Dławica piersiowa (dusznica bolesna) - przyczyny, objawy i leczenie

2016-01-13 10:13 Monika Majewska

Dławica piersiowa, inaczej dusznica bolesna, to zespół objawów będących następstwem niewydolności naczyń wieńcowych. Objawy te nie są charakterystyczne, gdyż obejmują m.in. uczucie duszności i ból zamostkowy, który może być błędnie utożsamiany z zawałem mięśnia sercowego. W związku z tym konieczna jest szybka diagnostyka, która pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jak rozpoznać objawy dławicy piersiowej i jakie są jej przyczyny.

Dławica piersiowa, inaczej dusznica bolesna, to zespół objawów będących następstwem niewydolności naczyń wieńcowych, która jest przyczyną zaburzenia dopływu do mięśnia sercowego krwi wraz z tlenem i substancjami odżywczymi. Jeśli dusznica jest następstwem przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych, mowa o dławicy piersiowej stabilnej. Jeśli przyczyną dusznicy jest ostry zespół wieńcowy, mówi się o niestabilnej dławicy piersiowej.

Dławica piersiowa (dusznica bolesna): przyczyny i czynniki ryzyka

Niewydolność naczyń wieńcowych jest zazwyczaj spowodowana miażdżycą. Inne przyczyny to m.in. skurcz, zator, zapalenie lub uraz tętnicy wieńcowej, zakrzepica tętnicza czy rozwarstwienie aorty.

U ludzi młodych przyczyną tego typu patologii w obrębie układu sercowo-naczyniowego może być regularne sięganie po nikotynę, kofeinę i alkohol, a także przepracowanie i stres oraz mała aktywność fizyczna. Czynnikami ryzyka dławicy piersiowej są także:

Atak dławicy może być sprowokowany również przez wysiłek fizyczny, działanie zimna lub zdenerwowanie, jak również przez dłużej trwające napięcie psychiczne i stres.

Dławica piersiowa (dusznica bolesna): objawy

Objawem dławicy piersiowej jest ból, który przez chorych może być określany jako: ugniatający, piekący lub ściskający, a nawet dławiący lub rozrywający. Ból ten zwykle jest zlokalizowany za mostkiem i może promieniować do lewego barku i ramienia, a niekiedy do okolicy podszczękowej lub lewej łopatki. Może on się utrzymywać od kilku do kilkunastu minut, a nawet dłużej, i nie zmienia się w zależności od pozycji ciała czy fazy cyklu oddechowego.

Objawami towarzyszącymi są zwykle ogólny niepokój, kołatanie serca, a niekiedy uczucie duszności lub braku tchu.

Dławica piersiowa (dusznica bolesna): diagnostyka i leczenie

W przypadku ataku dusznicy należy uspokoić chorego i pomóc mu zażyć przepisane przez lekarza leki uspokajające lub rozszerzające naczynia wieńcowe. Jeśli mimo to atak nie mija, należy wezwać pogotowie.

W szpitalu zwykle przeprowadza się serię badań: EKG spoczynkowe, elektrogardiograficzną próbę wysiłkową, EKG Holtera i echokardiografię spoczynkową. Badaniami pomocnymi mogą być także scyntygrafia i koronografia.

Leczenie dławicy piersiowej zwykle ogranicza się do leczenia farmakologicznego. Choremu podaje się m.in. leki przeciwpłytkowe, statyny, leki wieńcowe o działaniu głównie objawowym (azotany, antagoniści kanałów wapniowych), inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) lub leki cytoprotekcyjne.

Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, możliwa jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest angioplastyka, czyli zabieg poszerzający zmienione chorobowo tętnice, oraz wszczepienie bajpasów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ktos
|

No nic, pozostaje mi walczyć o siebie. Przez te pieprz... lekarzy zastanawiam się czy nie mam do czynienia z profesjonalnymi hipnotyzerami, którzy próbują wmówić że wszystko jest ok. Nie wiem może siła sugestii faktycznie działa tylko nie na narządy dające podejrzane objawy bo te językiem mówionym nie rozumieją...
Tak czy inaczej dalej biegam regularnie, choć nie jest tak samo jak wcześniej i bez bólu się nie obchodzi, ale co mam siedzieć i nic nie robić? Jak jestem przyzwyczajony do treningów, a lekarze robią wielką łaskę że mój przypadek w ogóle rozpatrują.

ktos
|

Jacek Placek. Zgadza się, służba zdrowia jest tragiczna...
Jak narazie ja jestem na etapie głupich stwierdzeń przez lekarzy:
- "Pan jest zbyt młody żeby chorować na serce"
Zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest taki sam i nie każdy ma ten sam rodzaj problemu przy podobnych objawach. Jednak u mnie ucisk w klatce piersiowej, ból piekący, czasami ugniatanie, brak tchu, ból pod lewą łopatką, ból w lewej łydce, czasami pod pachą, szczególnie ból nasila się przy głębokim wdechu po lewej stronie dołu mostka lub w tym samym miejscu przy większym wysiłku.
A wszystko zaczęło się przez infekcję, po 2 dniowej gorączce obudziłem się z pulsem 140, od tamtej pory ból pod lewą łopatką, czasami nawet oczopląs pionowy mi się włączą (tak miesiąc od tego wydarzenia) - tak jakbym nie był stanie skupić wzroku w jednym punkcie - szczególnie przy przewijaniu tekstu na kompie.
Lekarze najpierw pokierowali mnie do pulmonologa bo objawy astmatyczne, heh. Dramat. Dmuchałem w ten ich spirometr, wynik 100% no i ten mi i tak przepisuje lekarstwa na astme. No kur.. mać.
Śmieszne to jest, prawie uwierzyłem że to nie wynik choroby mojego serca tylko "może ma pan nerwicę" - nerwica albo kręgosłup to wymówka XXI wieku moim zdaniem fundowana przez służbę zdrowia osobom, których nie chce im się kierować dalej.
Więc poszedłem na saune jak zwykłem chodzić i szczerze mówiąc nie mogłem spać całą noc po powrocie, z powodu szumów usznych i pełnych płuc z odksztuszaniem wydzieliny z rana, gdzie nigdy tego nie miałem po saunie, ponadto jakieś szmery w klatce piersiowej dziwne. Rozumiem że to też objawy nerwicowo-kręgosłupowe ":D". Echo było robione, ekg też. Jednak przed tą infekcją prowadziłem bardzo aktywne życie sportowe, bieganie kardio 15min codziennie oraz 3-4 razy treningi siłowe na siłowni przez kilka lat. Oczywiście na pulsie nie przekraczającym 150hr. Pulmonolog stwierdził, że przyczyną nie może być serce skoro miałem robiony echokardiogram, skoro przepływy w normie. Tylko szkoda że na moim echokardiogramie przepływów nie robiono tylko wymiary, jak później patrzyłem to tylko w rozkurczu, pomijając że "bystra" Pani doktor nie zmierzyła mi pnia płucnego musiałem po tygodniu wracać o uzupełnienie braku wyników na papierze. Ponadto wymiary prawej komory poniżej normy 24 (z tego co czytałem ta norma wynosi 26-43), gdzie też nie zostało to wyszczególnione na papierze (na papierze norma do 30) - może akurat to błędnie interpretuje, jestem szarym człowiekiem nie znam się. Brakuje frakcji wyrzutowych i jak wspomniałem przepływów - gdzie pulmonolog na te przepływy się powołał i powiedział że skoro przepływy na echokardiogramie są w normie to mam zdrowe serce i poinfekcyjne zapalenie serca to nie jest. Także badanie po łebkach, jeden lekarz usprawiedliwia się drugim, powierzchowne badanie. Fakt chyba kur... tylko znajomości ratują dzisiaj życie to jest dramat. Szkoda ale takim systemem ten kraj sam się rozpadnie.

RG
|

No chyba Cię poniosło, to forum dotyczące zdrowia a nie Gość Niedzielny

Gama
|

Lepiej,żeby tacy ludzie jak Ty milczeli. Podejrzewam ,że jesteś aleksytymikiem.

ewa
|

Tak, takie objawy są przy dusznicy bolesnej piersiowej. Jestem zdiagnozowana.

Anna
|

Zrób badania na potas wapń i sód oraz kreatyninę

Stanisław
|

Dobry rocznik...
Zyczę zdrowia..

nikt ważny
|

cała prawda, nic dodać, ciebie uratowały znajomości, a mnie i innych nic nie uratuje ZNIECZULICA POWSZECHNA nic tylko przygotować trumnę

kaśka
|

Kamila,ja mam 36 lat i podobne objawy

kamila
|

Ja mam 30 lat. I jakis czas temu dostalam ostrego bólu w klatce piersiowej i stracilam przytombosc. Trafilam do szpitala. I pani doktor podejrzewa Dusznice bolesna. I mam skierowanie do kardiologa. Nieraz lapie mnie ból w klatce piersiowej i ostatnio dretwieje mi lewa reka. I ciezko mi sie oddycha. Jak przy zapaleniu pluc. A zazwyczaj po wysilku. Pomuzcie czy ktos mial takie objawy