Jaką walizkę wybrać [PORADY]

2015-07-31 9:22

Przy wyborze walizki najważniejsze jest to, aby była dostosowana do warunków w jakich podróżujemy i dobrze chroniła bagaż przed zniszczeniem. Nawet stosunkowo tania walizka może być dobra pod warunkiem, że będzie wykonana z trwałych materiałów. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu walizki, aby wybrać solidny produkt w najlepszej cenie.

Jaką walizkę wybrać [PORADY]
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Wybór walizki a sposób podróżowania
  2. Walizki – najważniejsze parametry
  3. 1. Wielkość walizki
  4. 2. Konstrukcja walizki
  5. 3. Materiał
  6. 4. Zabezpieczenia
  7. 5. Dodatki
  8. 6. Cena

Wybór odpowiedniej walizki ma decydujący wpływ na komfort podróży. Zanim pod wpływem impulsu kupimy tanią walizkę z supermarketu, warto się zastanowić, czy taki produkt spełni nasze oczekiwania. Jeśli wyjeżdżamy raz-dwa razy do roku poruszając się wyłącznie samochodem lub pociągiem, wybór najtańszej opcji może być opłacalny. Jednak w większości wypadków chcemy, aby walizka starczyła nam na lata i sprawdzała się w każdych warunkach: zarówno podczas krótkich wyjazdów, jak długich podróży samolotem.

Jak zatem wybrać odpowiednią walizkę, aby była wytrzymała, dostosowana do naszych potrzeb i nie zrujnowała naszego portfela? Oto kilka porad, na co zwrócić uwagę.

Wybór walizki a sposób podróżowania

Na początek warto ustalić, jakiego dokładnie produktu potrzebujemy. W tej kwestii pomóc może odpowiedź na kilka pytań:

  • jakim środkiem transportu będziemy podróżowali?
  • jak dużo chcemy ze sobą wziąć?
  • jak często podróżujemy?
  • jaką kwotą dysponujemy?

Następnie powinniśmy zapoznać się z typami walizek dostępnych na rynku. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego najlepiej wynotować sobie cechy produktu, które nas interesują, a potem porównać je z modelami dostępnymi w sklepach.

Walizki – najważniejsze parametry

Walizki różnią się między sobą wielkością, rodzajem konstrukcji, materiałami, z jakich zostały wykonane, poziomem zabezpieczeń, dodatkami oraz ceną.

1. Wielkość walizki

Wyróżnia się walizki małe, średnie oraz duże.

Małe walizki sprawdzą się jako podręczny bagaż, który można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Trzeba jednak pamiętać, że każda linia lotnicza stawia w tym zakresie pewne ograniczenia – najczęściej rozmiary bagażu podręcznego nie mogą przekraczać 55x40x25 cm (jest to jednak wartość orientacyjna i przed podróżą trzeba dokładnie sprawdzić tę informację na stronach wybranych linii lotniczych).

Średnie i duże walizki to rozwiązanie odpowiednie na dłuższe podróże. Przy czym jeśli planujemy wyjazd powyżej 7 dni najlepszy będzie model o wysokości nie mniejszej niż 68 cm i pojemności ok. 90-130 litrów.

2. Konstrukcja walizki

Różnice w konstrukcjach walizek podróżnych sprowadzają się najczęściej do trzech elementów: liczby kółek, rodzaju zastosowanego uchwytu i jakości zamków.

Kółka to obecnie standardowy element w konstrukcji walizki podróżnej, który znacząco ułatwia transport bagażu. Jeśli przewidujemy, że nasz bagaż będzie ciężki, lepiej wybrać walizkę na 4 kółkach – będzie stabilniejsza i bardziej wytrzymała. Model z dwoma kółkami sprawdzi się przy lżejszym bagażu i będzie odpowiedni dla osób podróżujących samolotem.

Ważne, by kółka obracały się o 360 stopni, wówczas łatwiej jest manewrować walizką w dowolnym kierunku. Równie istotna jest jakość ich wykonania – w tańszych modelach można znaleźć małe, plastikowe kółka, które po najechaniu na nierówność lub przeszkodę często pękają. Wymiana takiego elementu jest kłopotliwa, dlatego lepiej od razu zainwestować w walizkę na solidnych, kauczukowych kółkach. Poza tym, że są odporne na wstrząsy i uszkodzenia, dają także większy komfort prowadzenia bagażu.

Niemniej ważna jest jakość wykonania uchwytów. Najbardziej wytrzymałe są te zrobione z trwałych materiałów, np. aluminium. Podczas zakupów należy sprawdzić, czy rączka walizki płynnie się wysuwa, czy się nie zacina. Po całkowitym wysunięciu powinna automatycznie się blokować i być na tyle długa, abyśmy nie musieli się garbić prowadząc walizkę. Dobrze, jeśli walizka wyposażona jest w boczne uchwyty, które umożliwiają przenoszenie bagażu w ręce.

Wybierając walizkę, trzeba pamiętać o sprawdzeniu zamków. Powinny chodzić płynnie i pod żadnym pozorem się nie zacinać. Jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości co do działania zamka, lepiej od razu odrzucić oglądany model, ponieważ w przypadku zepsucia się suwaka na lotnisku możemy mieć spory problem. Najtrwalsze są duże zamki metalowe – te wykonane z plastiku są lżejsze, ale bardziej podatne na uszkodzenia.

To ci się przyda

Teoretycznie kolor walizki nie posiada walorów ochronnych ani nie zwiększa jej wytrzymałości, jednak wybierając model w krzykliwe wzory lub kolory znacznie zwiększamy swój komfort podróżowania. Podczas odbioru bagażu na lotnisku, gdy taśma zapełniona jest mnóstwem takich samych, czarnych lub granatowych walizek, jaskrawy kolor od razu rzuca się w oczy. Dzięki temu szybko wypatrzysz swój bagaż i oszczędzisz czas.

3. Materiał

Nowoczesne walizki są coraz lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia dzięki stosowaniu zaawansowanych technologicznie materiałów. Dotyczy to przede wszystkim walizek twardych, zrobionych z wysokiej jakości tworzyw syntetycznych. Te najpopularniejsze to:

  • ABS - obecnie rzadziej stosowany, jest odporny na uszkodzenia, ale też sztywny, przez co w razie upadku na powierzchni walizki mogą zostać nieodwracalne wgniecenia;
  • poliwęglan i polipropylen – lekkie, wytrzymałe i elastyczne tworzywa, które po uderzeniu lub upadku wracają do swojego pierwotnego kształtu;
  • włókno szklane – jego podstawową zaletą jest lekkość, przez co waga walizki zrobionej z włókna szklanego nie przekracza 3 kilogramów.

Walizki twarde najlepiej nadają się do podróży samolotami. W trakcie przeprawy bagaż narażony jest na otarcia, wgniecenia i pęknięcia, dlatego ochrona zawartości jest w tych warunkach szczególnie ważna.

Walizki miękkie zrobione są syntetycznych tekstyliów, które nie chronią tak dobrze bagażu przed uszkodzeniami, ale za to są bardziej rozciągliwe. Dzięki temu do walizki można „upchać” więcej rzeczy, a także łatwiej zmieścić ją w ciasnej przestrzeni np. bagażnika samochodowego. Z tego powodu modele wykonane z miękkich tekstyliów lepiej nadają się do krótszych podróży samochodem lub pociągiem.

Istnieją również walizki półtwarde, zrobione na ogół z tworzywa EVA (Ethylene Vinyl Acelate). Ich zaletą jest stosunkowo duża wytrzymałość, a jednocześnie elastyczność. Taki rodzaj walizki sprawdzi się, jeśli nasz bagaż stanowią głównie ubrania. Bardziej drogocenne i delikatne przedmioty lepiej transportować w twardych, poliwęglanowych walizkach.

4. Zabezpieczenia

Zawartość walizki można dodatkowo zabezpieczyć za pomocą kłódek szyfrowych. W tanich modelach sprzedawanych w supermarketach kłódka pełni rolę raczej gadżetu niż faktycznego zabezpieczenia – jej trwałość i odporność na włamanie jest znikoma. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór specjalnej kłódki z zamkiem TSA gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa.

5. Dodatki

Wygoda użytkowania walizki w dużej mierze zależy od organizacji przestrzeni wewnątrz niej. Warto, aby w środku znajdowały się dodatkowe kieszonki zapinane na suwak, które pomieszczą drobne przedmioty, np. dokumenty. Dobrze, jeśli ubrania można przymocować pasami do ścianek walizki – wówczas nie będą się przemieszczać. Bardzo wygodną opcją jest możliwość przekształcenia małej walizki na plecak za pomocą zewnętrznych szelek.

6. Cena

Rozpiętość cenowa dostępnych na rynku walizek jest bardzo duża. Począwszy od najtańszych modeli z supermarketu, które można kupić już za 30-50 zł, po ekskluzywne walizki od projektantów, których koszt przekracza często kilka tysięcy złotych.

Osoby, które podróżują samolotami kilka razy do roku mogą kupić dobrej jakości walizkę już za 200-300 złotych. W przypadku gdy korzystają z takich środków transportu jak samochód, pociąg lub autokar, wystarczająca będzie miękka lub półtwarda walizka za 150-200 złotych.

Osoby odbywające częste podróże służbowe powinny wybrać solidniejszy produkt, który nie zużyje się tak szybko. W tym wypadku najlepiej kierować się renomą marki. Średnia walizka dobrej firmy to koszt ok. 500-600 zł.