Świąd skóry po chemioterapii [Porada eksperta]

2020-03-29 15:47 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam Panią Doktor z całego serca! Mam na imię Wiesiek (54 lat) i jestem po 4 cyklach chemioterapii w leczeniu białaczki typu CLL (Przewlekla Białaczka Limfocytowa), zdiagnozowanej w sierpniu 2006. Chemioterapia odbyła się w roku 2013 od kwietnia do lipca. Po chemii miałem i mam nadal, chociaż w tej chwili mniejsze już bóle kości, stawów oraz mięśni. Bóle mięśni szczególnie w okolicach karku i ramion. Od około miesiąca, mimo że utrzymuję w miarę ścisłą higienę osobistą, począwszy od codziennego kilkukrotnego mycia zębów i płukania jamy ustnej wodą z solą, po minimum dwukrotne mycia całego ciała pod prysznicem, odczuwam czasami (teraz to już raczej dosyć często) duży świąd skóry. W danym miejscu jak doznam tego, to będę drapał, żeby zaspokoić dokuczliwość, czasami aż do pojawienia się krwi. Po zagojeniu się danego miejsca w tym właśnie miejscu jest zgrubienie na skórze, tak jakby wyczuwalna grudka pod skórą, która już pozostaje, mam ich już kilka na ciele, jedna na dłoni, 4 na udach i 3 na łydkach. W dalszym ciągu odczuwam ten nieznośny świąd. Leczę się również od 5 lat na depresję, zażywając w tym kierunku nieustannie leki zapisane mi przez mojego lekarza rodzinnego. Nie jestem alergikiem na szampony, płyny do kąpieli itd. Proszę mi powiedzieć, co to może być za nowy problem w moim Szanownym ciele, jak by Pani Doktor zdiagnozowała moją przypadłość wstępnie? Dziękuję, WIESŁAW

Świąd może być objawem występującym w w chorobach hematologicznych. Poza używaniem preparatów zmniejszających suchość skóry, można stosować objawowe leczenie przeciwświądowe z wykorzystaniem doustnych leków przeciwhistaminowych. Proszę zgłosić się do dermatologa, który ustali szczegółowo terapię dostosowując ją do Pana dolegliwości i stanu ogólnego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

materiał partnera
MEDI-SECURE: zaawansowane podejście

Atoderm Xereane to balsam o działaniu nawilżającym i łagodzącym, przeznaczony dla pacjentów, których skóra jest przesuszona w wyniku chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca, niewydolność nerek lub długotrwałych terapii medycznych, np. onkologicznych. 

  • D-panthenol, jojoba i masło shea zapewniają intensywnie i długotrwałe odżywienie, przy zachowaniu lekkiej, jednocześnie kremowej konsystencji.
  • Aktywny składnik ANTALGICINE TM łagodzi uczucie swędzenia, zmniejszając odczuwany dyskomfort, pozytywnie wpływa na jakość życia.

Atoderm Xereane to produkt przebadany pod względem skuteczności, bezpieczeństwa i tolerancji: (100% pacjentów, biorących udział w badaniu klinicznym, bardzo dobrze tolerowało produkt, 95% odczuło znaczną poprawę nawilżenia skóry).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE