Alergia na pyłki u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

2019-12-16 10:29 ap

Alergia na pyłki u dzieci występuje coraz częściej. Nie zawsze łatwo ją rozpoznać - często alergia na pyłki u dzieci bywa mylona z przeziębieniem. Jak rozpoznać alergię na pyłki u dzieci? Jak przebiega jej leczenie? Posłuchaj lub przeczytaj, jakie są objawy alergii na pyłki u dzieci?

Spis treści:

 1. Alergia na pyłki u dzieci - objawy
 2. Alergia na pyłki u dzieci - co uczula?
 3. Alergia na pyłki u dzieci - diagnoza
 4. Alergia na pyłki u dzieci - leczenie
 5. Alergia na pyłki u dzieci - alergia krzyżowa

Alergia na pyłki u dzieci nie jest łatwa do rozpoznania, szczególnie gdy dziecko ma mniej niż 3 lata i testy alergiczne nie są w pełni wiarogodne. Jakie objawy mogą wskazywać, że dziecko ma alergię na pyłki?

Alergia na pyłki u dzieci - objawy

Objawami alergii na pyłki u dzieci są:

Może im towarzyszyć:

Alergia na pyłki u dzieci najczęściej po raz pierwszy pojawia się w trzecim roku życia. Zdarza się, że objawy nie ustępują mimo zakończenia okresu pylenia - sezonowy katar sienny może przejść w całoroczny katar alergiczny, którego przyczyną mogą być roztocza czy sierść zwierząt.

Nawet, jeśli do tego nie dojdzie, to zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że osłabiony przez alergię organizm stanie się podatny na atak wirusów lub bakterii wywołujących bakteryjny lub wirusowy nieżyt nosa.

Alergia na pyłki u dzieci - co uczula?

Alergię na pyłki u dzieci wywołują alergeny zawarte w pyłkach roślin wiatropylnych. Są to pyłki:

 • drzew - najczęściej:
 • traw - zwłaszcza:
  • kupówki pospolitej
  • mietlicy
  • kostrzewy czerwonej
  • tymotki łąkowej
  • tomki wonnej
  • wiechliny łąkowej
  • życicy trwałej
  • żyta
 • chwastów - przede wszystkim:
Mały alergik: pyłki traw. Posłuchaj, jak chronić dziecko. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Alergia na pyłki u dzieci - diagnoza

Alergię na pyłki u dzieci najlepiej poświadczają testy skórne, ale są one wiarygodne dopiero od trzeciego roku życia.

U młodszego dziecka pozostaje obserwować objawy - jeśli katar, zatkany nos, łzawienie oczu pojawiają się zwykle po wyjściu na dwór, prawdopodobieństwo, że to alergia na pyłki rośnie i trzeba się skonsultować z lekarzem.

Aby mieć pewność, co do rodzaju alergii i wdrożenia odpowiedniego leczenia, należy udać się z dzieckiem do lekarza alergologa.

Alergia na pyłki u dzieci - leczenie

Zdecydowanie najlepszą metodą leczenia alergii na pyłki roślinne jest odczulanie pod kierunkiem lekarza.

Poza tym trzeba chronić dziecko, na tyle, na ile to oczywiście możliwe, przed kontaktem z pyłkami, zwłaszcza w okresach pylenia.

Aby ulżyć dziecku w zminimalizowaniu uporczywych objawów alergii, można zdecydować się na podawanie mu leków antyhistaminowych dostępnych bez recepty. Są to leki, które powodują zmniejszenie produkcji histaminy, co wpływa na wyciszenie objawów alergii. 

Mimo wszystko przed podaniem jakichkolwiek leków antyhistaminowych, warto najpierw skontaktować się z lekarzem, gdyż niektóre leki mogą powodować senność i negatywnie wpływać na samopoczucie dziecka. Ważne jest więc, by to właśnie specjalista dobrał odpowiedni lek.

Alergia na pyłki u dzieci - alergia krzyżowa

Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki roślin, może wystąpić u niego alergia krzyżowa - dziecko jest nadwrażliwe również na niektóre pokarmy, zwłaszcza świeże warzywa i owoce.

 • Alergia na pyłki olchy, brzozy i leszczyny może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu jabłka, orzechów, ananasa, marchwi.
 • Alergia na pyłki traw (w tym żyta) może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu surowego jabłka, marchwi, pomidorów, melonów, arbuzów, orzeszków ziemnych i mąki żytniej.
 • Alergia na pyłki bylicy i babki może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu na surowego selera, arbuza, pietruszki, jabłka, marchwi i niektórych ziół.
Mały alergik: alergia na pyłki drzew. Posłuchaj o objawach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
MamaJasia
|

Moje dziecko ma bardzo dokuczliwą alergię na pyłki. Jak zbliża się wiosna to dostaje tak intensywnych napadów kaszlu, że nie wiemy z mężem co robić. Dodatkowo ten ciągły katar bardzo utrudnia życia. Lekarstwa nie do końca pomagały, dlatego z mężem postanowiliśmy kupić oczyszczacz powietrza. Nie wierzyłam, że może pomóc, a rzeczywiście w domu moje dziecko teraz już nie ma problemów z alergią. Gorzej wygląda sytuacja, gdy wychodzimy na dwór - alergia znowu wraca :(

Piotrek
|

Najlepiej żeby nie wystawiać dziecko na działanie alergenów np. ja kupiłem oczyszczacz powietrza i gdy włączamy oczyszczacz to zamykamy szczelnie okna i mały ma szanse odpocząć od alergii.