Podstawowe badania profilaktyczne: krew, cukier, cholesterol

Podstawowe badania profilaktyczne trzeba robić raz do roku. Najprostsze badania profilaktyczne to badanie krwi i morfologia. Poza tym warto też wykonać badania profilaktyczne, by wiedzieć jak ma się nasz cholesterol oraz czy nie podskoczył nam cukier.

Podstawowe badania profilaktyczne, zwane inaczej badaniami ogólnymi, polegają na wykonaniu badania krwi oraz moczu. Lekarze zalecają, by podstawowe badania profilaktyczne, niezależnie od wielu, robić raz w roku. Podstawowe badania profilaktyczne dostarczają wielu informacji o zdrowiu i pomagają wcześnie wychwycić zagrożenia, zanim jeszcze pojawią się objawy choroby, dlatego należy wykonywać je regularnie.

Na to badanie profilaktyczne krwi należy zgłosić się na czczo. Najlepiej również, by poprzedniego dnia lekką kolację zjeść najpóźniej o 18.00. Obfity posiłek zjedzony późno podwyższy zarówno poziom glukozy we krwi jak i cholesterolu. Możemy się wtedy niepotrzebnie wystraszyć.

Podstawowe badania profilaktyczne - morfologia krwi

Morfologia krwi to badanie, które dostarcza informacji na temat elementów krwi. Obejmuje liczbę erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i krwinek płytkowych w mm3 krwi, hematokryt, czyli procentowy udział elementów upostaciowionych w ogólnej masie krwi, stężenie hemoglobiny i procentowy udział poszczególnych rodzajów leukocytów na podstawie ogólnej ich liczby; z danych tych oblicza się średnią objętość erytrocytu (MCV) oraz średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie (MCH) i stężenie hemoglobiny w ogólnej masie erytrocytów (MCHC).

Jak się przygotować do pobrania krwi? [#TOWIDEO]

Podstawowe badania profilaktyczne - OB

OB, czyli odczyn Bernackiego, to badanie oparte na pomiarze szybkości opadania erytrocytów we krwi, którą po dodaniu czynników hamujących krzepnięcie umieszcza się w kalibrowanej rurce. Norma OB zależy od wieku i płci. Najniższa jest u noworodków (2 mm na godzinę), najwyższa u kobiet po sześćdziesiątce - nawet 30 mm na godzinę.

Podstawowe badania profilaktyczne - poziom cukru we krwi

Badania profilaktyczne na poziom cukru, fachowo nazywany poziomem glukozy we krwi lub glikemią, oznacza się z tej samej próbki, jaką pobiera się do wykonania morfologii. Badanie glukozy we krwi z przedramienia najlepiej przeprowadzać przed posiłkiem, przyjęciem insuliny lub wysiłkiem fizycznym lub po upływie ponad dwóch godzin od nich. W ciągu 2 godzin po posiłku, przyjęciu insuliny czy wysiłku fizycznym lub też w sytuacji, gdy poziom glukozy we krwi może się gwałtownie zmieniać, przeprowadza się badanie krwi z opuszki palca.

  Podstawowe badania profilaktyczne - cholesterol

  Badanie profilu lipidowego (lipidogram) obejmuje cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL. Dzięki wykonaniu lipidogramu dowiemy się, jaki mamy ogólny poziom cholesterolu we krwi oraz, co bardzo istotne, poziom frakcji: dobrego cholesterolu HDL i złego LDL. Te informacje są istotne, gdyż czasem ogólny poziom cholesterolu jest prawidłowy, ale jest zbyt wysoki LDL, co stanowi ryzyko rozwoju miażdżycy i trzeba podjąć środki zaradcze. Lipidogram dostarcza też informację o poziomie trójglicerydów - tłuszczów, które również mogą przyczyniać się do powstawania zmian miażdżycowych i są dla zdrowia układu krążenia nawet bardziej niebezpieczne niż wysoki poziom cholesterolu.

   Podstawowe badania profilaktyczne - badanie ogólne moczu

   Raz w roku koniecznie trzeba wykonać ogólne badanie moczu, które sprawdza pracę nerek i całego układu moczowego oraz może być wskaźnikiem ewentualnych infekcji.

   Warto wiedzieć

   O ile nic nam nie dolega i nie ma żadnych niepokojących objawów wystarczy, jeżeli raz do roku wykonamy badanie OB, morfologię, poziom cukru oraz cholesterolu we krwi oraz badanie ogólne moczu.

   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   Jagoda Mocna
   |

   Badania mammograficzne są bardzo ważne dla kobiet, nie powinnyśmy zapominać o ich profilaktyce. W mojej rodzinie wszystkie kobietki wykonały mammografię jak przyjechał mammobus i były bardzo zadowolone z wykonania zabiegu.

   Służba Zdrowia
   |

   Profilaktyka to podstawa.

   Ale za profilaktykę nikt nie zapłaci - badaj się sam.

   Ale po co robić, jak się nic o tym nie wie.

   Gabi30
   |

   Powiem tylko jedno - medycyna pracy mogę polecić w stu procentach. Niesamowity klimat, świetni lekarze i dobre badania. Prawda jest taka, że musimy się badać, a im firma znajdzie lepsze przychodnie dla pracowników tym lepiej. Przecież doskonale wiemy, że nikt nie lubi chodzić do lekarzy, ale jak jest konkret to można przeboleć :)

   Pracownik
   |

   Lekarze medycyny pracy znaleźli nowy sposób zarobku - większości dają badania tylko na rok. To prawdziwa plaga. Zdrowy, młody człowiek nie może normalnie przepracować 2-3 lat.

   Ninja
   |

   Dziś ja byłem u lekarza rodzinnego i poprosiłem o skierowanie na "podstawowe badania profilaktyczne" To odpowiedział że nie mają pieniędzy na takie badania i że teraz robi się Diagnostykę czyli Badania Kontrolne POZ w skład których wchodzą podgrupy: 1) Hematologia / Koagulologia / Analityka ogólna 2) Chemia kliniczna 3) Serologia 4) Immunodiagnostyka 5) Diagnostyka Infekcji 6) Diagnostyka Nowotworowa. do każdych pod grup dopisane sa odpowiednie nazwy badań. www.diag.pl i oddzielnie skierowanie na badania analityczne dostałem : -OB -Poziom cukru we krwi - Analiza moczu.

   anna70
   |

   profilaktyka to podstawa. Trzeba się badać bo we wczesnym stadium można wykryć różne choroby, które jak są wcześniej wykryte to można je wyleczyć. Na badania jeżdżę do prywatnego centrum medycznego

   pacjent
   |

   Odmowa wypisania skierowania

   Czy lekarz poz ma prawo odmówic mi skierowania na badania? Chciałam zrobić sobie badania profilaktycznie. Lekarz nie tylko odmówił wystawienia skierowania ale był przy tym bardzo nimiły, wręcz grubiański.

   Podstawowymi aktami prawnym określającymi zasady wstawiania skierowań na badania diagnostyczne są : ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. Nr 210 poz. 2135 z poźn. zm.), rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81 poz. 484) oraz wydane na podstawie ww. ustawy tzw. rozporządzenia dotyczące świadczeń gwarantowanych. W odniesieniu do lekarza POZ jest to rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. (Dz. U. z 2009 r. Nr 139 poz. 1139

   Z ww. przepisów wynika, że tylko i wyłącznie lekarz podejmuje decyzję o leczeniu, zakresie diagnostyki i skierowaniu pacjenta na konkretne badania diagnostyczne. Przywołane akty prawne nie przewidują możliwości wykonywania raz w roku badań diagnostycznych. Obowiązek zlecania badań profilaktycznych wraz z ustaleniem terminów ich realizacji funkcjonuje głównie w medycynie pracy (dot. profilaktycznych badań lekarskich dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy) i medycynie sportu.

   Prawo lekarza o decydowaniu o trybie leczenia, stosowanej diagnostyce wynika również z ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i dentysty ( t.j. Dz. U. z dnia 8 września 2006 r. Nr 191, poz.1410 z późn. zm.). Ta decyzja powinna być podjęta w oparciu o aktualną wiedzę medyczną i z należytą starannością. Lekarz decyduje i on ponosi odpowiedzialność za np. zbyt powierzchowną ocenę stanu zdrowia. Natomiast ocena ewentualnych nieprawidłowości należy do przede wszystkim Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy właściwej dla tego lekarza Izbie Lekarskiej. Działaniom Izby podlega również niegrzeczne i nieetyczne zachowanie się lekarza wobec pacjenta.

   Odnosząc się natomiast dopytania to- co do zasady lekarz miał prawo odmówić wystawienia skierowania na badanie, jeżeli w jego opinii nie było wskazań do wykonania tego świadczenia, przy czym przede wszystkim powinien w grzeczny sposób wyjaśnić Pani zasady zlecania badań i merytorycznie uzasadnić powody swojej decyzji.