Maska antysmogowa do biegania – jaką wybrać?

2018-12-10 15:56

Maska antysmogowa do biegania to przydatny gadżet wśród osób, które czynnie uprawiają sport, np. biegają, a jednocześnie troszczą się o stan swojego zdrowia. Maska antysmogowa przeciwdziała wdychaniu zanieczyszczeń z powietrza podczas treningu. Maska do biegania zimą jest szczególnie istotna, ponieważ smog nasila się o tej porze roku z powodu ogrzewania domów i często występującej bezwietrznej pogody. Sprawdź, co jeszcze daje maska antysmogowa, z jakich elementów jest zbudowana i jak wybrać najlepszą.

Maska antysmogowa do biegania – jaką wybrać?
Autor: materiały prasowe Naroo Nowoczesne maski do biegania chronią w 99% przed zanieczyszczeniami powietrza.

Spis treści

 1. Maska do biegania – z czego jest zbudowana?
 2. Filtry w masce antysmogowej - rodzaje
 3. Maska antysmogowa - certyfikaty
 4. Ceny masek do biegania
 5. Wady maski antysmogowej

Maska antysmogowa do biegania to jeden z gadżetów, w który powinni zaopatrzyć się pasjonaci tej aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli biegają zimą. Z posiadania maski wypływa wiele korzyści, szczególnie tych zdrowotnych.

Maska antysmogowa do biegania to tak naprawdę półmaska, która okrywa nos, usta oraz brodę. Powstała jako odpowiedź na postęp cywilizacyjny i fakt, że ludzie wytwarzają coraz więcej zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery. Z nich tworzy się smog. Ten utrzymując się długo na danym terenie, może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego.

Najbardziej narażone na działanie smogu są kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, alergicy, astmatycy, również osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu. W trakcie wysiłku fizycznego zwiększony zostaje pobór tlenu, a zatem więcej szkodliwych substancji przedostaje się do płuc biegaczy, rowerzystów czy osób uprawiających nordic walking.

W 2016 roku WHO opublikowało badania, których wyniki mogą niepokoić - z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 33 z nich znajduje się na terenie naszego kraju.

Niepożądane skutki smogu to m.in.:

 • duszności
 • łzawienie
 • bóle głowy
 • podrażnienia skóry
 • niewydolność płuc
 • nowotwory
 • zawały
 • wylewy

Objawom tym można zapobiec - maska do biegania zatrzymuje bowiem nawet do 99% wdychania podczas treningu kurzu, spalin, mikrodrobin pyłów (PM) i niektórych toksycznych gazów. Maski takie zatrzymują także alergeny wziewne i mikroorganizmy chorobotwórcze.

Jakość powietrza w Polsce sprawdzisz na rządowej stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska gios.gov.pl

Maska do biegania – z czego jest zbudowana?

Maska antysmogowa może mieć klasyczną formę zakrywającą jedynie usta i nos. Może także być przedłużona na szyję, aby dodatkowo chronić gardło przed niskimi temperaturami, np. w zimie.

Jakie elementy wziąć pod uwagę przy wyborze maski do biegania?

 • Rozmiar - maska spełni swoja rolę, tylko będzie dobrze dopasowana. Najlepiej przymierz maskę przed zakupem i sprawdź, czy nigdzie nie odstaje i nie zsuwa się, gdy poruszasz głową. W końcu będziesz jej używać w ruchu.
 • Materiał zewnętrzny – jest kwestią najważniejszą podczas doboru maski antysmogowej. Musi być elastyczny, aby z łatwością dopasować się do twarzy. Przykładowym materiałem wykorzystywanym podczas produkcji masek antysmogowych jest neopren. Jest stosunkowo gruby i trwały. Strecz jest jest nieco mniej wytrzymały, ale przez to, że jest cieńszy, oddycha się przez niego łatwiej. Podczas zakupu maski antysmogowej warto zwrócić uwagę na tzw. płaskie szwy maski. Materiał połączony na zasadzie sprasowania pozwoli uniknąć otarć i podrażnień w przypadku skóry wrażliwej.
 • Otwory powietrza – ich specyfikacja różni się w zależności od modelu i marki produkującej maski przeciwpyłowe. Jednak zawsze powinny spełniać identyczną funkcję – zapewniać swobodny przepływ powietrza w trakcie treningu.
 • Regulator, tzw. nosek – to element, który znajduje się w okolicach nosa i montowany jest po to, aby maska była w 100% szczelna, zwłaszcza w okolicach nozdrzy, gdzie jej idealne profilowanie jest znacząco utrudnione nawet pomimo doboru odpowiedniego rozmiaru. Nosek może być sztywny (metalowy) lub elastyczny (z tworzywa). Ten pierwszy trzeba recznie dogiąć, by maska mogła ściśle przylegać, a ten drugi sam się dopasowuje.
 • Rzep – ma spinać maskę w okolicach głowy umożliwiając regulację jej napięcia i odpowiedniego dopasowania do różnej wielkości głów.
 • Muszla, tzw. shell. Jest to część celowo profilowana. Powinna dopasować się do ust i twarzy biegacza. Jej wymiary uzależnione są od indywidualnego rozmiaru maski, który dobiera się na podstawie wagi i wzrostu.
 • Otwór wdechowy – jego podstawową funkcją jest umożliwienie pobierania powietrza przy jednoczesnym odprowadzaniu pary wodnej, dwutlenku węgla i ciepła, aby zapewnić jeszcze większy komfort podczas treningu.
 • Filtr – ten może składać się np. z filtra pyłów zawieszonych oraz powłoki węgla aktywnego. Jest on blokadą przed wdychaniem roztoczy, pyłów, kurzu, zanieczyszczeń w formie smogu oraz wielu innych alergenów i szkodliwych substancji.
 • Odblask – to element wpływający bardziej na estetykę i bezpieczeństwo niż komfort użytkowania. Jest często pomijany podczas zakupu, mimo że jest dość istotny. Zwłaszcza maska do biegania zimą, kiedy to bardzo szybko na dworze zapada zmrok, powinna być wyposażona w odblask. Przede wszystkim poprawia on widoczność osoby biegnącej przy ulicy i zmniejsza ryzyko wypadków. Ten szczegół może w sposób istotny wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

Czytaj też: BIEGANIE - kompendium wiedzy dla początkujących (co daje, trening, kalorie)

Maska antysmogowa - co oznaczają skróty na opakowaniu?

CE - produkt spełnia wymagania techniczno-prawne (nie kupuj masek bez tego oznaczenia!)FFP1/FFP2?FFP3 - klasa filtra (patrz niżej: Filtry w masce antysmogowej - rodzaje)R/NR - półmaska jednorazowego użytku do wykorzystania przez maksymalnie 8 godzinD - maska przeciwpyłowa (taka sprawdzi się np. podczas remontu w domu)

Filtry w masce antysmogowej - rodzaje

Przydatność maski zależy głównie od filtrów. Jakie są rodzaje filtrów:

 • węglowy - zatrzymuje 99,9% zanieczyszczeń o rozmiarze 0,1 μm i większym, a więc filtruje obecne w smogu pyły typu PM10 i PM2,5, zatrzymuje gazy ze spalin samochodowych i dymu tytoniowego.
 • HEPA - absorbuje zanieczyszczenia o rozmiarze od 0,3 μm do 2,5 μm, co oznacza, że wyłapuje do 97% pyłów PM10 i PM2,5. W porównaniu z pyłem węglowym przechodzi przez niego do 40% wiecej powietrza, co ułatwia oddychanie, ale nie pochłania gazów.

Są również filtry 2 w 1 łączące oba te rodzaje. Oba typy filtrów zatrzymują też alergeny i zarazki, ale filtry węglowe lepiej się tu spisują (np. noszenie maski z filtrem węglowym może obniżyć ryzyko zachorowania na grypę o około 80%).

Kupując maskę antysmogową, warto zatem zaopatrzyć się w odpowiedni zapas filtrów.

Działanie filtrów w masce ma określony czas. W maskach antysmogowych producenci najczęściej zalecają wymieniać filtry po 50 godzinach użytkowania. Zdarza się, że zalecenie dotyczy 30 lub 60 dni. To jednak kwestia bardzo indywidualna, ponieważ przede wszystkim powinna być uzależniona od tego, jak często konkretna osoba biega, używając maski oraz jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w miejscu, w którym uprawiana jest dana aktywność fizyczna.

Filtr w maskach antysmogowych należy wymieniać przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy, że zmniejszyła się ilość powietrza, które jest przepuszczane podczas treningu, a co za tym idzie wyraźnie odczuwa się zwiększenie oporów w oddychaniu podczas ćwiczeń. Filtry też często zmieniają swoją barwę z bieli na jasnoszary, a niekiedy nawet czarny kolor. Ten również może być dla użytkownika sygnałem, że nadszedł czas, aby wymienić filtr w masce antysmogowej.

Warto wiedzieć

Smog to wyraz pochodzący z języka angielskiego, który stanowi połączenie dwóch słów: dymu i mgły. Jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne objawiające się widocznie zanieczyszczonym powietrzem na skutek działalności człowieka, np. wzmożonej jazdy pojazdami na danym terenie (SO2, NO2) lub poprzez ogrzewanie domów zimą (CO2). Zanieczyszczenie to podobne jest do dymu tytoniowego. Do widoczności smogu przyczynia się mgła oraz bezwietrzna pogoda. Jego skład to różnego rodzaju pyły (PM 2.5 i PM 10), i związki chemiczne, m.in. benzoapiren, dwutlenek azotu, ozon troposferyczny itp.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce to: Żywiec, Opoczno, Godów, Kraków, Skawina, Gliwice, Pszczyna, Zabrze, Wodzisław Śląski, Sucha Beskidzka, Rybnik, Nowy Sącz, Zakopane, Katowice.

Maska antysmogowa - certyfikaty

Normy Unii Europejskiej dzielą maski na klasy. Podział ten wynika z następujących parametrów: przepuszczalność zanieczyszczeń,opory w oddychaniu, stopień nieszczelności (przeciek powietrza spowodowany niecałkowitym przyleganiem maski).

FFP1 - filtracja od 80% lotnych cząstekFFP2 - filtracja od 94% lotnych cząstekFFP3 filtracja od 99% lotnych cząstekMaski amerykańskich producentów mają oznaczenia: N dla antysmogowych i P dla przeciwpyłowych. N95 - zatrzymuje od 95% lotnych cząstekN99 - od 99%N100 - od 99,95%

To ci się przyda

Ceny masek do biegania

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju masek do biegania i, jak można przeczytać w ich opisach, tworzone są pod kątem konkretnych aktywności. Są maski do treningów wytrzymałościowych w terenie, spacerów, ale także specjalne – np. do biegów sprinterskich.

Przedział cenowy masek antysmogowych jest bardzo duży. Najtańszy model można zakupić już za ok. 15 zł. Jednak często maskach z niskiej kategorii cenowej nie ma możliwości wymiany filtrów lub trudno jest znaleźć odpowiednie modele zamienne do nich. Maski antysmogowe do biegania można również zakupić za ok. 50 zł. Najdroższe modele to równowartość ok. 300 zł i na te ostatnie producent najczęściej oferuje kilkuletnią gwarancję oraz udostępnia informację o tym, gdzie z łatwością można zakupić filtry wymienne. Maski takie są solidnie wykonane i służą głównie osobom trenującym regularnie. Nadają się także do treningów personalnych.

Wady maski antysmogowej

Maska do biegania ma nieliczne wady, które jednak warto mieć na uwadze. Istnieje grupa osób, którym podczas biegu może przeszkadzać ciepło na twarzy, które jest wynikiem bliskiego kontaktu z materiałem maski do biegania. Nawet najdroższe modele nie są w stanie w stu procentach zniwelować tego uczucia. Jeśli używamy jednocześnie maski do biegania zimą i okularów korekcyjnych bądź gogli, może się zdarzyć, że szkła zaparują, utrudniając widoczność.