HEMATOKRYT (HCT) - poniżej i powyżej normy. Wyniki HCT

Monika Majewska

Hematokryt (HCT) to badanie, które pozwala określić, jaki procent całej objętości krwi stanowią krwinki czerwone. Zarówno obniżony, jak i podwyższony poziom hematokrytu wskazuje na poważne choroby. Sprawdź, jakie są normy dla HCT oraz co oznacza hematokryt poniżej i powyżej normy.

HCT czyli hematokryt to stosunek objętości czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) do objętości krwi.

Hematokryt pozwala na określenie procentowego udziału erytrocytów do pozostałych elementów morfotycznych krwi - płytek krwi i leukocytów (białych krwinek krwi).

Jeżeli np. zawartość hematokrytu wynosi 50%, oznacza to, że na 100 ml krwi 50% elementów morfotycznych to właśnie krwinki czerwone.

Hematokryt - wskazania do badania HCT

Badanie hematokrytu w większości przypadków jest wykonywane w zakresie podstawowego badania krwi – morfologii. Tego typu badanie powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku.

Morfologia krwi jest zlecana także wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy, np. osłabieniem lub zmęczeniem, brakiem energii czy bladością skóry, które wskazują na anemię.

Hematokryt - jak się przygotować do badania?

Na badanie należy się zgłosić na czczo. Do laboratorium należy przyjść najlepiej między godzina 7 a 9.30 (najpóźniej o godzinie 10).

Na 2-3 dni przed badaniem trzeba powstrzymać się od picia alkoholu i ograniczyć inne używki, w tym kawę i papierosy.

Kobiety nie powinny się zgłaszać na pobranie krwi w trakcie miesiączki.

Hematokryt - na czym polega badanie?

W większości przypadków badanie HCT polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej.

W niektórych przypadkach (np. krwiak opłucnej) hematokryt jest badany po nakłuciu jamy opłucnej (torakocenteza) w celu pobrania płynu opłucnowego.

Ważne

Hematokryt - normy

  • noworodki: 48-69%
  • dzieci 6-12 lat: 35-35%
  • dziewczynki w wieku 13-18 lat: 36-46%
  • chłopcy w wieku 13-18 lat: 37-49%
  • kobiety: 37–47%
  • mężczyźni: 40–51%

Należy pamiętać, że normy mogą różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonane zostało badanie. Przy każdym wyniku znajduje się podany dla danego laboratorium zakres referencyjny.

Hematokryt (HCT) poniżej normy

Obniżony poziom hematokrytu wskazuje na:

Ważne

Hematokryt w ciąży

Morfologia krwi kobiet w ciąży może odbiegać od normy. U kobiet, które spodziewają się dziecka, następuje spadek poziomu hematokrytu o 4–7% i jest to normalne. Przeczytaj:

Hematokryt powyżej normy

Z kolei podwyższony hematokryt może wystąpić przy:

W związku z tym, że oznaczanie stężenia hemoglobiny jest częścią badania morfologii krwi, przy interpretacji badania bierze się pod uwagę inne elementy morfologii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE