Badanie poziomu witaminy D

Badanie poziomu witaminy D szczególnie warto wykonać, gdy często się przeziębiasz, trudno ci schudnąć, stale jesteś senna, bo są to problemy, które często wynikają z niedoboru tej witaminy. Proste badanie krwi odpowie na pytanie, czy potrzebujesz suplementacji witaminy D, i w jakiej dawce. Jakie są normy i jak interpretować wynik poziomu witaminy D w organizmie?

U 90-95 procent Polaków poziom witaminy D jest niższy od wartości prawidłowych - większość ma niedobór witaminy D. Przyczyną jest m.in. szerokość geograficzna, w jakiej mieszkamy, i związany z nią deficyt słońca. Dieta, nawet ta najbardziej urozmaicona, nie rozwiązuje problemu. Mleko i jego przetwory, jaja, masło, sery czy nawet ryby tylko w minimalnym stopniu pokrywają codzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Dlatego wiosną i w okresie jesienno-zimowym powinniśmy ją suplementować (a niektórzy przez cały rok). Ale ponieważ witaminę D łatwo przedawkować, warto wcześniej zbadać jej poziom we krwi, by określić dzienną dawkę.

Posłuchaj o badaniu poziomu witaminy D. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Poziom witaminy D: kto powinien zrobić badanie?

Niedobór witaminy D towarzyszy m.in. zaburzeniom pracy nerek, wątroby i jelit. Może być skutkiem przyjmowania leków, np. przeciwdrgawkowych, glikokortykosteroidów czy też przeciwgrzybiczych. Badanie jej poziomu zleca się w następujących przypadkach:

Jak się robi badanie poziomu witaminy D?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Krew pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym. Można ją pobrać o każdej porze dnia, co oznacza, że nie trzeba być na czczo. Skierowanie na badanie wystawia lekarz, najczęściej endokrynolog. Prywatnie za oznaczenie poziomu witaminy D trzeba zapłacić od 45 zł. Jeżeli nie mamy skierowania, należy poprosić o oznaczenie poziomu 25-hydroksywitaminazy D, czyli kalcydiolu, w osoczu krwi. Wyniki trzeba pokazać lekarzowi, aby ten zalecił odpowiednią suplementację, która wyrówna niedobór witaminy D.

#TOWIDEO Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Badanie poziomu witaminy D: jak interpretować wyniki?

 • poniżej 20 ng/ml (lub poniżej 50 nmol/l) – ciężki niedobór witaminy D
 • poniżej 30 ng/ml (lub poniżej 75 nmol/l) – niewystarczające zaopatrzenie
 • 30-50 ng/ml (lub 75-125 nmol/l) – optymalne zaopatrzenie
 • powyżej 150 ng/ml (lub powyżej 375 nmol/l) – zatrucie witaminą D
Warto wiedzieć

Ile potrzebujemy witaminy D

 • dzieci i młodzież od 1. do 18. roku życia: dziennie 600-1000 j.m.
 • dzieci i młodzież ze stwierdzoną otyłością: dziennie 1200-2000 j.m.
 • dorośli (18-65 lat): 800-2000 j.m.
 • osoby powyżej 65. roku życia: dziennie 800-2000 j.m.
 • osoby otyłe: dziennie do 4000 j.m.
 • kobiety planujące ciążę: dziennie 800-2000 j.m.; ciężarne (od 2. trymestru) i karmiące: dziennie 1500-2000 j.m.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Reklama
|

Widzę że wszystkie komentarze napisane są przez trole internetowe reklamujące suplementy.
Uważajcie ludzie.

Maria
|

@dorota, mam małe pytanie, kupiłam te krople i nie wiem jak je przyjmować. W sensie po prostu wystarczy do herbaty wlać i tyle? ;)

Daria
|

Nam pediatra zalecil badanie poziomu witaminy D, przy okazji ja tez sobie zrobiłam i okazało się że i ja i córka mamy niedobor witaminy D, teraz mamy odpowiednio dobraną dawke i mam nadzieję, że będzie lepiej, córcia przyjmuje witaminę D w kapsulkach twist off bobik d, ze względu na neutralny smak, innych nie chciała brać.

dorota
|

badania warto zrobić, fakt, że raczej trzeba będzie za nie zapłacić pewnie ok 70 zł (zależy gdzie)..ale warto sprawdzić..czasem więcej przepuszcza się na jakieś bzdury..a te kropelki są bardzo trafione, bo dla każdego..i dla dziecka, i dla rodzica i dla dziadków...nie trzeba obstawiać się milionem suplementów, wystarczy jeden.

Michał
|

Muszę wybrać się na takie badania jak najszybciej, a potem od razu zacznę suplementować, i chyba też się skuszę na te krople.

dorota
|

nasz klimat jak wiadomo jest dość zmienny, więc trudno też o czerpanie witaminy d z promieni słonecznych, zwłaszcza, kiedy życie zarówno dorosłych i młodzieży najczęściej toczy się w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie bardziej dociera do nas światło jarzeniówek niż słońca, ja badam sobie i dziecku poziom 2 razy w roku w okresie wczesnej wiosny i jesieni i nigdy nie ma szału i, więc evital d 1000 gości na stałe w naszej apteczce, podczas wakacyjnych wyjazdów rezygnuję z suplementacji, ale po powrocie przeważnie wracamy do tego nawyku.

pawel
|

mała sugestia jak piszecie w art. info o zalecanych ilościach i normach warto aby wszystko było w tych samych jednostkach