Internista: czym się zajmuje lekarz pierwszego kontaktu? Internista a lekarz rodzinny

Internista to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów wewnętrznych. To bardzo szeroka specjalizacja - internista często jest pierwszym lekarzem, do którego udają się pacjenci z dolegliwościami dotyczącymi każdego z układów. Przeczytaj, czym zajmuje się internista - lekarz pierwszego kontaktu i jaka jest różnica między internistą a lekarzem rodzinnym.

Internista nazywany jest często lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ to do niego udajemy się, gdy pojawią się niepokojące nas dolegliwości. Internista zajmuje się diagnozowaniem chorób układu krążenia i układów: oddechowego, pokarmowego, kostno-stawowego, moczowego, odpornościowego, a także chorób tarczycy, chorób metabolicznych i chorób alergicznych.

Jakie choroby leczy internista?

Pod opieką internisty znajdują się pacjenci z wieloma przypadłościami. Często lekarz zleca badania krwi i moczu i, jeśli zajdzie taka konieczność, kieruje pacjenta do innego specjalisty (np. kardiologa, endokrynologa czy ginekologa). Niektórzy pacjenci przechodzą pod opiekę innego lekarza, część z nich jednak po konsultacji z nim nadal leczy się u internisty. Wśród chorób, jakimi zajmuje się internista wymienić należy:

"Internus" to po łacinie "wewnętrzny".

Warto wiedzieć

W Polsce przypada 1 lekarz na 434 mieszkańców. Lepiej jest nawet w Rumunii

Z raportu Health at Glance dla organizacji OECD wynika, że 1000 mieszkańców przypada 2,3 lekarza, czyli 1 lekarz na 434 Polaków. To najgorszy wynik w Europie. Lepiej jest nawet w Rumunii (2,7). Na tle państw spoza Europy też nie wypadamy najlepiej. Znajdujemy się przy końcu rankingu między Meksykiem (2,3) a Koreą (2,2).

Kim jest lekarz medycyny rodzinnej? Internista a lekarz rodzinny

Internista bywa często nazywany lekarzem medycyny rodzinnej, są to jednak dwie różne specjalizacje. Lekarz rodzinny ma uprawnienia do diagnozowania, wykonywania badań i leczenia w zakresie ginekologii, pediatrii, interny i tzw. małej chirurgii. Mówi się także o lekarzu pierwszego kontaktu (POZ - podstawowej opieki zdrowotnej) - to z kolei nazwa funkcji, stanowiska, a nie specjalizacji. Lekarzem pierwszego kontaktu może więc być internista, pediatra lub lekarz bez specjalizacji, ale z uprawnieniami do pracy w POZ.

CZYTAJ TEŻ:

Warto wiedzieć

Jakie uprawnienia ma lekarz POZ?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.