GIS wycofuje mięso ze sklepów. Wykryto w nim groźne bakterie

2024-04-25 10:43

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował ostatnio o partii mięsa wycofanego ze sprzedaży. Jak się okazuje, wykryto w nim groźne bakterie, które mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne. Lepiej sprawdzić, czy nie mamy go w swojej lodówce.

GIS wycofuje mięso ze sklepów. Wykryto w nim groźne bakterie
Autor: fot. Getty Images GIS wycofuje mięso ze sklepów. Wykryto w nim groźne bakterie

GIS ostrzega przed partią mięsa. Znaleziono w niej groźną bakterię

Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzje dotyczącą wycofania z rynku tatara wołowego. Ostrzeżenie dotyczy określonej partii produktów z Łukowa. Wszystko przez działania podjęte przez Państwową Inspekcję Sanitarną, która przeprowadziła badania tego mięsa. Przeanalizowany został skład pięciu próbek mięsa. W aż czterech z nich udało się znaleźć bakterię Escherichia coli, które wytwarzają toksynę Shiga (STEC). Oznacza to, że spożycie skażonego produktu może zagrażać naszemu zdrowiu.

W udostępnionym przez siebie komunikacie GIS podał więcej informacji dotyczących wycofanej z obiegu partii mięsa:

  • Nazwa produktu: Tatar wołowy, 200 g
  • Numer partii: 1032604
  • Termin przydatności do spożycia: 26.04.2024
  • Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków,
  • weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE

Producent natychmiast po otrzymaniu informacji o nieprawidłowych wynikach badań uruchomił procedurę wycofywania skażonego produktu ze sprzedaży. Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują ten proces. Zaznaczamy, że jeśli ten produkt znajduje się w naszej lodówce natychmiastowo powinien zostać wyrzucony i pod żadnym pozorem nie można go jeść. Może to grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeśli jednak ktoś już spożył ten produkt i zaczynają występować u niego niepokojące objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Beszamel - Tatar ze śledzia

Bakteria STEC - gdzie występuje. Groźna dla człowieka

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub (choć występuje to znacznie rzadziej) do bezkrwawej biegunki. Zdarzały się przypadki wystąpienia znacznego pogorszenie stanu zdrowia objawiające się jako zespół hemolityczno-mocznicowy lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa.

Źródłem bakterii STEC dla człowieka może być spożycie surowego bądź niewłaściwie przetworzonego termicznie mięsa wołowego. Warto jednak pamiętać, że bakterie te mogą również występować w niepasteryzowanych sokach lub w niepasteryzowanym mleku. Ponadto warto zaznaczyć, że można je również znaleźć w warzywach liściastych oraz w kiełkach.

GIS podkreśla jednak, że ogłoszenia te nie mają na celu piętnowanie przedsiębiorców, ale podjęcie natychmiastowych działań. Chodzi mianowicie o zwrot produktów do sklepu czy wycofanie ich z asortymentu. Jak można się dowiedzieć dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

Sonda
Jesz mięso?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki