Co pyli w październiku? Jakie pyłki wywołują alergię w październiku?

2019-10-11 11:58

Co pyli w październiku? Przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych będą one przyczyną uczulenia w całym kraju niemalże cały miesiąc. Sprawdź, co pyli w październiku i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

Co pyli w październiku? Jakie pyłki wywołują alergię w październiku?
Autor: Thinkstockphotos.com Co pyli w październiku? Jakie pyłki wywołują alergię w październiku?

Spis treści

  1. Co pyli w październiku?

Co pyli w październiku? W październiku pylą przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych, a także niektóre rośliny. Mimo że trawy powoli tracą zieleń, a liście spadają z drzew, sezon na alergię się nie skończył, a u niektórych osób objawy uczulenia (np. alergiczny nieżyt nosa czy gardła) mogą się nawet nasilić.

Należy pamiętać, że intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych regionach Polski jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków pogodowych i zmniejsza się np. pod wpływem opadów, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody.

Co pyli w październiku?

Zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowych)

Zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria najczęściej zamieszkują środowisko gleb. Namnażają się one szczególnie intensywnie przy wysokim poziomie wilgotności powietrza, który jest typowy dla deszczowej jesieni.

W październiku na zarodniki grzybów mikroskopowych powinni uważać szczególnie alergicy z północno-wschodniego krańca Polski, a także z południowej i południowo-zachodniej części naszego kraju. W tych rejonach w pierwszej dekadzie miesiąca stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium jest bardzo wysokie.

W drugiej dekadzie października obniża się do poziomu średniego, a dopiero pod koniec miesiąca jest niskie. Z kolei zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria w tej części Polski nie są obecne w powietrzu. W pozostałych częściach kraju ich stężenie w powietrzu jest średnie lub niskie, ale utrzymuje się do początku listopada.

Ambrozja

W październiku ambrozja dokucza alergikom z środkowej części województwa zachodnio-pomorskiego, a także uczuleniowcom w województwa wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na szczęście ambrozja pyli krótko, bo tylko przez pierwszą dekadę miesiąca, i nieznacznie, ponieważ stężenie jej pyłków w powietrzu jest niskie.

Z kolei osoby uczulone na pyłki ambrozji, które pochodzą z północnej części województwa zachodnio-pomorskiego i dolnośląskiego, a także z województwa opolskiego i lubuskiego mogą zmagać się z objawami uczulenia aż do 20 października. W tych częściach kraju stężenie pyłków ambrozji w powietrzu również jest niskie. Jednak ambrozja może wywoływać alergię krzyżową. Uczuleni na nią mogą reagować na rumianek, bylicę, słonecznik czy arnikę.

Warto wiedzieć: W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików, które są dostępne m.in. na stronie internetowej Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.

Jesienią przyczyną alergicznego nieżytu nosa i gardła mogą być także zarodniki grzybów tzw. wewnątrzdomowych, m.in. te z rodzaj Aspergillus i Penicillium. Są one obecne w powietrzu przez cały rok, zwykle w tym samych stężeniu. Występują w piwnicach, łazienkach czy kuchniach - wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność, a dostęp światła i świeżego powietrza jest ograniczony.

Zarodki tych grzybów można znaleźć także w kurzu domowym. W nim kryją się również roztocze kurzu domowego, które też są częstą przyczyną alergii. Centralne ogrzewanie znacznie podnoszące temperaturę powietrza w pomieszczeniach, szczelne okna utrudniające cyrkulację powietrza oraz bogate wyposażenie wnętrz sprzyjające osiadaniu kurzu tworzą idealne środowisko do namnażania się alergizujących roztoczy jesienią.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.