Co pyli w czerwcu? Alergia w czerwcu. Co uczula w czerwcu alergików?

2024-03-21 11:34

Co pyli w czerwcu? Między innymi szczaw, babka i komosa. Jak jednak wynika z danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, w czerwcu uczuleniowcom w całej Polsce najbardziej dokuczają pyłki traw i pokrzywy, ponieważ ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie przez cały miesiąc. Sprawdź, jakie rośliny pylą w czerwcu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

Kobieta wyciera nos chusteczką
Autor: Getty Images

Co pyli w czerwcu? W czerwcu pylą zarodniki grzybów mikroskopowych, szczaw, babka i komosa. Jednak w tym okresie najczęstszą przyczyną uczuleń są pyłki traw i pokrzywy, ponieważ praktycznie w całej Polsce ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie przez 30 dni bez wyjątku.

Czerwiec to miesiąc, w którym kwitnie czarny bez, dlatego uczuleni na jego pyłki również powinni zacząć uważnie śledzić kalendarz pylenia. Czerwiec to trudny okres również dla uczulonych na zarodniki grzybów mikroskopowych, ponieważ wówczas ich stężenie w powietrzu gwałtownie wzrasta.

Co pyli w czerwcu?

Pylenie drzew w czerwcu nie jest tak intensywne jak choćby w kwietniu lub maju. Niektórzy jednak, zwłaszcza osoby z silną alergią, mogą nadal odczuwać delikatną obecność pyłków sosny i czarnego bzu.

Na przełomie czerwca i lipca kwitnie także lipa, stąd jej pyłki również są obecne w powietrzu i mogą uczulać. Natomiast inne rośliny pylące w czerwcu to choćby trawy lub szczaw. Przeanalizujemy ich stężenie i sprawdzimy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę w danym miesiącu.

Co uczula w czerwcu? Pyłki traw i pokrzywy

Ważna informacja dla uczulonych na pyłki traw i pokrzywy! W czerwcu przypada apogeum pylenia tych roślin. Na pyłki traw, które są najczęstszą przyczyną sezonowych dolegliwości alergicznych w Polsce, powinni uważać wszyscy uczuleni, ponieważ w tym miesiącu ich stężenie w powietrzu będzie bardzo wysokie prawie w całym kraju.

Ponadto objawy alergii będą potęgowane przez alergeny pyłku kwitnącego właśnie żyta (które także jest trawą, tyle że uprawną). W związku z tym uczuleni na pyłki traw powinni omijać kwitnące pola i łąki, zwłaszcza od godz. 5 do 8 oraz między godz. 17 a 19, ponieważ wówczas obserwuje się dwukrotne zwyżki stężenia tych alergenów w powietrzu.

Poradnik Zdrowie: alergie

W czerwcu najbezpieczniejszym miejscem dla alergików będzie morska plaża, gdzie wiatr wiejący od strony morza przynosi wolne od pyłku powietrze. Na spacer można się wybrać także w wyższe partie gór (powyżej 600 m n.p.m), gdzie stężenie pyłku traw jest jeszcze niskie. Podobne zalecenia dotyczą uczulonych na pokrzywę, którzy dodatkowo powinni omijać wilgotne lasy. Na szczęście tych jest znacznie mniej, ponieważ pokrzywa rzadko jest przyczyną alergii.

Osoby uczulone na pyłki powinny pamiętać o okularach przeciwsłonecznych (najlepiej z szerokimi zausznikami przy szkłach), które ochronią oczy przed wtargnięciem alergenów, a także o nakryciu głowy, które zabezpieczy przez wnoszeniem do domu pyłków znajdujących się na włosach.

Należy pamiętać, że intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych częściach kraju jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków atmosferycznych. Warto wiedzieć, że w czasie opadów deszczu i bezpośrednio po nich powietrze jest wolne od pyłków roślin, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody.

W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików, które są dostępne m.in. na stronie internetowej Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.

Pylenie w czerwcu - żyto

Żyto kwitnie w maju i przez pierwsze 10 dni czerwca, jednak objawy uczulenia z różnym natężeniem mogą pojawiać się nawet do końca lipca. W związku z tym osoby z alergią wziewną na to zboże powinny omijać kwitnące pola przez najbliższe dwa miesiące. Warto wiedzieć, że u osoby uczulonej na pyłki żyta może wystąpić reakcja alergiczna w postaci bólu brzucha, biegunki czy wymiotów po spożyciu ziaren innych zbóż.

Pylenie w czerwcu - czarny bez

Czarny bez kwitnie od maja do czerwca i w tym ostatnim miesiącu pyli najsilniej, zwłaszcza przez pierwsze dwadzieścia dni.

Pylenie w czerwcu - babka zwyczajna

Babka kwitnie od kwietnia do września i przez cały ten okres najmniej dokucza alergikom z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ tam przez całą wiosnę i lato stężenie jej pyłków w powietrzu jest niskie. W pozostałych częściach kraju nieznaczny wzrost stężenia pyłków babki zwyczajnej przypada już na koniec maja i podwyższony utrzymuje się przez cały czerwiec, aż do przełomu sierpnia i września.

Warto wiedzieć, że w Polsce występują 3 gatunki babki. Dwa gatunki kwitną w maju i czerwcu, a jeden w lipcu. Jednak stężenia jej pyłku w Polsce nigdy nie osiągają wysokich wartości.

Polecany artykuł:

Kalendarz pylenia roślin

Pylenie w czerwcu - szczaw

Szczaw kwitnie od maja do czerwca i przez cały ten okres jednakowo dokucza wszystkim alergikom. W tym ostatnim miesiącu stężenie jego pyłków w powietrzu jest średnie.

Pylenie w czerwcu - komosa

W czerwcu stężenie pyłków komosy w przeważającej części kraju jest bardzo niskie. W najlepszej sytuacji są alergicy z centralnej i południowej części kraju, którzy w ogóle nie odczują jej działania, gdyż w tych rejonach komosa w czerwcu nie pyli.

Co uczula w czerwcu? Zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowych)

Chodzi konkretnie o grzyby z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium wzrasta gwałtownie już w ostatniej dekadzie maja i jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września.

Zła wiadomość także dla uczulonych na zarodniki grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada czerwca rozpoczyna kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Intensywność ich pylenia osłabnie dopiero w drugiej dekadzie września.

Co najbardziej pyli w czerwcu?

Jak wynika z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Staszowie, W czerwcu najbardziej pylą trawy i szczaw i dotyczy to całego miesiąca. Natomiast zarodniki grzybów Cladosporium w najwyższym stężeniu utrzymują się przez ponad połowę miesiąca.

Co pyli na początku a co pod koniec czerwca?

Tak jak w przypadku innych miesięcy trudno jednoznacznie określić co będzie pylić mocniej na początku miesiąca a co pod koniec. Oczywiście sanepid posiada przybliżone informacje, o czym informowaliśmy powyżej, niemniej każdego roku sytuacja może się różnić. Niewątpliwie ma to związek ze zmianami klimatu oraz tym, że wystarczą wahania pogodowe, większa ilość opadów w danym miesiącu, by alergicy nie odczuwali aż tak obecności pyłków. 

Alergia w czerwcu. Jakie są objawy alergii w czerwcu?

Alergia bez względu na porę roku może porządnie zmęczyć. Zwłaszcza kiedy na początku wydaje się, że to infekcja, która powinna już minąć. Objawy alergii wziewnej są następujące:

  • łzawienie i zaczerwienienie oczu, pieczenie, swędzenie,
  • suchy kaszel, 
  • drapanie w gardle,
  • wodnisty, cieknący katar,
  • kichanie.

Pylenie czerwiec. Jak sobie radzić z alergią?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie alergenów, zatem warto ograniczyć spacery na łąkach, czy w parkach. Niemniej pyłki przenoszone przez wiatr są w stanie pokonać daleką drogę, więc nie ma się co oszukiwać, dobrze jest pozostać w domu, kiedy pylenie jest intensywne. Warto jednak wspomnieć, że już po niewielkim deszczu wyjście na zewnątrz nie będzie tak dotkliwe i dobrze jest wtedy porządnie wywietrzyć dom. 

Pomocne są także leki antyhistaminowe dostępne bez recepty oraz zwykłe wapno rozpuszczalne w wodzie, które można kupić w każdej aptece. Przed wyjściem pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, które będą ograniczać dostawanie się pyłków do oczu. Na dokuczliwe pyłki w czerwcu przyda się również maseczka ochronna, którą warto założyć na czas spaceru. 

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.