Badania układu pokarmowego

Badania układu pokarmowego pozwalają ustalić, dlaczego cierpisz na zgagę, wzdęcia, bóle brzucha, co jest przyczyną biegunek, zaparć i innych problemów związanych z trawieniem pokarmów. Zlecając takie badania lekarz może ocenić stan narządów wewnętrznych i postawić diagnozę. Które badania układu pokarmowego zleca się najczęściej?

Badania układu pokarmowego to przede wszystkim badania obrazowe, pozwalające ocenić stan poszczególnych narządów wewnętrznych i wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich budowie czy uszkodzenia wywołane chorobą. Poza badaniami obrazowymi w diagnostyce chorób układu pokarmowego często wykonuje się badania na krew utajoną i próby wątrobowe.

 • USG JAMY BRZUSZNEJ jest zwykle pierwszym badaniem diagnostycznym, które wykonuje się, by ocenić stan wątroby, trzustki, śledziony, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Pozwala wykryć nieprawidłowości i zmiany w ich budowie (guzy, kamienie, zrosty) oraz występowanie płynu w jamie brzusznej. USG wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Jest bezbolesne, nieinwazyjne, nie wymaga podania środka kontrastowego.
 • GASTROSKOPIA umożliwia ocenę powierzchni śluzówki przełyku i żołądka (gastroduodenoskopia obejmuje badaniem także dwunastnicę). Stosuje się ją w diagnostyce stanów zapalnych, wrzodów i nowotworów żołądka i dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu przez usta giętkiego przewodu z wziernikiem, dzięki któremu można obejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego, a przy użyciu dodatkowych instrumentów pobrać materiał do badań lub wykonać niewielkie zabiegi operacyjne. Gastroskopię przeprowadza się przy miejscowym znieczuleniu gardła lub w analgosedacji.
 • ENDOSKOPOWA CHOLANGIOPANKREATOGRAFIA WSTECZNA polega na wprowadzeniu za pomocą endoskopu kontrastu do dróg żółciowych przy jednoczesnym prześwietleniu tego obszaru promieniami rentgenowskimi. Badanie pozwala diagnozować nieprawidłowości i uszkodzenia oraz nowotwory dróg żółciowych, stwarza możliwość usunięcia złogów. Przeprowadza się je w znieczuleniu.

 • ENDOSKOPIA KAPSUŁKOWA stosowana jest w diagnostyce schorzeń w obrębie jelita cienkiego i grubego. Pacjent połyka metalową kapsułkę, zawierającą w sobie miniaturową kamerę, która, przechodząc przez przewód pokarmowy, wykonuje ok. 50 tys. zdjęć, przekazywanych do urządzenia zamocowanego na brzuchu badanego. Po przejściu przez układ pokarmowy kapsułka jest wydalana. Badanie pozwala na dokładne obejrzenie ścian jelita cienkiego; jego wadą jest niemożność pobierania wycinków do badań histopatologicznych.
 • KOLONOSKOPIA pozwala badać dolny odcinek przewodu pokarmowego pod kątem zmian chorobowych (stanów zapalnych, nowotworów, polipów). Polega na wprowadzeniu przez odbyt wziernika (kolonoskopu) zakończonego kamerą, umożliwia pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie polipów. Może być wykonywana w znieczpeniu.
 • PRZEŚWIETLENIE RTG przeprowadza się w ostrych stanach, gdy nie jest możliwe wprowadzenie do układu pokarmowego endoskopu; umożliwia wykrycie kamieni, niedrożności jelit, perforacji. Badanie radiologiczne (np. w diagnozowaniu schorzeń jelita cienkiego, do którego wprowadzenie endoskopu nie jest możliwe) wykonuje się także po podaniu środka kontrastowego – barytu – i wykonaniu szeregu zdjęć pokazujących przechodzenie kontrastu przez przewód pokarmowy.
 • TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA JAMY BRZUSZNEJ to bezbolesne, nieinwazyjne badanie, polegające na prześwietleniu radiologicznym narządów i tkanek (dzięki obróbce komputerowej zdjęć możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnych obrazów poszczególnych narządów). Pozwala diagnozować zmiany nowotworowe i nieprawidłowości anatomiczne. Tomografię komputerową jamy brzusznej wykonuje się po doustnym podaniu roztworu środka kontrastowego. Technika tomografii komputerowej wykorzystywana jest także w kolonografii – badaniu jelita grubego. Przed badaniem wprowadza się doodbytniczo gaz w celu rozszerzenia jelita oraz dożylnie kontrast.
 • REZONANS MAGNETYCZNY jest nieinwazyjnym badaniem pozwalającym ocenić stan narządów jamy brzusznej, stosowanym głównie w diagnostyce nowotworowej jelit, żołądka i innych chorób jelita cienkiego. W badaniu wykorzystuje się pole magnetyczne, w zasięgu którego umieszcza się pacjenta, oraz fale radiowe, które po odbiciu od badanych tkanek odbierane są przez aparat. Następnie komputer, analizując je drogą skomplikowanych obliczeń, przedstawia na ekranie obraz anatomiczny badanej struktury.
 • LAPAROSKOPIA umożliwia obejrzenie jamy otrzewnej i znajdujących się tam organów dzięki miniaturowej kamerze wprowadzanej przez niewielkie nacięcie jamy brzusznej – można w ten sposób pobrać też wycinki do badań histopatologicznych. Badanie przeprowadza się w znieczpeniu.
 • BADANIE KAŁU NA KREW UTAJONĄ wykazuje uszkodzenie górnego odcinka układu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica).
 • PRÓBY WĄTROBOWE to badania z krwi wykazujące nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby oraz wykrywające obecność wirusów HAV, HBV i HCV oraz innych występujących rzadziej.
 • miesięcznik "Zdrowie"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE