Odklej i zapomnij – jak bezboleśnie usunąć opatrunek?

2022-07-22 9:34 Materiał sponsorowany

Zdejmowanie plastrów nie jest przyjemne. Nie wiadomo, co jest lepsze: delikatne i powolne odklejania opatrunku, czy jego zdecydowane i szybkie zerwanie. Zamiast zastanawiać się nad najlepszą metodą, lepiej sięgnąć po preparat umożliwiający bezbolesne usuwanie plastrów.

Stick off
Autor: Materiały prasowe

Plastry lecznicze nie tylko na rany

Plastry kojarzone są zwykle z ranami: w aptekach, a nawet zwykłych sklepach można dostać dziesiątki rodzajów opatrunków, które chronią uszkodzoną skórę i przyspieszają jej gojenie.

Ale medycyna coraz częściej przypisuje plastrom inne przeznaczenie. Wraz z postępem technologii powstały przylepce, których zadaniem jest podawanie przez skórę leków czy hormonów. Ich zaletą jest dostarczenie substancji do skóry lub krwi, z ominięciem układu pokarmowego. Jest to niekiedy konieczne, jeśli tabletki powodują skutki uboczne lub gdy preparaty lecznicze muszą być szybko wchłonięte. Plastry zapewniają prostą aplikację i równomierne oraz kontrolowane uwalnianie leku.

Tego rodzaju produkty wykorzystywane są jako pomoc w rzuceniu palenia (plastry nikotynowe), w onkologii, antykoncepcji, hormonalnej terapii zastępczej, leczeniu nadciśnienia, ADHD, jak również w łagodzeniu skutków choroby lokomocyjnej.

Taśmy przylepne dla sportowców

Plastry mają również swoje zastosowanie w rehabilitacji i medycynie sportowej. Najpopularniejsze z nich to te stosowane do kinesiontapingu, naklejane na ciało w celu leczenia urazów, łagodzenia bólu lub poprawy wydolności mięśni.

Metoda plastrowania wymaga użycia elastycznych taśm nasączonych mocnym klejem, których zadaniem jest uniesienie skóry i stworzenie przestrzeni między nią a powięzią. Kinesiotaping poprawia mikrokrążenie i działa na receptory oraz zakończenia nerwowe w skórze.

Sportowcom nieobce są też plastry ochronne służące osłanianiu miejsc narażonych na podrażnienie podczas aktywności fizycznej. Najczęściej stosują je tenisiści, siatkarze czy biegacze, aby uniknąć otarć skóry w kontakcie z odzieżą sportową w czasie długiego meczu czy podczas maratonu.

Łatwe odklejanie plastrów

Niestety, plastry mają też swoje wady – mogą podrażniać skórę oraz powodować dyskomfort podczas ich usuwania. Dotyczy to szczególnie osób nieodpornych na ból: np. kobiet w ciąży, których ciało w okresie oczekiwania na dziecko staje się delikatne i wrażliwe czy osób starszych, których skóra jest cieńsza. Nieprzyjemne jest również odklejanie opatrunków samoprzylepnych znajdujących się we wrażliwych miejscach, jak twarz czy wewnętrzna część ramion.

Szczególnie narażone na podrażnienia są niemowlęta i małe dzieci przebywające w szpitalach: przylepce używane są tam do utrzymywania w żyle wenflonów i do mocowania różnego rodzaju elementów aparatury medycznej (rurek, cewników itd.).

Dotkliwe jest też odklejanie wspomnianych plastrów ochronnych dla biegaczy aplikowanych np. na klatce piersiowej. Wielu aktywnych mężczyzn decyduje się nawet na depilację tych miejsc, aby usuwanie przylepca zapobiegającego otarciom było mniej uciążliwe.

Stick off
Autor: Materiały prasowe

Jak usunąć plastry bez bólu?

Te wszystkie sytuacje mogą w ogóle nie mieć miejsca, dzięki produktowi do bezbolesnego usuwania plastrów. Jest nim spray Stick Off, który pomaga szybko i bezboleśnie usunąć plastry zarówno te o słabej, jak i mocnej sile klejenia oraz opatrunki wykonane z każdego materiału: włókninowe i foliowe (wodoodporne).

Stick Off służy do usuwania plastrów hormonalnych, nikotynowych, leczniczych oraz do odklejania taśm do kinesiotypingu. Ponieważ nie zawiera alkoholu, jest łagodny dla skóry, nie podrażnia jej i nie wysusza, dlatego może być stosowany zarówno u dzieci (także niemowląt, noworodków, a nawet wcześniaków), jak i u dorosłych.

Zalety sprayu Stick Off

Najważniejszą zaletą Stick Off jest bezbolesne odklejanie plastrów - preparat niweluje ból odczuwany przy ich tradycyjnym zrywaniu. Jego zastosowanie nie wymaga wcześniejszej depilacji ciała ukrytego pod opatrunkiem czy taśmą do kinesiotypingu. Pozwala uniknąć zaczerwień i podrażnień skóry wywołanych usuwaniem przylepców.

Cenną właściwością produktu jest też łatwość stosowania. Stick Off ma wygodna postać aerozolu, który można aplikować pod dowolnym kątem, nawet w trudno dostępnych miejscach ciała. Spray usuwa klej ze skóry, przygotowując ją do założenia kolejnego opatrunku czy taśmy.