Uczulenie na pyłek leszczyny

2019-12-16 8:37

Alergia na leszczynę, to tak naprawdę uczulenie na pyłek tej rośliny. Pyłek leszczyny to pierwszy alergen, który pojawia się w powietrzu. Zazwyczaj jesteśmy na niego narażeni w lutym, ale gdy zima nie jest mroźna, może być dokuczliwy już w styczniu.

Uczulenie na pyłek leszczyny
Autor: Getty Images Zazwyczaj jesteśmy na niego narażeni w lutym, ale gdy zima nie jest mroźna, może być dokuczliwy już w styczniu.

Spis treści

  1. Alergia na leszczynę - objawy

Alergia na pyłki leszczyny może pojawić się już w styczniu, jeśli pogoda dopisze. Leszczyna jest wysokim krzewem powszechnie występującym na terenie Polski i Europy. Dorasta do 5. Metrów.

Leszczyna kwitnie zanim jeszcze na krzewie rozwiną się liście. Dzieje się tak, ponieważ liście ograniczałyby przemieszczanie się ziarenek pyłu, czyli męskich komórek rozrodczych. Kwiaty męskie, nazywane kotkami wytwarzane są późnym latem i jesienią. Mają 5 cm długości, są zgrupowane w grona, po 3-4 w jednym.

Owoce leszczyny to popularne orzechy laskowe.

Początek kwitnienia leszczyny uznaje się za początek botanicznego przedwiośnia. Najwyższe stężenie pyłku leszczyny występuje w pobliżu sadów leszczynowych, ogródków działkowych i niektórych parków.

W dużych miastach wysokie stężenie pyłku leszczyny odnotowywane jest rzadko, a liczba dni ze stężeniem, które może wywołać objawy uczuleniowe, jest niewielka i ogranicza się do kilku dni w roku.

W terenach podmiejskich stężenie pyłku leszczynowego w powietrzu jest zazwyczaj wyższe.

Warto wiedzieć: Alergia - objawy, rodzaje, leczenie

Alergia na leszczynę - objawy

U osób uczulonych na alergeny pyłku leszczynowego dolegliwości alergiczne mogą wystąpić nagle, czyli bez objawów wstępnych, stopniowo się nasilających, co jest typowe dla innych alergenów wziewnych. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na wczesne i krótkie kwitnienie krzewu, okres kontaktu z alergenem pyłku leszczynowego jest krótki.

Do typowych objawów alergii na pyłek leszczynowy zalicza się głównie nieżyt nosa i spojówek.

Poza tym pojawia się:

  • wodnista wydzielina z nosa
  • silny świąd nosa
  • częste kichanie
  • łzawienie, silne zaczerwienienie oraz pieczenie spojówek oczu

Rzadziej niż w przypadku uczulenia na inne alergeny pyłkowe występuje niedrożność nosa.

Objawy ze strony dolnych dróg oddechowych występują bardzo rzadko i są spotykane prawie wyłącznie u osób związanych zawodowo z uprawą leszczyny (oraz u ich rodzin) oraz u osób które w przebywają w bliskim sąsiedztwie pylącej leszczyny.

Pierwsze objawy kliniczne u osób uczulonych na alergeny pyłku leszczyny obserwowano u części chorych przy stężeniu przekraczającym 35 ziaren pyłku leszczyny w 1 m³ powietrza. U wszystkich badanych objawy kliniczne występowały przy stężeniu przekraczającym 80 ziaren pyłku w 1 m³ powietrza, a objawy określane jako nasilone - przy stężeniu przekraczającym 150 ziaren pyłku leszczyny w 1 m³ powietrza.

Warto pamiętać, że nadwrażliwości lub uczuleniu na alergeny pyłku leszczynowego zazwyczaj towarzyszy także alergia na pyłek brzozy i olszy.

Kliniczne objawy alergii na pyłek leszczyny wystąpią także po zjedzeniu orzechów laskowych. Dlatego też należy czytać etykiety na kupowanych produktach, aby nie narazić się na dolegliwości.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.