Zespół bolesnego barku: objawy i leczenie chorób barku

2013-07-15 15:40 Jolanta Dyjecińska | Konsultacja: dr Adrian Rymarczyk, specjalista chirurg ortopeda traumatolog, Centrum Medyczne Achilles, www.achillesmed.pl

Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się nie jedna, ale wiele chorób dotyczących barku. Przyczyną bólu i ograniczenia zakresu ruchów ręką może być przeciężenie mięśni, szkodzenie ścięgna lub zapalenie kaletki podbarkowej. Od ustalenia przyczyn bólu zależy metoda leczenia.

Bark - jak ważny jest w codziennym życiu uświadamiamy sobie, gdy nie możemy wykonywać zwykłych czynności. Jeśli bowiem któryś z elementów jego konstrukcji zaczyna gorzej funkcjonować, pojawiają się dolegliwości ograniczające ruchy ręką.

Objawy chorób barku

Główny symptom zespołu bolesnego barku to ból. Bywa, że początkowo jest niewielki, pojawia się tylko przy unoszeniu ręki powyżej linii ramion. Z czasem się nasila i dokucza także przy innych ruchach kończyną. Zdarza się też, że zjawia się nagle, np. po wykonaniu gwałtownego ruchu, i jest tak ostry i silny, że rękę cały czas trzymamy w jednej pozycji, aby uniknąć cierpienia. Bólowi może towarzyszyć obrzęk okolicy barku. Jeśli zlekceważymy te dwa objawy, dołącza trzeci – znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym. Niezależnie od tego, czy ból pojawił się nagle, czy też stopniowo narastał, powinniśmy się zgłosić do ortopedy. Kluczową sprawą jest bowiem ustalenie jego przyczyny.

Źródłem dolegliwości są najczęściej:

  • przeciążenie mięśni,
  • urazy ścięgien,
  • zapalenie kaletki podbarkowej,
  • choroby reumatyczne (RZS, choroba zwyrodnieniowa stawów) lub neurologiczne (zapalenie splotu szyjnego i ramiennego).

W ustaleniu przyczyny pomagają lekarzowi badania obrazowe:

  • rentgen,
  • ultrasonografia,
  • rezonans magnetyczny.

Zespół bolesnego barku: przeciążenie mięśni

Dochodzi do niego podczas czynnosci wymagających uniesienia ręki powyżej linii ramion, których nie wykonujemy na co dzień (np. mycie okien), lub przenoszenia ciężkich przedmiotów. Powodują go także powtarzające się, jednostajne ruchy, spanie w niewygodnej pozycji, gwałtowne szarpnięcie ręką, zbyt intensywne ćwiczenia. Rezultatem przeciążenia mięśni podczas wysiłku może być ich przykurcz – przez cały czas są napięte, a to sprawia ból.

LECZENIE Polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie oraz stosowaniu terapii manualnej. Lepiej z nią nie zwlekać, bo im dłużej utrzymuje się przykurcz, tym trudniej go zlikwidować, a rehabilitacja trwa dłuzej.

Zespół bolesnego barku: szkodzone ścięgna

Źródłem bólu barku może być uszkodzenie ścięgien 4 małych mięśni (podgrzebieniowy, nadgrzebieniowy, podłopatkowy, obły mniejszy) tworzących tzw. stożek rotatorów. Ścięgna te otaczają głowę kości ramiennej i są zrośnięte z torebką stawową. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, np. podczas rzucania jakiegoś przedmiotu ręką uniesioną powyżej linii ramion. Ale przyczyną bólu bywa też uraz ścięgna mięśnia dwugłowego. Łatwo je naciągnąć nawet w trakcie tak banalnej czynności jak sięganie w samochodzie po torebkę leżącą na tylnym siedzeniu. Naciągniecia, naderwania ścięgien kumulują się i mogą byc przyczyną przewlekłego bólu barku, a nawet zerwania ścięgna.

LECZENIE Zwykle jest operacyjne. Zabiegi przeprowadza się najczęściej metodą artroskopową. Ich celem jest rekonstrukcja uszkodzonych ścięgien. W przypadku ścięgna mięśnia dwugłowego niejednokrotnie przecina się go, skraca i mocuje do kości w innym miejscu.

Zespół bolesnego barku: zapalenie kaletki podbarkowej

Zdrowa kaletka wyglądem przypomina sklejoną torebkę foliową, chora – torebkę pogrubiałą, wypełnioną płynem. Do takiej zmiany dochodzi, gdy stożek rotatorów jest osłabiony lub uszkodzony. Wówczas przy unoszeniu ramienia powyżej linii barku dochodzi do konfliktu kaletki z wyrostkiem barkowym, bolesnej ciasnoty podbarkowej (struktury trą o siebie).

LECZENIE Polega na podawaniu doustnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także wstrzykiwaniu sterydów wprost do kaletki, jeden lub maksimum dwa razy, najlepiej pod kontrolą USG. Ważnym elementem kuracji jest rehabilitacja, która przywraca prawidłową ruchomość stawu. W niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie kaletki. Jeśli doszło do zerwania ścięgien mięśni rotatorów, konieczna jest operacja polegająca na ich rekonstrukcji za pomocą kotwic.

Ważne

"Zamrożenie" barku

Tak mówi się o pogrubieniu i usztywnieniu torebki stawowej, którego rezultatem jest znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym. Do „zamrożenia” barku może przyczynić się unikanie ruchów ręką z powodu bólu. W przypadku tej dolegliwości konieczna jest długa rehabilitacja prowadzona przez doświadczonego terapeutę. Jeśli nie wdroży się jej w odpowiednim momencie, w torebce stawowej i przestrzeni podbarkowej tworzą się zrosty, które usztywniają staw. Trzeba je usunąć operacyjnie.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 9/2019 "Zdrowia": jak leczyć schorzenia stóp, fakty o chorobie Hashimoto, czerniak pokonany, miłość w jesieni życia, co mówią nasze sny, pomidory palce lizać. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 9/2019
KOMENTARZE
Ola Płatek
|

Moj tata mial ostatnio problem z barkiem i udal sie do chiropraktyka. przyznam szczerze ze nawet nie wiedzialam ze sa takie zawody. to delikatniejsze leczenie niz kregarstwo a pomoc tak swiadczona sprawila ze tato szybko wrocil do formy

Bogdan
|

Przez 3 lata cierpiałem na okropne bóle w obydwu barkach. Zrobiłem wszystkie badania jak RTG, USG, rezonans magnetyczny, analizy krwi i moczu nic nie pokazały. Wydałem mnóstwo pieniędzy na różnych lekarzy, ortopedów, masażystów, akupunkturę i akupresurę. W końcu zrobiono mi w szpitalu operację na jednym barku tzw. artroskopię i czyszczenie chirurgiczne stawu pod pełną narkozą. To wszystko byĺo na nic. Stało się coś czego do tej pory nie rozumiem, bo nawet nie wiem kiedy samo przestało to boleć. Teraz mogę wywijać rękami jak tylko chcę.

Mostek
|

U jakiego lekarza i gdzie ?

Jack
|

Dokładnie kolego , 1,5 roku walczyłem z barkiem .zero siłowni . Reha nic , maść depomedrol domięśniowo nic nie dawały . Trafiłem na ortopedę i od razu diagnoza ciasnota barkowa i zlecenie iniekcji sterydowe bezpośrednio w kaletkę. Jestem po jednym uwierzcie ulga niesamowita . Czuje tylko lekko obolały bark po samym zabiegu . Potwierdzam domagajcie się tego . Nie jest tanio ale warto . Jeden zastrzyk mnie kosztowa 600 zł

Krzysztof
|

Od prawie dwóch lat zmagam się z bólem prawego barku. Ponad rok temu poszedłem prywatnie do ortopedy. Dostałem dwa zastrzyki w okolicy łopatki z Leku TENDOWIS co ok dwa tygodnie. Nie było tanio bo za jeden zastrzyk 350 zł. Już po jednym odczułem ulgę a po drugim było wspaniale. Ale przez ok dwa może trzy miesiące. Potem znowu nieprzespane noce leki i maści przeciwbólowe. Udało mi się cudem dostać do szpitala na rehabilitacjię ( jonoforeza, ćwiczenia i krio) ale niewiele to dało. Znowu zapisałem się do lekarza do CEPELEK ale tylko dostałem silne środki przeciwbólowe i kartkę do samodzielnych ćwiczeń w domu. Żadnych badań itd. Zainwestowałem w prywatnego ortopedę i usg. Wykazało że mam naderwane ścięgno barku. Znowu dwa zastrzyki tym razem z przodu i rada na prywatną rehabilitację. Po dwóch tygodniach ćwiczeń było w miarę ok ale już minęło ponad miesiąc i znowu noce w fotelu. Jeżeli ktoś ma jakaś radę bardzo proszę info na maila(krygielski@vp.pl)bo wydaje mi się że już wyczerpałem wszystkie możliwości i się nie wyleczę.

Mati
|

Mam podobnie. Od 2 lat lecze bark i nic. Czy moge prosuc o jakis namiar na tego neurotraumatologa?

jolka
|

witam ...leczyłam bark 2lata calkowita sztywność...wyczerpałam wszelkie dostepne sposoby leczenia,leków, fizjoterapii- pomagalo tylko czasowo..
znajoma polecila mi neurotraumatologa z uprawnieniami do terapii manualnej... skorzystalam 3tyg. po 1 zabiegu przerwa i ponownie... bark funkcjonuje i to niezle (dodam ze prywatnie)Pozrawiam

miki
|

Mam problem jak wy wszyscy ale sądziłem, że to związane z używaniem myszy komputerowej 6-10 godz dziennie. Po zmianie myszy ze "zwykłej" na typ "płetwy rekina" stał się cud ( no może) - ból nadgarstka znikł, a o barku po prostu zapomniałem- niestety tylko na kilka miesięcy-ból bardzo nasilił się po badaniach polegających na wprowadzaniu cewnika do prawej tętnicy- aby zbadać serce ( koronarografia), a później po wtłaczaniu krwi ( mojej) do żył prawej ręki - po jej wcześniejszym pobraniu z innej żyły, z innej okolicy ciała ( zabieg plazmaferezy)- ten koszmar bólowy uśmierzają najsilniejsze leki- nie na stałe niestety. Wiele ulgi przynosi leczeni zamrożeniem ( w sensie dosłownym) barku- poprzez napylanie ciekłego azotu ( -196 st Celsj.) - lekarze powiedzieli mi jednak , że muszę wyeliminować anomalie w tętnicach i żyłach barku, które ujawniły się po koronarografii. Czekam na MRI barku, a do tego czasu cieszę się na zabiegi krioterapii. Ulga jest tak duża,że pozwala nawet prowadzić auto- wcześniej na lekach p/bólowych nie zaliczyłbym narkotestu.

Piotrek
|

Od 2013 roku zmagam się z bólem barków, lew bark sam się wyleczył i już tak go nie odczuwam,natomiast prawy nie daje żyć. Chodziłem do fizjoterapeuty, ale prawy bark leży, najgorsze jest to że raz boli, raz nie boli a jak już boli to z przytupem. Tabletki, maści i ćwiczenia nie pomagają. Jutro do lekarza bo wysiadam ból jest nie do zniesienia.

Sara
|

Całe święta wielkanocne nie zmróżyłam oka...bolący bark dokuczał bardzo, po świętach ortopeda zlecił prześwietlenie barków i kręgosłupa, okazało się, że są zwyrodnienia barków. Dostałam zastrzyk hialuroniwy w staw barkowy, który zakupiłam w aptece 153 zł. Wykonuję codziennie lekkie krążenie rąk, gymnastic umiarkowana. Nie wolno dźwigać... w trakcie bólu robić zimne okłady. Jestem szczęśliwa, że mogę samodzielnie funkcjonować i wreszcie się wyspać. I'm not a robot