To może uratować ci życie. Sprawdź, czy musisz iść do kardiologa [TEST]

Schorzenia i wady układu sercowo-naczyniowego niosą za sobą poważne konsekwencje zdrowotne - mogą doprowadzić nawet do śmierci. Trzeba być czujnym i nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych objawów. Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś odwiedzić kardiologa, rozwiąż nasz test i dowiedz się, czy warto umówić się do specjalisty.

Czy powinieneś odwiedzić kardiologa?
Autor: Getty Images

Kardiologia zajmuje się chorobami i wadami serca (wrodzonymi, jak i nabytymi) oraz układu krążenia. To obecnie jedna z kluczowych dziedzin medycyny, ponieważ schorzenia układu sercowo-naczyniowego zajmują czołowe miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.

Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle lub narastać powoli przez lata. Choroby serca należą do tych, które w większości przypadków sprowadzamy na siebie sami. Sercu szkodzi bowiem stres, zwłaszcza częsty i długotrwały. Do chorób serca przyczynia się też zła dieta, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, nadmiar rozmaitych używek (alkoholu, papierosów itp.).

Do najczęstszych chorób leczonych przez kardiologa należą:

Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź, czy masz niepokojące objawy związane z układem sercowo-naczyniowym. Czy nadszedł czas, by odwiedzić kardiologa?

Czy powinieneś odwiedzić kardiologa?

Pytanie 1 z 6
Czy masz zaburzenia rytmu serca?

Jeśli zaobserwujemy jeden z tych objawów, powinniśmy zgłosić się do kardiologa. Po 40 roku życia wskazana jest jedna wizyta kontrolna na rok. Lekarz osłucha serce przez stetoskop, powinien także sprawdzić tętno. Gdy serce pracuje prawidłowo, puls wynosi ok. 70 uderzeń na minutę. Raz lub dwa razy do roku należy zmierzyć sobie ciśnienie krwi. Po czterdziestce zbadać także poziom cholesterolu, raz na rok, najrzadziej - raz na trzy lata.