Bezpieczeństwo terapii PUVA przy łuszczycy [Porada eksperta]

2018-04-05 21:28
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Mam 22 lata, od 4 lat choruję na łuszczycę, która stale się rozprzestrzenia. Korzystałem z maści sterydowych, które pomagały na krótką metę, a także z kąpieli siarczkowych i maści na bazie dziegciu (co niektóre plamy po nich zniknęły, jednak po 2/3 miesiącach nastąpił nawrót). Obecnie zastanawiam się nad skorzystaniem z metody PUVA, bądź UVB. Chciałbym poznać opinię na ten temat oraz zapytać o to w jaki sposób dbać o siebie stosując naświetlanie (kremy, maści, okulary), oraz czy naświetlania refundowane są przez NFZ. Pozdrawiam

Terapia PUVA jest finansowania w ramach NFZ. W trakcie leczenia konieczne jest intensywne natłuszczanie skóry. Należy unikać dodatkowej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (należy stosować kremy z filtrem UV). W trakcie zabiegu oraz przez kilka godzin po spożyciu tabletek należy nosić okulary ochronne (w kabinie i na otwartym powietrzu).

Łuszczyca - rodzaje i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.