Choroba Dariera i Neotigason [Porada eksperta]

2015-08-06 13:45
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Witam bardzo serdecznie, już od wielu lat choruję na chorobę Dariera, leczenie było Tigasonem i maściami na bazie hasco bazy i równych innych witamin A. Jednak po odstawieniu leku organizm zachowuje się tragicznie, pojawiają się pęcherze z płynem na prawie każdym możliwym centymetrze ciała. Mój lekarz jest aktualnie na urlopie, a już sama sobie z tym nie radze, zwłaszcza przy tych temperaturach. Chronię się od słońca (filtr 50) i w ogóle staram się po nim nie chodzić, jednak pęcherzyki pojawiają się mimo tego. Jedyna sprawdzona rzecz od samego początku, jak jeszcze nie wiedziałam co to za choroba, to pioktanina, ale wiadomo, komfortu nie daje. Jak mogę to złagodzić? Proszę o pomoc, czuję się bezradna.

Powinna pani zgłosić się do dermatologa lub lekarza POZ. Niezależnie od tego, w pierwszym etapie konieczne jest unikanie słońca oraz eliminacja infekcji.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.