Jak pielęgnować zmiany skórne w przebiegu sarkoidozy? [Porada eksperta]

2018-04-08 11:15
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Mam problem ze skórą z powodu sarkoidozy. Mam 28 lat, wysypaną twarz, kaszkę na dekolcie i plecach. Moja skóra przetłuszcza się od środka (błyszczy) a zarazem jest z zewnątrz wysuszona i wrażliwa. Używam brevoxylu, ale nie pomaga. W jaki sposób mam dbać o cerę i czy zacząć stosować już kremy przeciw zmarszczkom mimicznym?

W przebiegu sarkoidozy mogą występować zmiany skórne, jednakże w celu potwierdzenia ich związku z chorobą konieczne jest wykonanie badania lekarskiego, a często także dodatkowo histopatologicznego.

Jeśli sarkoidoza leczona jest kortykosteroidami, może występować w przebiegu tej terapii trądzik posterydowy (łojotok, krostki i grudki).

Niezależnie od Pani choroby podstawowej, przy cerze łojotokowej może mieć Pani trądzik zwykły, z jednoczesna skłonnością do powierzchownego przesuszenia skóry. Wtedy stosuje się terapię przeciwłojotokową i złuszczającą, pamiętając o konieczności intensywnego nawilżania skóry kremem pielęgnacyjnym. Niestety, w celu postawienia jednoznacznego rozpoznania i ustalenia dalszego postępowania najlepiej, aby wykonano u Pani badanie dermatologiczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.