Pulsometr - jaki wybrać? Rodzaje zegarków sportowych

2020-02-17 12:04

Pulsometr, urządzenie stosowane kiedyś przez zawodowych sportowców, w ciągu ostatnich lat stało się popularnym gadżetem, chętnie kupowanym zwłaszcza przez biegaczy. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając pulsometr dla siebie? Zapoznaj się z przeglądem zegarków sportowych z pulsometrem dla kobiet i mężczyzn.

Spis treści:

 1. Jak działa pulsometr?
 2. Jakie funkcje powinien posiadać pulsometr?
 3. Pulsometr a aplikacje mobilne
 4. Ceny pulsometrów
 5. Zegarki sportowe dla kobiet i mężczyzn

Pulsometr stał się jednym z elementów wyposażenia wielu sportowców-amatorów. Biegaczom czy osobom ćwiczącym na siłowni zależy nie tylko na aktywnym spędzaniu wolnego czasu, ale i ciągłym udoskonalaniu swoich wyników, jak najlepszej kontroli nad wysiłkiem i intensywnością treningu, a także nad odczytywaniem sygnałów płynących z organizmu podczas ćwiczeń. A o to znacznie łatwiej, gdy ma się przy sobie zegarek sportowy.

Jak działa pulsometr?

Pulsometr, nazywany również tętnomierzem lub pulsomierzem, działa podobnie jak badanie EKG - odczytuje zmiany napięcia elektrycznego, które wywołała praca naszego mięśnia sercowego. Na EKG wynik widzimy na wykresie, w przypadku zegarka sportowego - na wyświetlaczu.

Przed założeniem niektórych pulsometrów konieczne jest posmarowanie się specjalnym żelem, chroniącym przed powstaniem otarć.

Wyróżniamy trzy rodzaje popularnych pulsometrów:

 • Pulsometr klasyczny - składa się z opaski (czujnika), którą obwiązujemy klatkę piersiową i sportowego zegarka. Z opaski drogą radiową przekazywany jest do odbiornika sygnał, co z kolei umożliwia wykonanie i odczytanie pomiaru tętna. Ta dwuczłonowa konstrukcja zapewnia bardzo dokładne wyniki podawane przez urządzenie. Pomiar tętna może być ciągły bądź chwilowy. Pulsometry klasyczne często mają wiele dodatkowych funkcji: pomiar czasu i szybkości wykonywanych aktywności, licznik spalanych kalorii, zegar, stoper, podświetlany wyświetlacz, nierzadko są wodoodporne.
 • Pulsometr jednoczęściowy - składa się wyłącznie z zegarka zakładanego na rękę lub przypomina pierścionek z małym ekranem, zakładany na palec. W opinii wielu osób może być wygodny, ponieważ nie trzeba sobie podczas korzystania z niego obwiązywać klatki piersiowej, jednak dokonywane przez niego pomiary nie są tak dokładne, jak w przypadku pulsometru klasycznego. Polecany jest osobom, które lubią spacerować, maszerować, nie uprawiają intensywnego wysiłku i nie zależy im na biciu (własnych) rekordów.
 • Pulsometr z licznikiem - stworzony dla rowerzystów. Jeden jego element zakładamy na ciało, a drugi mocujemy na kierownicy roweru. Pulsometr z licznikiem mierzy tętno i liczbę przebytych kilometrów.

Jakie funkcje powinien posiadać pulsometr?

1. Pomiar tętna maksymalnego HRmax

  W dobrych pulsometrach mamy możliwość wprowadzenia wartości swojego tętna maksymalnego. Zazwyczaj oblicza się je za pomocą wzoru stworzonego przez triathlonistkę Sally Edwards:

  Kobiety HRmax=210-0,5 x wiek - 0,022 x waga
  Mężczyźni HRmax=210-0,5 x wiek - 0,022 x waga +4

  Dzięki tym obliczeniom będziemy mogli lepiej kontrolować przebieg wysiłku i podzielić go na strefy. Pulsometr za pomocą dźwięku będzie nas informował o przekroczeniu wartości tętna - dolnej lub górnej - jaką zaplanowaliśmy dla konkretnego momentu wysiłku. Warto pamiętać, że wyróżniamy 5 stref tętna:

  • 50-60 procent wartości tętna maksymalnego - strefa regeneracji,
  • 60-70 procent wartości tętna maksymalnego - strefa spalania tłuszczu,
  • 70-80 procent wartości tętna maksymalnego - strefa przemian tlenowych,
  • 80-90 procent wartości tętna maksymalnego - strefa pomiędzy przemianami tlenowymi w beztlenowe,
  • 90-100 procent wartości tętna maksymalnego - strefa przemian beztlenowych.

   2. Pomiar czasu i przebytego dystansu

   Choć podstawową funkcją pulsomierza jest pomiar tętna, bardzo przydatną opcją, szczególnie dla biegaczy, jest możliwość zmierzenia czasu aktywności i przebytego dystansu, a także ostatnio przebiegniętego okrążenia (lap). Pozwala to na ocenę swoich postępów. Przydatną funkcją jest również mierzenie międzyczasów, szczególnie u osób wykonujących interwały i tych, którym zależy na osiągnięciu konkretnego czasu na wyznaczonym dystansie.

   Czytaj też: Jak obliczyć tętno maksymalne i spoczynkowe?

   3. GPS i synchronizacja z komputerem

   Funkcją, którą biegacze sobie w pulsometrach bardzo cenią, jest GPS, dzięki któremu można dokładnie prześledzić przebyty dystans na mapie. Synchronizacja urządzenia z komputerem umożliwia zgranie tych danych na urządzenie i wnikliwe ich przeanalizowanie. Po założeniu pulsometru trzeba chwilę poczekać, by urządzenie połączyło się z sygnałem GPS i zaczęło rejestrować trasę.

   Warto jednak pamiętać, że tańsze modele z GPS często są większe, bardziej "nieforemne" niż te, które tej funkcji nie posiadają. Zegarki sportowe o ładniejszym designie i z GPS-em należą do zdecydowanie droższych. W pulsometrach z tą opcją szybciej zużywa się też bateria.

   4. Czytelny wyświetlacz

   Wyświetlacz jest bardzo ważnym elementem każdego zegarka sportowego - to w końcu z niego odczytujemy wszystkie informacje. Przede wszystkim, ukazywane dane powinny być zapisane za pomocą odpowiednie dużych i wyraźnych cyfr/liter. Przydatna jest także funkcja podświetlania, którą dysponuje większość tego typu urządzeń, umożliwiająca wygodny odczyt danych podczas wieczornych/zimowych treningów.

   5. Pozostałe funkcje

   Innymi przydatnymi w pulsometrze funkcjami są:

   • licznik spalonych kalorii,
   • stoper,
   • obliczanie kadencji, czyli liczby kroków na minutę,
   • funkcja wirtualnego przeciwnika,
   • wodoodporność,
   • pomiar temperatury i barometr,
   • rejestrowanie wysokości, na której się znajdujemy.

   Czytaj też:

   To ci się przyda

   Pulsometr a aplikacje mobilne

   Jeśli jesteś fanem nowych technologii, lubisz porównywać swoje wyniki z innymi trenującymi osobami i chcesz je ciągle poprawiać, zwróć uwagę, czy twój zegarek sportowy współpracuje z aplikacjami mobilnymi, dzięki którym zwizualizujesz swój trening. Warto jednak pamiętać, że pulsometry z taką funkcją nie kosztują mniej niż 500 zł.

   Ceny pulsometrów

   W sklepach sportowych stacjonarnych i internetowych dostępna jest cała gama pulsometrów, w różnych przedziałach cenowych. Możliwy jest zakup sprzętu nawet za 50 zł - w takim przypadku nie warto mieć jednak nadziei, że posłuży nam on dłużej. Oczywiście, cena zegarka sportowego zależy nie tylko od jego producenta, ale i przeznaczenia sprzętu oraz posiadanych przez niego funkcji. W zależności od stopnia naszego zaawansowania w treningach, musimy zastanowić się, które funkcje okażą się dla nas niezbędne, a bez których spokojnie sobie poradzimy. Odpowiedni pulsometr dla amatora można kupić w przedziale od 200 do 1000 zł, zawodowcy będą szukać modelu dla siebie w wyższych kategoriach cenowych.

   Warto wiedzieć

   Zegarki sportowe dla kobiet i mężczyzn

   Producenci tworzą coraz więcej różnego rodzaju pulsometrów, mających cieszyć się jak największym powodzeniem wśród sportowców, także tych niezawodowych. Powstał m. in. podział na pulsometry dla kobiet i dla mężczyzn. Ich działanie jest identyczne, jedyną różnicę stanowi większy wybór kształtów i kolorów wśród zegarków sportowych dla pań. Te dla panów bardziej przypominają klasyczne zegarki.