Alergia na pyłki brzozy. Objawy alergii na pyłki brzozy

2015-04-20 9:03 ap

Alergeny pyłku brzozy uczulają niewiele rzadziej niż alergeny pyłków traw. Objawy alergii na pyłki brzozy to przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek i atopowa astmy pyłkowej. Jakie jeszcze mogą objawy alergii na pyłki brzozy?

Objawy alergii na pyłki brzozy pojawiają się w chwili, gdy drzewo to rozpoczyna kwitnienie. Pylenie brzozy przypada w Polsce na drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja. Pyłek brzozy może osiągać bardzo wysokie stężenia. Z badań specjalistów wynika, że brzozy rosnące na terenach miejskich w pobliżu ruchliwych ulic wydzielają więcej alergenów niż drzewa rosnące z dala od ruchu samochodowego.

Objawy alergii na pyłki brzozy

Gwałtowny początek pylenia brzozy sprawia, że objawy alergii na pyłki brzozy pojawiają się nagle, bez objawów wstępnych. Już w pierwszych dniach pylenia brzozy, stężenie pyłku osiąga bardzo wysokie wartości. Stężenie pyłku, przy którym pojawiają się objawy alergii na pyłek brzozy u ponad 95 procent uczulonych w Polsce to około 80 ziaren pyłku brzozy w 1 m3 powietrza. Objawy, które pojawiają się nagle to:

  • wodnista wydzielina
  • świąd nosa
  • kichanie
  • upośledzenie drożności nosa
  • łzawienie, zaczerwienie i pieczenie spojówek.

Objawy alergii na pyłki brzozy: astma pyłkowa

W dniach, kiedy stężenie pyłku brzozy w powietrzu jest bardzo wysokie, u osób uczulonych na pyłki brzozy mogą wystąpić objawy astmy pyłkowej (duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej).

Alergia na pyłki brzozy: odczyny krzyżowe i OAS

Alergeny pyłku brzozy wywołują odczyny krzyżowe - u osób pierwotnie nadwrażliwych na pyłek brzozy wtórnie może rozwinąć się OAS, czyli zespół alergii jamy ustnej. Niektórzy alergicy źle znoszą pojedyncze owoce i warzywa, inni - są uczuleni na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Objawy OAS to:

  • pokrzywka kontaktowa
  • obrzęk tkanek głębszych rąk i jamy ustnej.

Może pojawić się nieżyt nosa (np. podczas obierania pomarańczy), zapalenie spojówek z obfitym łzawieniem czy chrypka. Bardzo rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego lub napadu astmy, częściej ma miejsce obrzęk krtani (obrzęk Quinckego).
Jeśli alergik z OAS wie, co go uczula i unika tego, przez całe lata może nie mieć żadnych objawów. Jednak nie zawsze jest to łatwe. Ostatnio np. naukowcy doszli do wniosku, że nie tylko pokarmy zawierające alergizujące owoce, ale również kremy mające te owoce w swoim składzie mogą uczulać. Istotne jest to, że w odróżnieniu od większości uczuleń pokarmowych nietolerancja owoców i warzyw obserwowana u chorych z OAS jest charakterystyczna dla ludzi dorosłych i nie występuje u dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Alergiczka
|

CYTAT: "Istotne jest to, że w odróżnieniu od większości uczuleń pokarmowych nietolerancja owoców i warzyw obserwowana u chorych z OAS jest charakterystyczna dla ludzi dorosłych i nie występuje u dzieci."

TO NIE JEST PRAWDA!!!
Od urodzenia mam te same objawy, a już mam 45 lat!
Alergie wziewne, pokarmowe i kontaktowe + język geograficzny i pobruzdowany ... spadek odporności, RZS, migreny i notoryczne anginy... etc.

Brzoza --> seler i jabłka --> cytrusy i banany --> owoce sezonowe krajowe --> nikiel --> kurz --> pleśnie --> dym papierosowy --> etc...

gosia
|

ja własnie odkryłam, że jestem alergikiem i to dlatego co roku o tej samej porze mam podobne objawy, czyli kichanie i problemy z oczami. W życiu bym nie podejrzewała, że w moim wieku można zostać alergikiem. Dopiero artykuł na stronie odetchnispokojnie dał mi do myślenia. Zrobiłam badania i wyszły dwie alergię. Teraz mam świadomość, że w pewnych miesiącach trzeba będzie brać leki, żeby się nie męczyć. Musze jeszcze obserwować siebie i zapisywać co się dzieje w poszczególnych miesiącach roku.

marenia
|

Ja mam alergię na wiele pyłków roślinnych, w tym traw. Pomagam sobie biorąc zilolę i codziennie musze nakraplac oczy i je oczyszczać.