Holter - wszystko o EKG metodą Holtera

Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę. Gdy ten narząd zaczyna niedomagać, czasem trudno w jednym EKG stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Aby wnikliwie przyjrzeć się jego pracy, można posłużyć się Holterem, czyli całodobowym zapisem czynności elektrycznej serca.

zbliżenie na badanie ekg z wykorzystaniem holtera
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wskazania do badania EKG metodą Holtera
  2. Jak interpretować wyniki badania metodą Holtera?

Holter to urządzenie, które pozwala na całodobową obserwację pracy serca. Holter EKG tym się różni od zwykłego, spoczynkowego EKG, że trwa przez całą dobę (czasem dwie), a nie kilka minut. Na badanie holterowskie zwykle kieruje kardiolog. Nie trzeba się do niego w żaden szczególny sposób przygotowywać.

Jeśli zażywamy na stałe jakieś leki, nie odstawiamy ich na czas badania. Przez całą dobę mamy wykonywać wszystkie codzienne czynności, nie musimy – wręcz nie powinniśmy – modyfikować planu zajęć.

Badanie ma bowiem sens wtedy, gdy aparat rejestruje czynność serca podczas typowej dla nas doby – gdy pracujemy, bawimy się, denerwujemy, uprawiamy sport, wypoczywamy, śpimy itd. Holter EKG można wykonywać pacjentom w każdym wieku, także kobietom w ciąży, powtarzać je wielokrotnie, nawet w krótkich odstępach czasu.

W formie 24: jak dbać o serce?

Wskazania do badania EKG metodą Holtera

Jest kilka zaleceń do przeprowadzenia EKG metodą Holtera:

  • zaburzenia rytmu serca (np. kołatania serca, przyśpieszone bicie);
  • zaburzenia przewodzenia, np. bradykardia – zbyt wolna czynność serca (poniżej 60 uderzeń na minutę), wykluczenie lub potwierdzenie  tzw. bloku serca;
  • choroba niedokrwienna serca;
  • konieczność sprawdzenia sprawności stymulatora serca;
  • potwierdzenie lub wykluczenie przyczyn kardiologicznych w przypadkach zasłabnięć, omdleń, utraty przytomności, napadów duszności, zawrotów głowy;
  • skontrolowanie postępów leczenia arytmii serca.

Zobacz także: Holter - wskazanie i przebiega badania

Jak interpretować wyniki badania metodą Holtera?

Po upływie czasu określonego przez lekarza na monitorowanie pracy serca trzeba zgłosić się do poradni, gdzie aparat zostanie zdjęty – nie należy robić tego samodzielnie. Podczas badania, elektronicznie, na karcie pamięci zostały zapisane impulsy elektryczne stale wytwarzane przez nasze serce.

Ten zapis wprowadzany jest do komputera ze specjalnym programem do analizy danych. Zarejestrowane impulsy komputer przetwarza na wykresy. Owe wykresy specjalista porównuje ze sporządzanymi przez nas notatkami w dzienniczku.

Na podstawie tej analizy kardiolog może postawić precyzyjną diagnozę i – jeśli trzeba – zlecić leczenie.

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?

Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?