BÓL BRZUCHA - o czym może świadczyć ból brzucha?

Materiał partnerski

Ból brzucha może sygnalizować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Ból brzucha może być także objawem groźnej choroby. Lista schorzeń, którym towarzyszy, jest bardzo długa. Dowiedz się, o czym może świadczyć ból brzucha z biegunką i zaparciami, a o czym nasilający się przy uciskaniu.

BÓL BRZUCHA - o czym może świadczyć ból brzucha?
Autor: thinkstockphotos.com Ból brzucha może sygnalizować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Ból brzucha może być także objawem groźnej choroby.

Spis treści

  1. Ból brzucha:
  2. Kiedy ból brzucha może być groźny? Wyjaśnia dr Piotr Gryglas

Ból brzucha to zawsze nieprzyjemne uczucie. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu gorączka, biegunka, wymioty, zaparcia, trudności w oddychaniu powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.

Ból brzucha:

  • ostry, promieniujący do pleców i klatki piersiowejJeśli towarzyszy mu gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha i pocenie się, może świadczyć o zapaleniu trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Najlepiej wezwać karetkę - może dojść do wstrząsu, który grozi śmiercią.
  • nasilający się w górnej prawej ćwiartceGdy występuje razem z gorączką, zmęczeniem, nudnościami i wymiotami, informuje o zapaleniu wątroby lub raku trzustki. Taką diagnozę potwierdza ciemny mocz, jasny stolec, zażółcenie białek oczu i skóry.
  • nasilający się przy uciskaniu, zwykle po lewej stronie To najczęstsze objawy uchyłków jelita grubego. Innymi symptomami są nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia lub cienkie, tzw. ołówkowe stolce.
  • kurczowy w środkowej częściCzęsto pojawia się w nocy, promieniuje do prawego boku lub pleców. Dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty i gazy - to może być objaw ataku kolki wątrobowej (żółciowej). Trzeba wezwać lekarza i powstrzymać się od jedzenia i picia.
Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Kiedy ból brzucha może być groźny? Wyjaśnia dr Piotr Gryglas

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

miesięcznik "Zdrowie"