty i on przepisze odpowiednią kurację.. leki bez recepty u mnie nie pomogły, dopiero po tabletkach z bilastyną (clatra) coś ruszyło..

andrzej35
|

A ja podejrzewam, że całe życie "marzyłaś" o tak "ambitnej" pracy jak naganianie i oszukiwanie ludzi przez internet by kupili gó..niany produkt firmy, która płaci ci grosze za trollowanie....

jerry
|

rzeczywiście odetchnij spokojnie to bardzo fajna strona , ja nawet robiłam tam test na astmę u dziecka i później byliśmy u lekarza i okazało się, że faktycznie te objawy mogą o niej świadczyć o chorobie. Oglądałam również film instruktażowy co robić w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Myślę że każdy powinien to zobaczyć.

matuska
|

Ja znalazłam stronkę dla alergików odetchnijspokojnie.pl, gdzie nie tylko mnóstwo informacji dla alergików, jak sobie radzić z alergią, ale też mapa i kalendarz pylenia. Bardzo pomocna.

basia85
|

Mnie meczy alergia od kwietnia przez dwa miesiace..naprawde nic fajnego..z nosa leci tak ze az to irytuje. Od zeszlego roku na okolo miąsiac lub dwa przyjmuje probiotyk Lakcid, alergolog polecila mi wlanie na alergie, by wzmocnic organizm, w sumie widze poprawe, mam nadzieje ze w tym roku nie bede sie tak meczyc..

oko
|

Witam ! Pozyskałem trochę soku z brzozy żona pije ja tylko spróbowałem bo mam obawy czy mogę. Mam uczulenie na pyłki brzozy i nie wiem czy mogę pić sok. Może ktoś jest zorientowany w temacie. Pozdrawiam !

poduszka
|

Ja nawet godziny pracy zmieniłam tak, żeby wychodzić z domu przed południem, gdy stężenie pyłków jest niższe. No i biorę prysznic i zmieniam ubranie zaraz po wejściu do biura. Z powrotem w domu to samo.

Ela
|

W alergii na pyłki bardzo ważne jest zapobieganie podrażnieniu błony śluzowej nosa. Może pomóc nam w tym substancja zwana ektoiną. Posiada ona niesłychanie duże zdolności magazynowania wody w tkankach dzięki czemu stajemy się bardziej odporni na drażniące działanie alergenów.