Choroby autoimmunologiczne a szczepienie dzieci [Porada eksperta]

2018-04-19 13:05 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mój syn ma 6 lat, od 3 cierpi na łysienie plackowate, teraz to już całkowite. Nie szczepiłam go jeszcze na odrę, świnkę i różyczkę. Teraz mam taki zamiar, jednak się boję. Jest to choroba autoimmunologiczna i czy nie jest przeciwwskazaniem do nie szczepienia?

Szczepienie może w pewnym stopniu aktywować choroby autoimmunologiczne, jednakże jest tego małe ryzyko. Bezwzględnie korzyści wynikające z wykonania szczepień są dużo większe niż ryzyko nasilenia łysienia plackowatego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ka ma
|

Witam.prosze sprawdzić przeciwwskazania na składniki zawarte w szczepionce.dziecko powinno być w pełni zdrowe żeby moglo być zakwalifikowane do szczepienia.lekarza obowiązkiem z tytułu ustawy o szczepieniach jest wykonanie badań kwalifikacyjnych i nie polegają one na tym że lekarz po oględzinach dziecka stwierdzi że dziecko zdrowe .jest cała procedura badania kwalifikacyjnego .jeśli nie będzie badań producent nie poniesie żadnej odpowiedzialności za powikłania A na ulotce sszczepionek jest napisane że przeciwskazaniem jest nietolerancja na składniki zawarte w szczepionce i wiele innych.prosze to wykluczyć i wówczas podjąć decyzję.