Ból rąk - przyczyny, objawy, leczenie

2019-11-14 10:29 Anna Jarosz

Bóle rąk to dolegliwość powszechna. Może ona mieć związek nie tylko z kontuzją czy schorzeniem w obrębie samej ręki, ale wynikać także z chorób ogólnoustrojowych. Zazwyczaj jednak ból ma związek ze schorzeniami zapalnymi, zmianami zwyrodnieniowymi lub przeciążeniami stawów oraz mięśni, które je otaczają. Jakie są przyczyny bólu rąk?

Spis treści:

  1. Ból rąk – zmiany zwyrodnieniowe
  2. Ból rąk – schorzenia zapalne
  3. Ból rąk – mikrourazy
  4. Ból rąk – ganglion
  5. Ból rąk – zespół de Quervaina
  6. Ból rąk – objaw Raynauda
  7. Ból rąk – leczenie

Ból rąk może być przyczyną wielu chorób lub zmian zwyrodnieniowych. Ręce, a zwłaszcza dłonie, są dla nas niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim poznajemy świat, możemy wykonywać różne czynności, a także uczestniczyć w życiu społecznym. Ale ta wielozadaniowość naszych rąk sprawia, że są one narażone na urazy, przeciążenia oraz schorzenia.

Przyczyn bólu rąk może być wiele. Najczęściej dolegliwości ze strony rąk są opisywane jako sztywność stawów, drętwienie, mrowienie, ból, czasem jako przeczulica skóry lub pieczenie. Każdy z tych objawów powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ ich przyczyną mogą być poważne schorzenia wymagające szybkiego wprowadzenia konkretnej terapii.

Ból rąk – zmiany zwyrodnieniowe

Choroba zwyrodnieniowa to główna przyczyna bólu rąk. Zmiany zwyrodnieniowe mogą obejmować każdy staw lub tylko wybrane fragmenty ciała. Pierwsze dolegliwości wynikające ze zmian zwyrodnieniowych mogą się pojawić nawet po 40. roku życia.

Objawem zmian zwyrodnieniowych mogą być ból dłoni, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Pojawia się też sztywność stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych oraz stawu podstawy kciuka.

Podczas ruchu dolegliwości się nasilają, a w spoczynku słabną. Zdarza się jednak, że ból utrzymuje się stale, także w nocy.

Warto dodać, że ból rąk, a zwłaszcza drętwienie i mrowienie palców dłoni, a czasem całej ręki może pochodzić od zwyrodnień w szyjnym odcinku kręgosłupa.

Charakterystycznym objawem w takim przypadku jest dokuczliwe drętwienie wzdłuż całej ręki, które biegnie aż do małego i serdecznego palca.

Ból rąk – schorzenia zapalne

Zapalne choroby stawów, które objawiają się bólem rąk, to przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Są to choroby zaliczane do chorób autoimmunologicznych, czyli takich kiedy to układ odpornościowy atakuje tkanki swojego gospodarza.

Schorzenia są nieuleczalne, ale poprzez odpowiednie postępowanie można modyfikować ich przebieg. Obu tym schorzeniom towarzyszy niemal stały ból drobnych stawów (dłoni), ale mogą boleć także stawy łokciowe i barkowe.

Stawy są często opuchnięte i tworzą się w nich guzy deformujące dłonie. Charakterystycznym objawem jest też poranna sztywność stawów, która po tzw. rozruszaniu się ustępuje.

Do innych objawów zapalnych chorób stawów zaliczyć można także osłabienie, uczucie rozbicia oraz stany podgorączkowe.

Ból rąk – mikrourazy

Kolejną przyczyną bólu ręki i palców u rąk oraz problemów z ich zginaniem jest zapalenie pochewki ścięgna zginacza. Poszerzona pochewka utrudnia ślizganie się ścięgna podczas ruchu, co dodatkowo może prowadzić do zablokowania palca, czyli tak zwanego palca zatrzaskującego.

Zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca częściej jest następstwem powtarzanych mikrourazów, a rzadziej wynika z zakażenia lub choroby stawów.

Zespół cieśni nadgarstka rozwija się wskutek długotrwałego i intensywnego uciskania nerwu pośrodkowego, który znajduje się w kanale nadgarstka.

Stale powtarzane ruchy prowadzą do mikrourazów. To zaś jest przyczyną utrzymującego się obrzęku nerwów oraz tkanek otaczających, a także zacieśnienia przestrzeni kanału nadgarstka.

Jednym z pierwszych objawów jest uczucie mrowienia w nadgarstku oraz w palcach dłoni. Gdy choroba postępuje, mięśnie kłębu stopniowo zanikają, co osłabia siłę chwytu.

Nie jest też możliwe zaciśnięcie dłoni w pięść. Objawem cieśni nadgarstka jest, oprócz mrowienia w palcach, także silny ból w nadgarstku. Ból może promieniować do łokcia a nawet do ramienia.

Ból rąk – ganglion

Ganglion jest guzkiem, który występuje najczęściej na nadgarstku, ale również w innych okolicach ciała. Wewnątrz gangliona znajduje się galaretowaty płyn w obrębie ścięgien oraz torebek stawowych.

Dolegliwość ta na szczęście nie rozwija się w nowotwór, ale warto pokazać go lekarzowi, ponieważ zlekceważenie tego schorzenia często prowadzi do powikłań w postaci niedowładu mięśni oraz ograniczonej ruchomości w stawie.

Przyczyna powstawania gangliona nie jest dokładnie poznana. Wiadomo jednak, że ich rozwojowi sprzyjają przeciążenia, urazy, zapalenie ścięgien mięśni nadgarstka oraz zapalenie torebek stawowych, które prowadzą do nadmiernej produkcji płynu w stawach.

Ganglion łatwo dostrzec, bo na dłoni wyraźnie widać guzek, czasem nawet wielkości śliwki. Dolegliwości tej towarzyszy duże uwrażliwienie na dotyk, ból w trakcie poruszania nadgarstkiem, mocne ograniczenie ruchów ręką, zapalenie stawu.

Torbiel może uciskać na małe nerwy w okolicy stawu, co będzie się objawiało zaburzeniami czucia, a niekiedy także niedowładem mięśni.

Ból rąk – zespół de Quervaina

To schorzenie, które prowadzi do zapalenia pochewki ścięgnistej mięśni prostowników. Objawem choroby jest bardzo dokuczliwy ból w okolicy kciuka i dłoni. Dłoń nie jest w pełni sprawna.

Ból może promieniować do łokcia. Pojawia się także obrzęk i stan zapalny stawu. Dokładne przyczyny pojawienia się zespołu de Quervaina nie są znane.

Najpopularniejsza hipoteza mówi, że schorzenie może być efektem kumulacji licznych mikrourazów wywołanych przeciążeniami kciuka podczas powtarzanych wielokrotnie ruchów z jego użyciem.

Nieleczona choroba postępuje. Brak swobodnego przesuwu ścięgien w pochewce powoduje jej dalsze pogrubianie się i włóknianie, co może zwiększyć rozległość stanu zapalnego.

Ból rąk – objaw Raynauda

To napadowy skurcz tętnic dotyczący głównie palców rąk. Najczęściej występuje on na skutek niskiej temperatury, stresu emocjonalnego lub bez uchwytnej przyczyny.

Choroba przebiega w atakach czy napadach. Zaczyna się od zblednięcia palców do barwy woskowo-białej oraz ostrym, nieprzyjemnym bólem.

Następnie dochodzi do zasinienia palców i kolejno do ich obrzęku oraz zaczerwienienia.

Czas trwania ataku jest różny. Choroba Raynauda zwykle występuje u osób między 15. a 45. rokiem życia. Najczęściej zajęte są palce rąk, a często także palce stóp.

Ponadto objaw może wystąpić w obrębie małżowin usznych, języka, nosa i warg. U niektórych osób może dojść do powstania owrzodzeń opuszków palców, a nawet ich martwicy.

Ból rąk – leczenie

Metoda leczenia bólu rak zawsze zależy od przyczyny, która go wywołuje. W przypadku urazów i przeciążeń zaleca się oszczędny tryb życia oraz unikanie zajęć, które nasilają dolegliwości.

Pacjentom cierpiącym na ból rąk zaleca się, do zwalczania objawów, przyjmowanie leków przeciwbólowych i leków przeciwzapalnych w postaci tabletek lub maści. Może się zdarzyć, że lekarz zaleci przyjmowanie sterydów.

Nieodłącznym elementem zwalczania dolegliwości bólowych jest rehabilitacja i fizykoterapia, które nie tylko łagodzą ból, lecz także przyczyniają się do szybszego powrotu do pełnej sprawności.

Zwykle zaleca się pacjentom specjalnie dobrane ćwiczenia lub krioterapię (zmniejsza dolegliwości bólowe), jonoforezę (podanie leku za pomocą prądu stałego wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne), pole magnetyczne (zmniejsza ból i zapobiega stanom zapalnym), laseroterapię (wspomaga naturalne procesy regeneracyjne) oraz kąpiel wirową (rozluźnia napięte mięśnie).

W niektórych przypadkach (np. cieśni nadgarstka) konieczne bywa leczenie operacyjne.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE