Koronarografia: czym jest? Przebieg, wskazania i przeciwwskazania

Koronarografia (cewnikowanie tętnic wieńcowych, angiografia wieńcowa) jest badaniem pozwalającym ocenić stan tętnic serca. Jak przebiega koronarografia? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego badania?

Spis treści:

  1. Koronarografia: czym jest?
  2. Koronarografia: wskazania
  3. Koronarografia: przebieg badania
  4. Koronarografia: powikłania

Koronarografia to badanie wykonywane tylko z wyraźnych wskazań lekarskich. Sprawdź, na czym polega!

Koronarografia: czym jest?

Koronarografia to wysokospecjalistyczne badanie, oceniające przepływ krwi przez tętnice wieńcowe, czyli tętnice odpowiedzialne za ukrwienie serca. Jeśli tętnice są zwężone, dochodzi do niedokrwienia serca (choroba niedokrwienna serca, inaczej choroba wieńcowa). Jeśli jedna z tętnic wieńcowych ulega zatkaniu, dochodzi do zawału serca

Koronarografia umożliwia m. in. zlokalizowanie w tętnicach ewentualnych przewężeń (np. spowodowanych chorobą Bürgera), ocenę zaawansowanych zmian miażdżycowych czy ocenę skuteczności leczenia, np. po balonikowaniu. 

Koronarografia: wskazania

U pacjentów ze stabilną postacią choroby wieńcowej koronarografia to najczęściej badanie planowe. Z tym, że w przypadku wybitnie dodatnich wyników innych badań (nieinwazyjnych) oraz wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego może mieć ono charakter badania przyspieszonego.

Wskazania do pilnego wykonania koronarografii dotyczą pacjentów z różnymi postaciami ostrych zespołów wieńcowych. Wówczas zabieg diagnostyczny staje się wstępem np. do angioplastyki wieńcowej lub pilnego zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego (by-passy).

Inną grupę wskazań stanowią przypadki, gdy trzeba dokonać oceny stanu tętnic wieńcowych u chorych przed planowymi zabiegami kardiochirurgicznymi – nabytej wady serca lub wrodzonej wady serca lub tętniaka aorty wstępującej. Stan naczyń wieńcowych w tej grupie pacjentów wiąże się z rozległością planowego zabiegu chirurgicznego.

Koronarografia: przebieg badania

Badanie koronarograficzne polega na wprowadzeniu do tętnicy – udowej, promieniowej  lub ramiennej, w znieczuleniu miejscowym, cewnika z kontrastem, dzięki czemu możliwe jest przedstawienie na ekranie aparatu rentgenowskiego stanu tętnic.

Jest to badanie inwazyjne, a więc obarczone pewnym ryzykiem. Co prawda, jak twierdzi kardiolog, prof. Andrzej Dyduszyński, ryzyko jest niewielkie, ale jednak istnieje i każdy pacjent, który ma poddać się koronarografii powinien być o tym uprzedzony. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku. Uczulać może sam kontrast, tzw. środek cieniujący, wprowadzany przez cewnik.

Jest to jednak najmniejszy problem, gdyż w tej chwili stosuje się kilkanaście rodzajów tego typu kontrastów i jest możliwość, oczywiście po przeprowadzeniu odpowiednich badań, wyboru tego najwłaściwszego. Najogólniej kontrasty te dzielą się na jonowe i niejonowe. Te drugie są co prawda droższe, ale mają mniej działań niepożądanych.

Koronarografia: powikłania

Powikłania związane z koronarografią to najczęściej powikłania miejscowe. I może to być: krwiak i miejscowe krwawienie w miejscu nakłucia tętnicy, rozwarstwienie tętnicy i utworzenie się tętniaka, tzw. tętniak rzekomy, przetoka tętniczo-żylna, przerwanie ciągłości tętnicy, zakrzep lub zator spowodowany skrzepliną lub oderwaną blaszką miażdżycową, niedokrwienie kończyny, zakażenie.

Mogą, niestety, zdarzyć się też powikłania ogólne. Te jednak w dużej mierze zależą od wyjściowego ogólnego stanu zdrowia chorego i właśnie nieodpowiednio dobranego środka cieniującego. W takich przypadkach może dojść do zaburzeń neurologicznych (przemijających), niewydolności nerek (nefropatia kontrastowa), pokrzywki, obrzęku, wstrząsu anafilaktycznego, nasilonej reakcji wazowagalnej, która objawia się bradykardią i hipotonią.

U pacjentów z licznymi obciążeniami internistyczno-kardiologicznymi może dojść do powikłań krążeniowych, a są to: arytmia (migotanie przedsionków, blok przedsionkowo-komorowy, asystolia), ostra niewydolność krążenia (obrzęk płuc, wstrząs), zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, uszkodzenie dużych naczyń tętniczych, w tym łuku aorty, wymagające pilnej operacji naprawczej.

Koronarografia: przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego innego badania inwazyjnego i tu istnieją przeciwwskazania. Prof. Dyduszyński podkreśla jednak stanowczo, że w gruncie rzeczy jedynym bezwzględnym wskazaniem do koronarografii jest brak świadomej zgody pacjenta na zabieg.

Natomiast do przeciwwskazań względnych należą:

Ryzyko jest z pewnością mniejsze, gdy koronarografię wykonuje się w ośrodku odpowiednio przygotowanym do tego typu zabiegów. Ważne jest też indywidualne podejście do pacjenta, takie, które pozwoli na uwzględnienie wszystkich za i przeciw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Doris
|

Moja Mama zmarła w wieku 61 lat podczas koronarografii....

marko32
|

hej, mam 32 lata, 3 dni temu miałem robioną koronarografię. Idąc na zabieg byłem przerażony, ale tak naprawdę nie ma co się bać. Powikłania są naprawdę rzadkie i to głównie u ludzi starszych lub po zawałach. Oprócz mnie tego samego dnia miało robioną koronarografię 17 innych osób i wszyscy wyszliśmy następnego dnia ze szpitala. Co do samego zabiegu to dla mnie był dość bolesny (możliwe że to przez brak doświadczenia młodej pani doktor która robiła zabieg), najgorsze było wprowadzanie cewnika do tętnicy, a podawanie kontrastu dość nieprzyjemne ale do zniesienia. Słyszałem też opinie że zabieg był całkowicie bezbolesny, więc to kwestia wrażliwości :)

marek
|

w miesiącu marcu bieżącego roku przeszedłem zabieg koronarografii w wyniku czego/badanie dopplerowskie/ wykazało cyt."prawa tętnica promieniowa bez cech sygnału dopplerowskiego - wykrzepnięta tętnica" koniec cyt. Moje pytanie jakie skutki dla zdrowia pociąga za sobą powyższe uszkodzenie.

Zosia
|

koronarografię miałam 3 tygodnie temu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku ,jestem bardzo wdzięczna lekarzom ,wykonano mi angioplastykę balonową w lewej komorze serca , zabieg był prawie bezbolesny

Irena
|

13-go lipca 2016 r. mam mieć robioną koronografie w Szpitalu w Nowej Soli i mam obawy bo widziałam mojego sąsiada po tych zabiegach

Karol
|

Koronografię miałem 10 dni temu. Sam zabieg - nieprzyjemny ale znośny dla każdej, nawet najbardziej strachliwej osoby. Jednak w wyniku tego zabiegu mam powikłania, "otrzymałem" niedrożność tętnicy promieniowej ( tej w którą się wkłuto) przy jej końcowym odcinku ( od kciuka do około 12 cm w stronę łokcia). Na tym odcinku tętnicy już nie ma, obumarła.
Według lekarzy nie nastąpił uszczerbek dla mojego zdrowia. Czynności zaopatrzenia w krew przejęła tętnica łokciowa ( bardziej ważna, dominująca). Osobiście na chwilę obecną też nie stwierdzam żadnego upośledzenia ruchowego. Ręka ruchowo sprawna i oby tak nadal - jest tylko duży ból w tej ręce ( a to już 11 dzień od zabiegu). Noc przespana w połowie, ból zbudzi.

nickgosia
|

byc moze masz zapalenie tetnic. Guzkowe zapalenie tetnic, prawdopodobnie ukladowe ale moze zabieg to zainicjował.

igielka22
|

Mój mąż będzie miał robioną koronografię i w związku z tym mam dwa pytanie . Pierwsze pytanie chodziliśmy na kurs tańca towarzyskiego i zrezygnowaliśmy bo mąż trochę się męczył i tu jest moje pytanie czy sport i taniec jest przeciwwskazany gdy ma być robiona koronografia a drugie pytanie to mój mąż pije codziennie piwo czasami dwa czy może pić przy takiej chorobie czasami pije wódkę ja jestem zdania ze nie powinien pić wódki i piwa , mój mąż uważa że piwo i wódka mu nie szkodzi więc jak to jest . Proszę o wytłumaczenie

Gosia
|

Witam czy przed koronografią trzeba odstawić warfin rozrzedzający krew czy przejść na zastrzyki clexane

Felicja 2000
|

Jestem po badaniu koronografii w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. Wszystko odbyło się bez powikłań. Jednak pozostało mi jedno pytanie. Przez kilka godzin po badaniu bardzo bolała mnie ręka, taki ból do łez. Osoba, która była ze mną w sali, związana zawodowo ze służbą zdrowia, tuż przez badaniem i po nim otrzymała kroplówkę (ja nie) i o żadnym bólu nie było mowy. Moje pytanie brzmi, czy aby na pewno w szpitalu obowiązują standardy jednakowe dla wszystkich. Pozdrawiam decydentów, wszystkim życzę dużo zdrowia.