Cetyryzyna łagodzi katar sienny, świąd, zapalenie spojówek

Cetyryzyna to substancja czynna, która znajduje się w wielu preparatach przeciwalergicznych dostępnych bez recepty. Łagodzi katar sienny, świąd, zapalenie spojówek. Jak działa cetyryzyna, jakie są wskazania do jej przyjmowania i kto nie powinien używać leków zawierających cetyryzynę?

Cetyryzyna (Cetirizinum, dichlorowodorek cetyryzyny) jest stosunkowo nową substancją, została wprowadzona na rynek w latach 80. ubiegłego wieku. Leki zawierające cetyryzynę to leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, które wywołują mniej działań niepożądanych.

Nie dopuszcza ona do uwolnienia histaminy, czyli substancji produkowanej w naszym organizmie, która odpowiada za objawy reakcji alergicznej. Cetyryzynę stosuje się w wielu schorzeniach alergicznych, takich jak przewlekłe i sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa, katar sienny, przewlekły nieżyt nosa, pokrzywka, świąd, dermografizm, alergiczne zapalenie spojówek, a także obrzęk Quinckiego. Podawana jest w formie tabletek, syropów i kropli w zależności od wieku pacjenta. Niektóre postacie wydawane są wyłącznie na receptę.

Spis treści

  1. Cetyryzyna - zalety
  2. Cetyryzyna - wady
  3. Cetyryzyna - zachowaj ostrożność

Cetyryzyna - zalety

Jako lek antyhistaminowy drugiej generacji cetyryzyna nie przenika przez barierę krew-mózg. Pozwala to na uniknięcie wielu działań niepożądanych, charakterystycznych dla leków pierwszej generacji, takich jak nadmierne uspokojenie czy zaburzenia koordynacji ruchowej.

Nie zwiększa również łaknienia, a więc nie przyczynia się do przybierania na wadze. Dzięki silnemu i długotrwałemu działaniu może być przyjmowana tylko raz dziennie. Skutecznie likwiduje świąd skóry, ogranicza kichanie oraz wyciek wydzieliny z nosa i łzawienie oczu.

Bywa podawana jako środek pomocniczy w leczeniu astmy oskrzelowej, ponieważ zmniejsza nadreaktywność oskrzeli, czyli zapobiega ich skurczowi wywoływanemu przez wyrzut histaminy. Może być stosowana pomocniczo w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych.

Cetyryzyna - wady

Cetyryzyna może wywołać bóle i zawroty głowy, pobudzenie, zmęczenie lub senność. Podczas jej stosowania można zaobserwować niewielkie zaburzenia w pracy układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, biegunki oraz bólu brzucha. Czasem występuje kaszel i suchość w ustach lub zapalenie gardła. Rzadko jako objaw nadwrażliwości mogą pojawić się odczyny skórne i obrzęk naczynioruchowy.

Cetyryzyna - zachowaj ostrożność

Cetyryzyna jest substancją dobrze tolerowaną przez większość osób z dolegliwościami alergicznymi. Jednak może wchodzić w interakcje z innymi medykamentami. Zawierających ją preparatów nie należy łączyć z lekami uspokajającymi i neuroleptykami, gdyż może nasilić ich działanie.

W czasie terapii cetyryzyną należy unikać napojów alkoholowych. Ostrożnie muszą ją stosować kierowcy oraz osoby mające do czynienia z pojazdami mechanicznymi i maszynami (może powodować senność). O podaniu podczas ciąży zawsze powinien zadecydować lekarz. Podczas karmienia piersią nie jest wskazana (przenika do mleka matki). Nie stosuje się jej u dzieci poniżej drugiego roku życia. Przeciwwskazaniem jest też niewydolność nerek.

Objawem przedawkowania cetyryzyny może być senność, a u dzieci może wywoływać także pobudzenie. W takim wypadku stosuje się płukanie żołądka.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Grzesiek
|

Hej. Wszedłem tutaj bo właśnie o to samo podejżewałem cetyryzynę. Tzn. cierpię na przewlekłe zapalenie zatok, wraz ze sterydami zalecono mi jej ciągłe branie, ale że ostatnio wyczytałem na stronie angielskiego NHS, że zagęszcza wydzielinę przez co zatoki się nie oczyszczają no i dlatego, że podejrzewam, że to zapalenie zatok wcale nie jest związane z alergią- postanowiłem cetyryzynę odstawić.

Ciało mnie zaczęłó swędzić. Najpierw podejrzewałem nowy zegarek i zawarty w nim nickiel, ale niestety swąd nie przestawał i dotyczył całego ciała. Na nadgarstkach mam strupy, całe zaczerwinione. Drapię się nawet w nocy. Wykluczyłem już prawie wszystko- gluten, nabiał, alkohol, niektóre lekarstwa, perfumy, kremy... myślałem, że jest to reakcja alergiczna na coś o czym nie wiem, a do tej pory było to maskowane przez cetyryzynę.

No i kończąc temat tego wpisu, O mój Boże... jak mam z tego wyjść?

doświadczony
|

Jeśli tylko możecie, nie bierzcie cetyryzyny. Dlaczego? Bo ona uzależnia, a lekarze nic o tym nie mówią. Po polsku ciężko znaleźć informację na ten temat, ale wystarczy wpisać w googlach "cetirizine addiction" albo "zyrtec addiction" i wyskakuje mnóstwo opowieści osób z tym samym problemem. Najgorsze jest to, że ja również do nich należę. Wystarczy, że będziesz brał jakikolwiek lek na bazie cetyryzyny, np. przez kilka miesięcy, a później nagle go odstawisz. I co się wtedy dzieje? Zaczyna się swędzenie. Po około 36 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki całe ciało zaczyna swędzieć. Swędzenie staje się coraz gorsze i gorsze, aż w końcu po około 60-70 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki właściwie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, i co najgorsze - sen. Lekarze zarówno w Polsce jak i za granicą nic o tym nie wiedzą, zazwyczaj mówią, że to po prostu nawrót objawów chorobowych z okresu przed braniem leku, ale to nie prawda. Dopiero ostatnio zaczęła pojawiać się pierwsza szczątkowa literatura na ten temat. W internecie jest wiele spowiedzi osób, którym udało się mocno ograniczyć dzienną dawką - czytałem nawet o przypadkach osób które dzieliły tabletkę na 20 części (ja na razie zszedłem do 1/8). Ale ciężko znaleźć świadectwo osób, które całkowicie pozbyły się problemu. Także jeśli tylko macie taką możliwość - nie bierzcie żadnego preparatu z cetyryzyną jako substancją czynną! Albo przygotujcie się na bardzo długi z nią związek, może nawet do końca życia!