Kalendarz pylenia po ciepłej zimie: objawy alergii będą szczególnie uciążliwe

2014-03-06 11:41

Zła wiadomość dla alergików. Szybsze przyjście wiosny nie jest korzystne dla osób cierpiących na alergię wziewną. Okres pylenia najbardziej uczulających drzew będzie dłuższy, co spowoduje, że objawy będą szczególnie uciążliwe oraz zwiększy się prawdopodobieństwo alergii krzyżowych.

Zmiany w kalendarzu pylenia 2014. Objawy alergii będą szczególnie uciążliwe
Autor: Photos.com Zmiany w kalendarzu pylenia 2014. Objawy alergii będą szczególnie uciążliwe

Spis treści

  1. Dużo alergenów - intensywne objawy alergii
  2. Kalendarz pylenia - wysoka ilość alergenów w powietrzu
  3. Czy kalendarz pylenia dla roślin kwitnących w kolejnych miesiącach też przesunie się w czasie?

Kalendarz pylenia drzew uległ zmianie ze względu na szybsze przyjście wiosny. Rok temu wiosna przyszła w Polsce wyjątkowo późno i pyłki zaatakowały ze zdwojoną siłą. W tym roku alergicy muszą nastawić się na zupełnie odwrotną sytuację pogodową. Już na początku lutego zaczęło robić się ciepło, więc rośliny też zaczęły kwitnąć wcześniej.

– Z tego powodu mamy obecnie bardzo wysokie stężenie pyłków olchy i leszczyny. Od trzeciej dekady lutego możemy mówić o stężeniach niebezpiecznych dla osób, które są na nie uczulone. Spodziewamy się, że w kwietniu będziemy mieli też szczyt pylenia brzozy, ale przez cały marzec będzie dominowała olcha – mówi prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik Centrum Alergologicznego w Łodzi.

- Na reakcję alergiczną narażone są dziś także osoby, które zauważyły, że alergię wywołują u nich orzechy (szczególnie laskowe). U osób tych mogą pojawić się takie objawy, jak swędzenie oczu, kichanie, katar, a w skrajnych przypadkach nawet duszności.

Czytaj też: Kalendarz pylenia roślin

Dużo alergenów - intensywne objawy alergii

Prof. Krzysztof Buczyłko podkreśla, że w związku z ocieplaniem się klimatu, z roku na rok w Polsce obserwuje się wzrost stężenia pyłków. Przesunięcia okresów pylenia o dwa do czterech tygodni są zjawiskiem stosunkowo normalnym, natomiast ilość pyłków w powietrzu rzeczywiście zwiększa się z każdą kolejną wiosną.

Kalendarz pylenia - wysoka ilość alergenów w powietrzu

Tegoroczna wczesna wiosna spowoduje dłuższy i cięższy okres pylenia, niż w poprzednim roku. Na oddziały szpitalne już trafiają osoby z podejrzeniem ostrego zapalenia wirusowego, które okazuje się alergiczną reakcją organizmu na wysokie stężenie pyłków.

Czytaj też: Objawy alergii na pyłki drzew

Czy kalendarz pylenia dla roślin kwitnących w kolejnych miesiącach też przesunie się w czasie?

Zdaniem alergologa, w tym roku może również wcześniej rozpocząć się pylenie traw. Zwykle największe natężenie pyłków przypada na czerwiec, jednak w związku z wcześniejszą wiosną, może ono pojawić się już w maju. Dlatego szef łódzkiego Centrum Alergologicznego podkreśla, że za chwilę będzie już ostatni dzwonek, dla osób uczulonych na pyłki traw do rozpoczęcia leczenia, czyli immunoterapii swoistej.

Odczulanie mogą rozpocząć także osoby uczulone na chwasty i zioła – mówi prof. Buczyłko.

Czytaj też:

Materiały prasowe serwisu www.odczulanie.info.pl

O autorze
Anna Jakimiuk
Anna Jakimiuk
Z wykształcenia marketingowiec produktów farmaceutycznych. Jako redaktor współpracowała z wydawnictwami ASP, Instytutem Wydawniczym PAX, jedną z warszawskich uczelni informatycznych oraz licznymi stowarzyszeniami i fundacjami. Od 2013 roku pochłonięta tematyką zdrowotną – szczególnie interesuje się antropologią medycyny, zmianami społecznymi w zakresie podejścia do leczenia oraz jego dostępności, a także kierunkiem rozwoju medycyny w połączeniu z technologią. Aktywnie obserwuje rozwój nowych mediów i uczestniczy w tworzeniu internetowych kampanii edukacyjnych z zakresu zdrowia. Wolne chwila spędza na łonie natury, czytając reportaże i tropiąc ślady żubrów w Puszczy Białowieskiej.