Seks tantryczny - na czym polega? Pozycje seksu tantrycznego

2019-01-28 17:18

Seks tantryczny to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Jedni twierdzą, że to niepotrzebnie się przedłużająca gra wstępna, inni - że ten rodzaj miłości przenosi kochanków na wyższy poziom duchowego połączenia. Przeczytaj, na czym polega seks tantryczny i poznaj jego pozycje.

Seks tantryczny - na czym polega? Pozycje seksu tantrycznego
Autor: Getty Images Tantra to w sanskrycie oznacza "narzędzie do rozciągania świadomości". Jej myśl przewodnia brzmi: wszystko, co istnieje, składa się na jeden byt. W seksie tantrycznym kobieta i mężczyzna mają zatem stać się jednością.

Spis treści

  1. Na czym polega seks tantryczny?
  2. Masaż tantryczny
  3. Najważniejsze zasady seksu tantrycznego
  4. Seks tantryczny: pozycje
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Seks tantryczny to część azjatyckiej filozofii - tantry - będącej mieszaniną różnych nurtów myślowych. Koncepcja wywodzi się z hinduistycznych Indii, a w późniejszym czasie trafiła do Tybetu, gdzie wpłynął na nią buddyzm.

Na czym polega seks tantryczny?

Tantra to w sanskrycie "narzędzie do rozciągania świadomości". Jej przewodnia myśl, ukształtowana w ciągu kilku tysięcy lat istnienia tego systemu filozoficznego, brzmi: wszystko, co istnieje, składa się na jeden byt. To założenie ma również swoje zastosowanie w seksie tantrycznym, podczas którego kobieta i mężczyzna mają stać się jednością. Kobieta to energia yin, mężczyzna - yang. Podczas zbliżenia seksualnego ona zalewa go swoją energią duchową, a on ją - fizyczną. Nawzajem się uzupełniają, podobnie jak bogini Śakti (w sanskrycie "siła, potęga") i bóg Śiwa (w sanskrycie "przychylny").

W filozofii Wschodu nie ma podziału na "czystą" sferę duchową człowieka i "brudną" - cielesną. Dusza i ciało nie pozostają w opozycji. Zwraca się również uwagę na to, że kobieta jest istotą tak samo seksualną jak mężczyzna i w równym stopniu ma prawo do otwarcia się na fizyczną przyjemność, a także uwolnienia swojej seksualnej energii. Z drugiej strony, kładzie się nacisk na emocjonalność mężczyzn, którym normy kulturowe często zabraniają okazywania uczuć.

Seks tantryczny jest też w dużej mierze oparty na teorii czakr, czyli miejsc w naszym organizmie, w których gromadzi się energia (jest ich wiele, m. in. okolice serca, szczyt głowy, okolice pępka). W czasie zbliżenia dochodzi do przeniesienie energii z genitaliów, czyli czakramu drugiego, do czakramu transcendentalnego - siódmego.

Czytaj też: Joga czakr - przykłady asan, które odblokują twoje czakry

Warto wiedzieć

Masaż tantryczny

Od kilku lat w ofercie wielu gabinetów pojawiają się masaże tantryczne - dostępne wyłącznie dla dorosłych. Tak jak wiele innych technik wywodzących się ze Wschodu, masaż tantryczny opiera się na pobudzaniu ośrodków energetycznych (czakr), ale oprócz tego pobudzane są także punkty energii w strefie genitaliów - i u kobiet, i u mężczyzn.

Masaż tantryczny to również forma pieszczot, którą mogą wobec siebie stosować wprawieni już w tantrycznej sztuce kochankowie.

Sprawdź też: Masaż erotyczny - jak go zrobić?

Najważniejsze zasady seksu tantrycznego

Seks tantryczny, jako że ma stanowić zespolenie w jedność dwojga ludzi, jest doświadczeniem na równi cielesnym i duchowym. Aby osiągnąć towarzyszące popędowi seksualnemu zaangażowanie emocjonalne, trzeba czasu, niekiedy nawet kilkudziesięciu minut. Seks tantryczny jest bowiem pewnego rodzaju rytuałem, na który składa się kilka najważniejszych elementów.

Seks tantryczny trwa długo, jest więc nazywany tańcem tysiąca jeden ruchów.

1. Odpowiedni nastrój

Ważnym elementem jest odpowiednia aranżacja wnętrza, w którym przebywają kochankowie. Aromatyczne świece, zaciągnięte zasłony, piękna pościel mają ułatwić i uprzyjemnić im zbliżenie. W takich okolicznościach nadzy partnerzy siadają po turecku naprzeciwko siebie, stykając się kolanami. Nawiązują kontakt wzrokowy, przyglądają się sobie, by pozbyć się wstydu. Synchronizują swój oddech i delikatnie łapią się za dłonie, pozostając w tej pozycji nawet kilka minut.

2. Małe przyjemności

Następnie kochankowie poświęcają swoją uwagę temu, o czym często, uprawiając seks, zapominają - małych przyjemnościach. Dotykają swojej twarzy i włosów opuszkami palców. Skupiają się na delikatnym ssaniu uszu, całowaniu szyi, dotykaniu zamkniętych powiek. Te części ciała szybko "odwdzięczają" się za dotyk, wytwarzając seksualną energię. Choć początkowo takie zachowania mogą się wydawać partnerom nudne, im dłużej praktykowane, tym większą będą sprawiały przyjemność.

Kluczem do sukcesu jest brak pośpiechu. Gra wstępna ma pomóc w wytworzeniu między kochankami bliskości. Jej elementem może też być ułożenie się kobiety i mężczyzny na lewym boku i obejmowanie się ramionami, gdy miednica jednej osoby styka się z pośladkami drugiej. To również sposób na przekazywanie między kochankami energii, choć osoba, która jest z tyłu (niekoniecznie mężczyzna), jeśli jest tego dnia silniejsza, przekazuje swojemu partnerowi tej opieki trochę więcej.

Czytaj też: Co podnieca kobiety w łóżku? Jak być dobrym kochankiem?

3. Orgazm kobiety i orgazm mężczyzny

Jedną z często powtarzanych tez o seksie tantrycznym jest ta dotycząca męskiego orgazmu - że nie może się on zakończyć wytryskiem. Hinduscy mędrcy twierdzili, że wytrysk to dla mężczyzny "mała śmierć", ogromna strata energii. Według filozofii seksu tantrycznego, mężczyzna oddając kobiecie spermę opada z sił, nie ma ochoty jej później przytulić i marzy tylko o tym, by zasnąć. A nie tak powinno być - oboje mają długo cieszyć się swoimi przeżyciami.

Nie należy jednak myśleć, że seks tantryczny ma być wyrzeczeniem, próbą uniknięcia wytrysku za wszelką cenę. Ten rodzaj seksu uczy rozróżnienia między orgazmem a ejakulacją. Nauczyciele tantry twierdzą, że mężczyzna, podobnie jak kobieta, może przeżywać nawet kilkukrotne orgazmy. Jak się tego nauczyć? Kontrolując oddech, uciskając mosznę i ściskając wędzidełko napletka. I kobiety, i mężczyźni powinni ćwiczyć mięśnie Kegla - gdy są w odpowiedniej kondycji i partnerzy potrafią odpowiednio je napinać, wzmagają u siebie efekty szczytowania.

Czytaj też: Feromony - mit czy fakt naukowy? Działanie i skuteczność feromonów

Seks tantryczny: pozycje

No dobrze, ale co po grze wstępnej? Jakie są najpopularniejsze pozycje w seksie tantrycznym?

1. Pozycja yab-yum

Jedna z głównych pozycji w seksie tantrycznym. Kochankowie siedzą naprzeciwko siebie, dzięki czemu cały czas mogą utrzymywać kontakt wzrokowy, głaskać i całować się. Mężczyzna siedzi ze skrzyżowanymi nogami, a kobieta sadowi się na nim, oplatając nogami w pasie. Każdy z partnerów kładzie prawą rękę na karku drugiej osoby, a lewą - na jej kości ogonowej. Najpierw kochankowie całują się i gładzą po plecach - wykonując jedynie ruchy ku górze.

Następnie kobieta zaczyna delikatnie ruszać miednicą i ocierać łechtaczkę o członek mężczyzny. Gdy ten stwardnieje, partnerka wprowadza go do pochwy i dzięki skurczom mięśni Kegla doprowadza go do erekcji. Aby zintensyfikować doznania partnerka co chwilę wsadza i wyjmuje członek ze swojej pochwy, ocierając go o łechtaczkę.

Gdy mężczyzna jest blisko orgazmu, kobieta może zastosować kabbazah, czyli techniki wzmocnienia męskiego orgazmu poprzez rytmiczne zaciskanie mięśni Kegla wokół członka. "Kabbazah" znaczy "ta, która dzierży" i należy do umiejętności, które posiadają głównie doświadczone w seksie tantrycznym kobiety - wymaga systematycznego ćwiczenia mięśni Kegla. "Yab-yum", czyli "matka-ojciec", ma odzwierciedlać równowagę między kochankami - nie dominuje ani mężczyzna (jak w pozycji misjonarskiej), ani kobieta (jak w pozycji na jeźdźca).

Lingam, Berło Światła, Promień Słońca to terminy, którymi w tantrze określa się penisa, a Lingam, Świątynia Stworzenia, Ogród Rozkoszy to synonimy pochwy.

2. Skrzyżowane klucze

Kobieta leży na plecach i unosi swoje nogi, krzyżując je na wysokości piersi mężczyzny, stopy opierając na jego barkach. Ta pozycja ułatwia kobiecie pracę mięśniami Kegla, a mężczyźnie - głęboką penetrację. Umożliwia również partnerom pozostawanie w stałym kontakcie wzrokowym.

Zobacz też: 10 najlepszych pozycji seksualnych z Kamasutry [ZDJĘCIA]

3. Pozycja w łuk

Mężczyzna siedzi na krawędzi łóżka, a kobieta siada na nim, opuszczając ciało w tył i opierając się na wyprostowanych ramionach. Mężczyzna opiera się z tyłu o poduszki, a kobieta stopami po obu stronach łóżka. To dobra pozycja do stymulacji łechtaczki.

4. Kowbojka tyłem

Czyli odwrócony jeździec. Mężczyzna leży na łóżku, a kobieta siada na nim, obracając się tyłem do jego twarzy. To pozycja, w której kobieta jest stroną dominującą i która daje jej dużo wolności. Pozwala jej stymulować własne doznania i tak poruszać miednicą, by osiągnąć jak największą przyjemność. Męskie doznania w tej pozycji potęguje widok kochanki, poruszającej się niczym w tańcu.

Czytaj też: Ulubione pozycje seksualne kobiet

Warto wiedzieć

Seks tantryczny, choć polega na wymianie energii męskiej i żeńskiej, może też być praktykowany przez pary homoseksualne. Mimo że w tradycyjnym rozróżnieniu męski pierwiastek yang jest aktywny, a żeński, yin, receptywny, w seksie tantrycznym łączą się, a partnerzy pełnią swoje role zamiennie. Warsztaty tantryczne organizuje się więc zarówno dla par hetero-, jak i homoseksualnych.