Cholesterol u 6-latka w bilansie. "Jedno na 200 dzieci"

Od 5 maja w obowiązkowym bilansie 6-latków znalazła się kontrola poziomu cholesterolu, a dokładniej pełny lipidogram w celu wykluczenia hipercholesterolemii rodzinnej. Do tej pory zdarzało się, że problem był wykrywany ze znacznym opóźnieniem, co rzutowało także na brak właściwego leczenia dzieci.

Cholesterol u 6-latka w bilansie. Jedno na 200 dzieci
Autor: GettyImages

Każde dziecko w Polsce, nim pójdzie do szkoły, powinno przejść tzw.

Bilans sześciolatka zakłada m.in. ocenę rozwoju fizycznego, psychomotorycznego, mowy, wykrywanie skrzywień kręgosłupa, zniekształceń nóg, zeza, badania specjalistyczne i diagnostyczne w razie potrzeby. 

Teraz w ramach tzw. bilansu sześciolatka dzieci będą miały wykonywany lipidogram. 5 maja 2025 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadza zmiany. Diabetolog prof. Małgorzata Myśliwiec tłumaczy, dlaczego to ważne.

Kontrola poziomu cholesterolu

Lipidogram u dziecka - co to za badanie

Do bilansu wykonywanego na etapie przygotowania przedszkolnego dodano badanie przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. To kontrola: 

  • cholesterolu całkowitego,
  • cholesterolu HDL, 
  • cholesterolu LDL,
  • triglicerydów, 
  • cholesterolu nie-HDL. 

Wystarczy próbka krwi żylnej, jak u dorosłych, żeby przeprowadzić taką analizę u dziecka.

Badanie dziecka, które chroni przed zawałem dorosłych

Diabetolog prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zaangażowana w starania nad wprowadzeniem tej zmiany prawnej, powiedziała PAP, że lipidogram w bilansie sześciolatków pozwoli wykryć chorobę, która przytrafia się jednemu na dwieście dzieci.

Mamy pod opieką ok. sześciuset pacjentów z rozpoznaną hipercholesterolemią rodzinną. Niestety, jedna trzecia z nich ma tylko jednego rodzica, ponieważ drugi zmarł z powodu zawału mięśnia sercowego czy też udaru mózgu. Nierozpoznana i nieleczona choroba sprawia, że 60. rok życia osiąga tylko 30 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet

- powiedziała ekspertka.

Sprawdź: co podnosi poziom cholesterolu

Hipercholesterolemia rodzinna - wykrywalność u ok. 3 proc.

W Polsce wykrywalność hipercholesterolemii rodzinnej sięga obecnie zaledwie ok. trzech proc. u dzieci i u czterech proc. dorosłych. Np. w Słowenii, gdzie prowadzony jest program przesiewowy w kierunku jej zdiagnozowania, to ponad 90 proc.

Na hipercholesterolemię rodzinną u dziecka wskazywać może poziom cholesterolu LDL wyższy niż 130 mg/dl.

Lipidogram 6-latka - tak wygląda badanie

Badanie jest prowadzone na próbce krwi żylnej pobranej na czczo. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w zakresie poziomu cholesterolu LDL (> 130 mg/dl) konieczne jest powtórne badanie, aby potwierdzić i uśrednić oznaczenia.

W razie potwierdzenia nieprawidłowości lekarz wykonujący badanie bilansowe kieruje pacjenta do leczenia specjalistycznego w poradni endokrynologicznej, diabetologicznej lub chorób metabolicznych dla dzieci.

Po wykryciu w bilansie podejrzenia hipercholesterolemii dziecko powinno być kierowane na dalszą diagnostykę i leczenie do poradni specjalistycznej (diabetologicznej, endokrynologicznej lub metabolicznej). Jeśli badania genetyczne potwierdzają diagnozę, konieczne jest włączenie leków (statyny), które pacjent będzie przyjmować już na stałe. W przypadku braku osiągniecia celu terapeutycznego lub nietolerancji statyn pacjent może wejść w program lekowy.

Poradnik Zdrowie Google News