BÓL BRZUCHA - o czym może świadczyć ból brzucha?
2016-10-20
10:13
Materiał sponsorowany
Ból brzucha może sygnalizować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Ból brzucha może być także objawem groźnej choroby. Lista schorzeń, którym towarzyszy, jest bardzo długa. Dowiedz się, o czym może świadczyć ból brzucha z biegunką i zaparciami, a o czym nasilający się przy uciskaniu.
Spis treści
Ból brzucha to zawsze nieprzyjemne uczucie. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu gorączka, biegunka, wymioty, zaparcia, trudności w oddychaniu powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.
Ból brzucha:
- ostry, promieniujący do pleców i klatki piersiowejJeśli towarzyszy mu gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha i pocenie się, może świadczyć o zapaleniu trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Najlepiej wezwać karetkę - może dojść do wstrząsu, który grozi śmiercią.
- nasilający się w górnej prawej ćwiartceGdy występuje razem z gorączką, zmęczeniem, nudnościami i wymiotami, informuje o zapaleniu wątroby lub raku trzustki. Taką diagnozę potwierdza ciemny mocz, jasny stolec, zażółcenie białek oczu i skóry.
- nasilający się przy uciskaniu, zwykle po lewej stronie To najczęstsze objawy uchyłków jelita grubego. Innymi symptomami są nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia lub cienkie, tzw. ołówkowe stolce.
- kurczowy w środkowej częściCzęsto pojawia się w nocy, promieniuje do prawego boku lub pleców. Dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty i gazy - to może być objaw ataku kolki wątrobowej (żółciowej). Trzeba wezwać lekarza i powstrzymać się od jedzenia i picia.
- z biegunką lub zaparciamiA ponadto smugi śluzu w stolcu, silne wzdęcia i gazy, nudności po posiłkach, mogą być wynikiem silnego stresu lub zespołu jelita nadwrażliwego.
- promieniujący do barków i ramion, nasilający sięZwłaszcza przy poruszaniu, może oznaczać niedrożność jelita cienkiego, ostre zapalenie wyrostka lub zapalenie przydatków, zawał serca, pęknięcie wrzodu żołądka, wstrząs anafilaktycznego, zatrucie lub pogorszenie się zdrowia przy cukrzycy.
- ze skurczami, biegunką, a także ropa i krew w stolcuPonadto gorączka, zmęczenie, chudnięcie mogą sugerować chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czerwonkę bakteryjną.
- w górnej części, a także wymioty, biegunka, zgagaTak najczęściej objawiają się wrzody żołądka lub zapalenia żołądka. Chory skarży się też odbijanie się, gazy, utrata apetytu.
- tkliwość i ból w brzuchu i/lub pachwinieŚwiadczą o przepuklinie, zwłaszcza jeśli potęgują się podczas podnoszenia się albo pochylania do przodu, a pod skórą wyczuwane jest uwypuklenie lub guz.
Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?
Kiedy ból brzucha może być groźny? Wyjaśnia dr Piotr Gryglas
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta