Gumy do ćwiczeń - power band i mini band

2020-03-24 12:30

Gumy do ćwiczeń mini band i power band to wielofunkcyjny sprzęt treningowy, który można zabrać ze sobą wszędzie. Power band i mini band są wykonane z lateksu. Działają na zasadzie stawianego oporu mięśniom. Zalet gum do ćwiczeń jest mnóstwo, a na efekty treningu z gumami nie trzeba długo czekać. Sprawdź, jakie są ich rodzaje i który wybrać dla siebie. Poznaj najlepsze ćwiczenia z wykorzystaniem power band i mini band!

Gumy do ćwiczeń - power, mini band
Autor: Getty Images Gumy do ćwiczeń mają za zadanie stawianie oporu podczas ich rozciągania, co mocno aktywuje daną partię mięśniową do pracy.

Mini band i power band to najczęściej używane gumy do ćwiczeń. Oba rodzaje mają podobne zastosowanie, ale różnią się od siebie funkcjonalnością i charakterystyką. Gumy mini band są krótkie, mało rozciągliwe i wykonane z cienkiego lateksu, natomiast gumy power band są kilkukrotnie dłuższe i bardziej rozciągliwe oraz charakteryzują się dużo większą grubością. To, jaką gumę powinniśmy wybrać dla siebie, jest zależne od tego, jaki trening będziemy wykonywać z jej użyciem. Dużą zaletą gum jest ich funkcjonalność – można je schować nawet do kieszeni i wykonać z ich użyciem niemal każde ćwiczenie. Zobacz, jak wykorzystać power i mini band.

Spis treści

  1. Gumy do ćwiczeń – do czego służą?
  2. Gumy do ćwiczeń – zalety
  3. Gumy do ćwiczeń – jakie wybrać?
  4. Ćwiczenia z mini bands

Gumy do ćwiczeń – do czego służą?

Gumy do ćwiczeń wykonane są z lateksu, który charakteryzuje się dużą rozciągliwością i odpornością na stawiany opór. Z tego względu używa się ich w sporcie do wszelkiego rodzaju ćwiczeń wzmacniających i treningu funkcjonalnego. Gumy do ćwiczeń mają za zadanie stawianie oporu podczas ich rozciągania, co mocno aktywuje daną partię mięśniową do pracy.

Gumy do ćwiczeń i trening z ich użyciem sprawia, że do pracy włączają się niemal wszystkie partie mięśniowe. Działanie gum power band i mini band z powodzeniem można porównać do hantli – dzięki nim jesteśmy w stanie szybko zbudować i wyrzeźbić mięśnie. Dodatkowo, gumy do ćwiczeń są skutecznym bodźcem treningowym do osiągnięcia lepszych wyników sportowych. Dzięki nim możemy wykonać ćwiczenia siłowe, które trudno byłoby nam zrobić z użyciem wolnego sprzętu na siłowni.

Każda guma, bez względu na to, czy jest to seria power band czy mini band, ma swój odpowiednik kilogramowy, który sugerowany jest jej kolorem. Dzięki temu możemy w prosty i skuteczny sposób progresować z treningu na trening, wykorzystując do tego różne rodzaje gum.

Dzięki gumom do ćwiczeń możemy zbudować mięśnie całego ciała, popracować nad stabilizacją mięśni głębokich oraz wrócić do sportu po długim czasie rekonwalescencji. Wszystko dlatego, że gumy typu power band i mini band są całkowicie bezpieczne, pomagają zachować prawidłowe wzorce ruchowe, poprawiają mobilność stawów i zwiększają siłę mięśniową.

Gumy do ćwiczeń – zalety

Gumy do ćwiczeń posiadają wiele zalet, m.in.:

  • zajmują niewiele miejsca, są lekkie i poręczne, więc można je zabrać wszędzie
  • nie kosztują wiele, a przynoszą mnóstwo korzyści
  • minimalizują ryzyko kontuzji
  • umożliwiają wykonanie wielu rodzajów treningu
  • sprawiają, że podczas treningu mięśnie są stale napięte
  • poprawiają mobilność stawów
  • ćwiczenia z gumami ujędrniają ciało i redukują tkankę tłuszczową
  • aktywują mięśnie całego ciała: zarówno powierzchowne jak i głębokie
  • nadają się zarówno do rozgrzewki przed treningiem, jak i treningu siłowego
  • można ich używać do ćwiczeń rehabilitacyjnych

Gumy do ćwiczeń – jakie wybrać?

Rodzaje gum do ćwiczeń dzieli się ze względu na ich długość, szerokość i grubość. To właśnie te parametry wyznaczają odpowiedni stopień oporu danej gumy do ćwiczeń. A więc im grubsza jest guma, tym jej opór będzie większy.

Przy wyborze właściwej gumy do ćwiczeń powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jej parametrom, a przede wszystkim oporowi w kilogramach, jaki stawia. Nie ma jednoznacznego i ogólnie przyjętego koloru gum świadczącego o mocy danej gumy. Kolory gum zależą tylko i wyłącznie od producenta. Jedyne na co wizualnie powinniśmy patrzeć przy doborze odpowiedniego sprzętu to szerokość i grubość danej gumy.

Czytaj też:

Na rynku dostępnych jest wiele gum do ćwiczeń, ale zdecydowanie prym wiodą gumy power bands i mini bands. Oto ich krótka charakterystyka.

Gumy power band
Gumy do ćwiczeń - power band i mini band

Autor: Getty Images

Power bands doskonale nadają się do treningu fitness, crossfit, pilates, a także do treningu siłowego. Mają swoje zastosowanie w treningu siłowym, np. w trójboju siłowym, jako dodatkowe obciążenie sztangi. Gumy te umożliwiają dynamiczny trening, podczas którego wykorzystujemy pełne zakresy ruchu stawów, ponieważ są długie i wytrzymałe.

Obejrzyj trening z gumą power band:

Gumy mini band
Gumy do ćwiczeń - power band i mini band

Autor: Getty Images

Gumy oporowe mini bands są znacznie cieńsze i krótsze od gum power bands. W przeciwieństwie do power bands stanowią gumy o zamkniętym obwodzie. Doskonale sprawdzają się podczas treningu siłowego, funkcjonalnego oraz rehabilitacyjnego. Dzięki temu, że wykonane są z cienkiego lateksu, nie uwierają i nadają się do wszelkiego rodzaju ćwiczeń.

Obejrzyj krótki street workout z gumami power band i mini band:

Ćwiczenia z mini bands

Ćwiczenia z gumami to rewelacyjny sposób na osiągnięcie wymarzonych efektów treningowych! Poniżej znajdziesz najlepsze ćwiczenia z wykorzystaniem gum mini bands, angażujące do pracy pośladki, nogi, brzuch oraz mięśnie grzbietu i rąk. Każde ćwiczenie wykonaj w zakresie od 12 do 15 powtórzeń, a całość powtórz minimum dwa razy.

  1. Połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach. Gumę do ćwiczeń umieść tuż nad kolanami i odwiedź je delikatnie do zewnątrz. Następnie wykonaj wypchnięcie bioder w górę. Pamiętaj, aby mocno spiąć pośladki, a stopy wkręcić w podłogę.
  2. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Gumę do ćwiczeń zaczep o swoje pięty. Następnie wykonaj wyprost nogi w tył. Pamiętaj, aby ciało utrzymywać w jednej linii, a palce stóp aktywnej nogi kierować na siebie.
  3. Załóż gumę nad kolanami i rozstaw stopy na szerokość bioder. Delikatnie wypchnij biodra w tył, napnij brzuch, ściągnij łopatki i ugnij nogi w stawach kolanowych. W takim lekkim pół-przysiadzie spróbuj poruszać się w bok – odstawiaj i dostawiaj nogi, robiąc małe kroczki.
  4. Zaczep gumę o swoje kostki i stań na szerokość bioder. Następnie lekko ugnij jedną z nóg i odwiedź ją do zewnątrz tyle, ile opór ci na to pozwala. Cały czas utrzymuj poprawną postawę ciała i napinaj brzuch – to pomoże ci utrzymać równowagę.
  5. Połóż się na boku z gumą umieszczoną kilka centymetrów nad kolanami. Ugnij nogi w kolanach i złącz stopy ze sobą. Następnie wykonuj odwodzenie nogi, ale pamiętaj, aby była wciąż tak samo zgięta, a twoje stopy pozostały złączone.
  6. Stań na szerokość bioder z gumą umieszczoną nad kolanami. Odwiedź nogę w tył tyle, ile pozwala ci guma. Zwróć uwagę na to, aby twoje nogi były lekkie ugięte w kolanach.
  7. Wykonaj pozycję deski w podporze na dłoniach. Gumę do ćwiczeń zaczep o swoje stopy. Następnie ugnij nogę, zbliżając ją w kierunku klatki piersiowej. Pamiętaj, aby trzymać poprawną postawę ciała. W tym pomoże ci napięcie mięśni brzucha i podwinięcie miednicy pod siebie.
  8. Stań w lekkim rozkroku z gumą umieszczoną pod łokciami. Zegnij ręce i ustaw je przed klatką piersiową. Łokcie powinny być w tej samej linii co twoje barki, a wnętrza dłoni skierowane w twoją stronę. W tej pozycji wykonuj odwodzenie rąk do boku.
  9. Przyjmij pozycję deski w podporze na łokciach. Gumę załóż na wysokości kostek. W tej pozycji spróbuj naprzemiennie unosić nogi w górę. Utrzymuj napięty brzuch i nie wyginaj nadmiernie odcinka lędźwiowego.
  10. Połóż się na brzuchu z gumą założoną na wysokości nadgarstków. Wyciągnij wyprostowane ręce przed siebie, unieś klatkę piersiową w górę i przyciągaj dłonie w kierunku grzbietu maksymalnie zbliżając łopatki do siebie. Pamiętaj, aby nie zadzierać głowy, a ciało utrzymywać stale napięte.