Pierwsza deskorolka – jaką wybrać? [PARAMETRY, RODZAJE, PORADY]

2016-04-05 14:39

Kupując swoją pierwszą deskorolkę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość jej wykonania i uniwersalność parametrów. Początkujący skejci powinni wybrać deskorolkę łatwą do opanowania i przeznaczoną do jazdy po asfalcie. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie deskorolki, aby nauka jazdy na desce przebiegała szybko i przyjemnie.

Pierwsza deskorolka – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Autor: thinkstockphotos.com Kupując pierwszą deskorolkę zwróć uwagę na rozmiar kółek (najlepsze będą wielkości 53-55 mm)

Spis treści

 1. Deskorolka – budowa i parametry
 2. Pierwsza deskorolka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
 3. Zobacz, jakie są rodzaje desek

Wybór pierwszej deskorolki powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Nie należy kupować deski pod wpływem impulsu, albo po zauważeniu promocji w supermarkecie, bo sprzęt oferowany w takich miejscach ma słabą jakość i szybko się niszczy. Na początku warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat deskorolek, a następnie pójść do profesjonalnego sklepu dla skaterów – wówczas zyskamy pewność, że zakupiony przez nas sprzęt jest najlepszej jakości i pochodzi z wiarygodnego źródła.

Deskorolka – budowa i parametry

Elementy, z których zbudowana jest każda deskorolka to:

 • deska (inaczej blat, ang. deck) – składa się z 7 lub 9 warstw drewna klonowego, niekiedy z domieszką włókna szklanego, węglowego lub kewlaru, który zmniejsza wagę konstrukcji. Pokryta jest gripem, czyli papierem ściernym zwiększającym przyczepność. Długość deski waha się w granicach 71-82 cm;
 • traki (ang. truck) – umożliwiają montaż kółek do blatu oraz kierowanie deskorolką;
 • kółka – najczęściej wykonane z poliuretanu, rzadziej z naturalnego kałczuku. Większe kółka przeznaczone są do jazdy po rampie i umożliwiają rozwijanie dużych prędkości, mniejsze sprawiają, że deskorolka jest lżejsza, ale też wolniejsza;
 • łożyska – wpływają na szybkość obracania się kół. Oznaczane są symbolem ABEC i cyfrą od 1 do 7. Im większa cyfra, tym szybciej kręcą się kółka;
 • montażówki – specjalne śruby, za pomocą których montuje się traki do deski.

Zaawansowani skaterzy kompletują wszystkie elementy, a następnie składają z nich swoje deskorolki dostosowane do preferowanego stylu jazdy. Osobom początkującym, które nie mają rozeznania w parametrach poszczególnych części, polecane są gotowe deskorolki złożone przez producenta.

Pierwsza deskorolka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli decydujemy się na zakup kompletnej deskorolki, prawdopodobnie jej budowa jest przystosowana do potrzeb osoby początkującej. Nie zaszkodzi jednak zwrócić uwagę, czy na pewno wszystkie parametry mają odpowiednie wartości, które ułatwią robienie postępów w nauce.

Należy sprawdzić:

 • twardość kółek – do nauki polecane są kółka o twardości 99A,
 • wymiary kółek – najbardziej uniwersalne to te z przedziału 53-55 mm,
 • łożyska – oznaczone symbolami ABEC-3 lub ABEC-7,
 • długość i szerokość deski – najlepiej, aby wymiary wynosiły 78,5x20 cm.
Ważne

Zakup pierwszej deskorolki – czego nie robić?

Często kupując swoją pierwszą deskorolkę nieświadomie popełniamy błędy, które potem negatywnie wpływają na nasz komfort jazdy, a w efekcie zniechęcają do dalszej nauki. Dlatego, aby dokonać właściwego wyboru, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

 1. Nie kupuj deskorolek w supermarketach – jest niemal pewne, że sprzęt zakupiony w przypadkowym markecie będzie bardzo słabej jakości i szybko się zepsuje. Lepiej udać się do specjalnego sklepu skaterskiego, gdzie można liczyć na fachową pomoc sprzedawców i wybór sprzętu najwyższej jakości.
 2. Nie kupuj deskorolki tańszej niż 100 zł – każda kosztująca mniej nie nadaje się do regularnej jazdy i łatwo ulega zniszczeniu.
 3. Wybierz deskorolkę ze średniej półki cenowej – sprzęt w cenie 150-200 zł to optymalny wybór dla początkujących.
 4. Uważaj przy zakupie używanej deskorolki – zanim zdecydujesz się na kupno, dokładnie obejrzyj deskę, sprawdź, czy nie ma nadłamanego lub rozwarstwionego blatu i poproś sprzedawcę o możliwość przejechania się na niej. Jeśli masz małą wiedzę na temat deskorolek i nie możesz skorzystać z rady fachowca, lepiej zdecyduj się na kupno zupełnie nowej deski.
 5. Zwróć uwagę na jakość wykonania - w szczególności sprawdź, z czego zrobiony jest blat. Najwyższej jakości deski wykonane są z klonu kanadyjskiego i składają się z 7 warstw (9-warstwowy blat może być dla początkującego za ciężki i utrudniać jazdę).

Zobacz, jakie są rodzaje desek

Źródło: TVN Meteo Active/x-news