Kalendarz pylenia roślin

2021-05-10 7:18

Alergia na pyłki roślin daje się we znaki osobom uczulonym już od zimy, kiedy pyli leszczyna, olcha i wierzba - aż do lipca i sierpnia, na które przypada szczyt pylenia pokrzywy, bylicy i komosy. Aktualizowane co roku kalendarze pylenia, z których można dowiedzieć się, gdzie, kiedy i ile pyłków unosi się w powietrzu, bardzo ułatwiają życie alergikom.

Spis treści:

 1. Okresy pylenia wybranych roślin
 2. Kalendarz pylenia - styczeń
 3. Kalendarz pylenia - luty
 4. Kalendarz pylenia - marzec
 5. Kalendarz pylenia - kwiecień
 6. Kalendarz pylenia - maj
 7. Kalendarz pylenia - czerwiec
 8. Kalendarz pylenia - lipiec
 9. Kalendarz pylenia - sierpień
 10. Kalendarz pylenia - wrzesień
 11. Kalendarz pylenia - październik
 12. Kalendarz pylenia - listopad
 13. Tabela stężenia pyłków roślin w powietrzu w ciągu roku

Co roku aktualny kalendarz pylenia roślin, uwzględniający fenologiczne pory roku dla poszczególnych regionów Polski ustala Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Poniżej podajemy okresy pylenia najczęściej uczulających roślin uśrednione dla całej Polski.

Okresy pylenia wybranych roślin

 • leszczyna od połowy stycznia do końca marca
 • olcha od lutego do połowy kwietnia
 • wierzba od marca do połowy maja
 • topola od połowy marca do połowy maja
 • brzoza kwiecień do połowy maja
 • dąb od połowy kwietnia do końca maja
 • szczaw od połowy maja do połowy lipca
 • trawy od połowy maja do końca lipca
 • pokrzywa od połowy maja do połowy września
 • babka od połowy maja do połowy września
 • żyto od końca maja do drugiej dekady czerwca
 • komosa od połowy czerwca do końca września
 • bylica od lipca do września

Kalendarz pylenia - styczeń

Alergicy muszą mieć się na baczności już z początkiem roku kalendarzowego. W trzeciej dekadzie stycznia zaczyna pylić leszczyna, czyli drzewo, którego owocami są orzechy laskowe. Może się jednak zdarzyć, że przy dość wysokiej temperaturze powietrza, leszczyna zacznie pylić wcześniej – nawet w pierwszym tygodniu stycznia. Okres pylenia leszczyny trwa do przełomu marca i kwietnia.

Według kalendarza pylenia, w styczniu powinna pylić tylko leszczyna. Jednak ze względu na to, że zimy w naszym kraju w ostatnich latach stały się nieco cieplejsze, kalendarz pylenia może ulec drobnej modyfikacji. Z tego też względu istnieje prawdopodobieństwo, że oprócz leszczyny, w styczniu może zacząć pylić również olcha, której okres pylenia rozpoczyna się teoretycznie od lutego.

Kalendarz pylenia - luty

Z początkiem lutego zaczyna pylić olcha. Pyłki olchy stają się uciążliwe zwłaszcza w drugiej połowie lutego. Na całego pyli również leszczyna, której stężenie pyłków w powietrzu znacznie wzrasta (szczególnie w połowie miesiąca).

Kalendarz pylenia - marzec

W marcu, oprócz olchy i leszczyny, zaczynają pylić inne rośliny. Mowa tu o topoli, wierzbie oraz cisie. Topola może zacząć pylić już w lutym, jednakże najintensywniejszy okres pylenia przypada na trzecią dekadę marca. W tym czasie zaczyna również pylić cis (od 10 do 30 dni).

Kalendarz pylenia - kwiecień

W kwietniu nadal trwa okres pylenia olchy, wierzby i topoli. Dołączają do nich również brzoza, jesion oraz dąb.

Kalendarz pylenia - maj

Maj charakteryzuje się rozpoczęciem pylenia traw. Zaczyna pylić również babka, której okres pylenia trwa aż do połowy września. W maju uprzykrzają życie alergików również pyłki sosny, szczawiu i pokrzywy. Do końca maja pyli dąb. W ostatniej dekadzie maja wzrasta gwałtownie stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium i jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września.

Kalendarz pylenia - czerwiec

Czerwiec jest szczególnie uciążliwym miesiącem dla osób uczulonych na pyłki traw i pokrzywy – to apogeum pylenia tych roślin. Cały czas pyli również babka i szczaw. Dołącza do nich komosa, jednak stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie jest tak wysokie, a bywa, że w niektórych regionach Polski niemal zerowe.

Kalendarz pylenia - lipiec

Lipiec również jest miesiącem pylenia pokrzywy, traw, babki i szczawiu oraz szkodliwego wpływu grzybów na alergików. W drugiej dekadzie lipca zaczyna pylić równie bylica. Lipiec jest jedynym miesiącem w roku, w którym pyli lipa.

Kalendarz pylenia - sierpień

W sierpniu następuje szczyt pylenia bylicy. Nadal odnotowuje się stężenie pyłków traw, babki, komosy, szczawiu, pokrzywy, grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria oraz babki w powietrzu. Zaczyna pylić również ambrozja.

Kalendarz pylenia - wrzesień

We wrześniu, a właściwie w połowie miesiąca, mogą odetchnąć z ulgą uczuleni na trawę, bylicę i zarodniki z rodzaju Alternaria. Nadal jednak pylić będą zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. We wrześniu kończy się również okres pylenia ambrozji, babki oraz komosy.

Kalendarz pylenia - październik

Jesienią uporczywe są zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. Przyczyną alergicznego nieżytu nosa i gardła mogą być także zarodniki grzybów tzw. wewnątrzdomowych, m.in. te z rodzaj Aspergillus i Penicillium. Jeśli chodzi o rośliny, to w październiku pyli cały czas ambrozja.

Kalendarz pylenia - listopad

W listopadzie nadal aura sprzyja pyleniu zarodników grzybów mikroskopowych. Zaczyna być również bardziej uciążliwa alergia na roztocza.

Tabela stężenia pyłków roślin w powietrzu w ciągu roku

roślina

miesiąc/dekada
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3
leszczyna N N N Ś Ś Ś Ś N
olsza N Ś W W W W N
brzoza N W W W N
topola N Ś W W N
dąb Ś W W W N
trawa N Ś W W W W W W Ś N N Ś Ś N
babka N N Ś Ś Ś Ś Ś Ś N N N N
szczaw N Ś Ś Ś Ś Ś Ś N N N N
pokrzywa N Ś W W W W W W W Ś Ś Ś N
komosa N N N N Ś Ś N N
bylica Ś W W W W N N N
ambrozja N N N N
cladosporium N N N N N Ś Ś W W W W W W W W W W W W W W Ś Ś N N N
alternaria N N N N N N N N Ś Ś W W W W W W W W Ś Ś N N
 • N - stężenie niskie
 • Ś - stężenie średnie
 • W - stężenie wysokie

Źródło: Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych

Zrób to koniecznie

Jak się chronić przed uczulającymi pyłkami?

W okresie inwazji uczulających nas pyłków po powrocie do domu warto wziąć prysznic, umyć włosy i założyć świeże ubranie (zdjęte – uprać lub wytrzepać). Usuniesz w ten sposób alergeny ze skóry i dzięki temu złagodzisz objawy uczulenia na pyłki.

Przeczytaj także:

miesięcznik "Zdrowie"

Nie daj się alergii!

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To doskonała pora na spacery i korzystanie z pierwszych promieni słońca. Niestety nie wszystkim ten okres kojarzy się pozytywnie. Dla alergików wiosna to pora nasilonych objawów ich choroby. Zaczynają kwitnąć rośliny, a wiosenne porządki przyprawiają ich o kaszel, katar i ból głowy.

Od poniedziałku w Super Expressie ukaże się specjalny Super Poradnik dla alergików z praktycznym Kalendarzem Pylenia na cały rok.

Kalendarz umożliwia sprawdzenie, jakie stężenie alergenów występuje w różnych miesiącach roku, a mając tę wiedzę, alergicy mogą się odpowiednio przygotować do ataku pyłków.

We wtorek BHP Alergika czyli jak rozpoznać u siebie alergię i gdzie zrobić testy, które wykażą, na co jesteśmy uczuleni? Co powinni mieć przy sobie alergicy, a czego lepiej unikać, gdy jest się narażonym na alergeny? To podstawowe informacje, które każdy uczulony powinien sobie przyswoić, aby uniknąć zdrowotnych problemów.

Kalendarz pylenia
Autor: redakcja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mikołaj Norwinak
|

oprócz leków używam maski antyalergicznej broyx i w niej mogę spokojnie wychodzić,biegać, jeździć na rowerze, co wcześniej bez podwójnej dawki lekow było niemożliwe. Nie musze więc rezygnować z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu

Izabela
|

Popieram zdanie nt odczulania. U mnie skończyło się astmą i polipami w nosie. Wcale mi nie pomogło.

natalia7
|

ja nie polecam odczulania, dla mnie były to pieniądze wyrzucone w błoto. ale to nie znaczy, że na kogoś innego nie podziała, kwestia indywidualna.. za to z leków alergolog przepisał mi clatrę z bilastyną i na nich jadę cały czas jest ok ale pomaga w kuracji także zwiększenie odporności - dobra dieta + odrobina ruchu potrafi zdziałać cuda;)

trawa
|

koko, wiesz co mi pomagał zawsze alertec , przynajmniej nie chce mi się po nie spać i mogę normalnie funkcjonować. Sama się zastanawiam, czy nie powinnam zrobić sobie testów na alergię z krwi...Jak tak czytałam na stronie, którą podesłałaś to chyba trzeba będzie się wybrac do lekarza na dodatkowe testy.

Koko
|

ja również jestem alergikiem i kurcze dopiero po czterdziestce wyszło mi w badaniach że mam uczulenie na trawy i niektóre drzewa. Ściągnęłam nawet aplikację na telefon ze strony odetchnij spokojnie.pl żebym mogła kontrolować kiedy co pyli. Macie jakieś sprawdzone leki żeby człowiek nie przysypiał a żeby z nosa nie leciało?

Marko
|

Na zatkany nos , katar , kichanie polecam lek Lirra , pod warunkiem że jest to katar alergiczny a nie przeziębienie . Katar alergiczny trwa dłużej niż 7 dni i nie towarzyszy jemu stan gorączkowy ani ból mięśni .

Ewa
|

Aktualne informacje o steżeniu pyłku są na stronie Serwisu Alergologicznego www.alergen.info.pl , tam tez znajdziecie aktualny kalndarz pylenia dla 4 regionów Polski.

Piotr
|

Polecam akupunkturę. Naprawdę nie chciało mi się wierzyć w tą metodę ale mi bardzo dużo pomogła. Nie chcę pisać jak wariował mój organizm, puchł, kołatanie serca i oczywiście wszelkie leki, sterydy + odczulanie. Nie wiele to pomagało. Próbowałem wszystkiego włącznie z jakimiś tam bio magnesami. Dopiero pomogła mi akupunktura. Tylko że naprawdę daje ona efekty jeśli robi dobry fachowiec, lekarz z powołaniem. Wcześniej próbowałem i niec nie dała. Akupunktura musi trochę boleć, muis gdzieś tam znaleźć jakieś punkty. Facetowi pomogła na kręgosłup (spokój na 10 lat, tyle miał tak mówił) Polecam, polecam.

Karolina
|

Witam,
Ja również próbowałam odczulania, niestety u mnie skończyło się to tragicznie, ponieważ po ósmą dawkę szczepionki lekarz kazał mi podać mimo tego, że miałam opryszczkę. I dopiero wtedy zaczął się koszmar, który trwał 2 lata. Opryszczka rozsiała się po całym organiźmie, od ust, wnętrza jamy ustnej, przez twarz, ręcę, stopy i oczywiście narządy rodne. To był prawdziwy koszmar, miałam wysyp tego świństwa na miesiąc lub dwa zwalczali to sterydami, a za kilka tygodni wszystko wracało. Oczywiście lekarz, który do tego doprowadził po pierwsze nie uważał że to jego wina a po drugie nie umiał mi pomóc. Po ponad roku skierowano mnie na oddział zakaźny, tam dostałam końską dawkę Heviranu dożylnie przez dwa tygodnie. Objawy ustąpiły ale tylko na trzy tygodnie. Po tym roku ważyłam już tylko 43 kg przy wzroście 165cm, bo nie mogłam jeść, poneważ cała jama ustna była jedną wielką raną. Po pobycie w szpitalu jak objawy powróciły skierowano mnie na dermatologię, tam trafiłam na dwie cudowne Panie Doktor, które w końcu zrobiły badanie krwi w kierunku opryszczki, okazało się że mam gigantyczne stężenie wurusa we krwi. Po raz kolejny chciano położyć mnie do szpitala ale się nie zgodziłam, przez te dwa lata oczywiście studiowałam na budownictwie i ciężko było cały czas opuszczać zajęcia, a nie mogłam się pokazywać w takim stanie ludziom, cała w strupach i pęchęrzach. Wtedy jedna z Pań Doktor powiedziała mi że jest lek przeciwko opryszczce, ale nie ma go w Polsce, musiałam ściągnąć go z Niemiec, za 15 tabletek zapłaciłam 650zł. Ale opłacało się minęło już 6 lat a ja jęśli mam opryszczę to tylko mały pęchęrzyk na ustach.
Dlatego też ostrzegam przed odczulaniem i niekompetentymi lekarzami. Uważajcie jęsli jesteście przeziebieni bądź nie czujecie się dobrze, nie bierzcie szczepionki. Ja po tym wszystkim nie zdecydowałam się na ponowne odczulanie, choć muszę powiedzieć, że objawy alergii trochę ustąpiły. Oczywiście cały czas muszę brać leki. Kiedyś jakiś lekarz powiedział mi że jak urodzę dziecko to alergia minie ale nie nie sprawdziło, choc w okresie połogu rzeczywiście nie miałam objawów. Teraz jestem znowu w ciąży i ciężko jest mi żyć bez leków przy 32 stopniach i tak suchej pogodzie.
Pozdrawiam Karolina

MamaFilipa
|

Ja nieustannie polecam odczulanie. Moje objawy alergii, to nie jakiś katarek i zaczerwienione oczy, bo było straszne i bardzo się męczyłam, a leki antyalergiczne niby pomagały, ale czułam się po nich otępiona, a ciągle musiałam się truć. Na ratunek przyszedł mi alergolog, który zastępował mojego lekarza i to on poradził odczulanie. Nie mogłam uwierzyć, że tak szybko i łatwo uda mi się pozbyć wszystkich męczących objawów. Straszono mnie, że to może potrwać do 5 lat, a ja byłam wolna już po 3 latach. Alergię odziedziczył po mnie mój syn i jego też zaczęłam odczulać, jak tylko skończył 5 lat, czekamy na efekty, ale jesteśmy dobrej myśli, niby ma jeszcze jakieś objawy, ale już zdecydowanie mniej.