BY-PASSY, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG)

2015-03-20 14:39

By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG), to operacyjna metoda leczenia chorób serca, najczęściej choroby niedokrwiennej serca (choroby wieńcowej). Wszczepienie bypassów to zabieg skomplikowany i  obarczony wieloma powikłaniami, jednak często jest jedyną metodą leczenia chorych ze zwężonymi naczyniami wieńcowymi. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wszczepienia bypassów? Na czym polega operacja?

By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG), to operacyjna metoda leczenia chorób serca, najczęściej choroby niedokrwiennej serca - spowodowanej zatkaniem przez blaszkę miażdżycową fragmentu tętnicy, której zadaniem jest doprowadzenie krwi do serca. Celem operacji jest dostarczenie krwi do tych miejsc w sercu, do których - z powodu zatkania tętnicy - dopływa ona w niewystarczającej ilości.

Operacja polega na wykonaniu pomostu pomiędzy tętnicą główną (aortą) a tętnicą wieńcową. Dzięki niemu krew omija zatkaną przez blaszkę miażdżycową część tętnicy wieńcowej i może swobodnie przepłynąć do serca, które do tej pory nie było dostatecznie ukrwione.

Pomostami są protezy naczyniowe, czyli by-passy (bajpasy), które mogą mieć postać rurki z tworzywa sztucznego lub prawdziwego naczynia krwionośnego (żyły lub tętnicy pacjenta). Najczęściej jest to żyła odpiszczelowa, pobrana z podudzia chorego. By-passy można wykonać także z innych żył kończyn dolnych, tętnicy położonej za mostkiem lub tętnicy pobranej z ręki pacjenta.

By-passy - pomostowanie aortalno-wieńcowe – wskazania do operacji

Wskazania do założenia by-passów są określone zarówno przez Amerykańskie, jaki i Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, do których stosuje się Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Wszczepienie by passów wykonuje się u pacjentów z objawami choroby wieńcowej, ale tymi bardzo nasilonymi. Pomostowanie aortalno-wieńcowe wskazane jest także u osób, u których zwężenie tętnic zagraża ich życiu (np. istnieje ryzyko zwału serca).

Jednak w każdym z tych przypadków muszą to być takie zwężenia w tętnicach wieńcowych, które w czasie operacji będzie można ominąć przy pomocy pomostów (by-passów). W przeciwnym wypadku wybiera się inne metody leczenia.

By-passy - pomostowanie aortalno-wieńcowe – przeciwwskazania

  • miażdżyca końcowych odcinków naczyń wieńcowych
  • upośledzona wydolność mięśnia sercowego
  • choroby przewlekłe, które skracają życie (np. choroba nowotworowa) lub których przebieg może zostać pogorszony w wyniku operacji
  • pacjenci, którzy prawdopodobnie nie będą dobrze współpracować w okresie po operacji, np. chorzy psychicznie, z chorobą Alzheimera

By-passy - pomostowanie aortalno-wieńcowe – przed zabiegiem

Przed zabiegiem pacjent powinien mieć wykonany szereg badań, w tym badania krwi, EKG, próbę wysiłkową, ECHO serca, RTG klatki piersiowej, USG tętnic szyjnych i koronografię, której wynik ma decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zabiegu.

By-passy - pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega?

Najczęściej wykonuje się pomostowanie aortalno-wieńcowe z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego (na niebijącym sercu). W czasie operacji zostaje przecięty mostek, a pacjent zostaje podłączony do krążenia pozaustrojowego, czyli aparatury, która na czas operacji zastępuje pracę serca i płuc.

Groźniejsze powikłania po operacji to zawał serca, udar mózgu, ostra niewydolność nerek, a nawet śmierć

Następnie lekarze zatrzymują akcję serca oraz przerywają krążenie. Potem przyszywają baj-passy do tętnicy wieńcowej, a drugi ich koniec łączą z aortą. W ten sposób zostaje wykonany pomost. Na koniec lekarze przywracają pracę serca.

Można także wykonać pomostowanie aortalno-wieńcowe bez krążenia pozaustrojowego, czyli na bijącym sercu. Jest to tzw. system of-pump, który jest coraz bardziej popularny. Obecnie 30 proc. zabiegów jest wykonywanych właśnie tą metodą.

Ważne

By-passy nie są na całe życie

By-passy nie działają przez całe życie, gdyż w miarę upływu czasu zamykają się. Wówczas konieczne jest wszczepienie nowych. Najmniej trwałe są by-passy żylne (wykonane z żyły pacjenta). Część z nich zamyka się mniej więcej po roku od operacji.

Operacyjne leczenie miażdżycy [wideo]

By-passy - pomostowanie aortalno-wieńcowe – po zabiegu

Po zabiegu pacjent powinien stosować odpowiednią dietę niskotłuszczową, by zapobiec odkładaniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach, a tym samym zapobiec zwężeniom. Ponadto powinien zaprzestać palenia tytoniu, regularnie przyjmować leki obniżające poziom cholesterolu (statyny) oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne. Wszystko pod kontrolą kardiologa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.