Co to jest ENDOMONDO? Najlepsze funkcje aplikacji mobilnej

2017-04-21 10:48

Endomondo to aplikacja na urządzenia mobilne. Napisana została z myślą o osobach uprawiających sport, które chcą mierzyć dystanse, czas treningów i porównywać swoje osiągnięcia z innymi użytkownikami smartfonów. Duże zainteresowanie Endomondo wiąże się z tym, że producent udostępnił wiele przydatnych funkcji w darmowej wersji aplikacji.

Co to jest ENDOMONDO? Najlepsze funkcje aplikacji mobilnej
Autor: thinkstockphotos.com Aplikacja Endomondo działa na smartfonach, tabletach, smartwatchach, posiada też funkcję treningu z pulsometrem.

Spis treści

 1. Co to jest Endomondo?
 2. Jak działa Endomondo? 10 najważniejszych funkcji
 3. Dlaczego wybieramy Endomondo?
 4. Funkcje ENDOMONDO dostępne bez rejestracji
 5. Funkcje ENDOMONDO dostępne po rejestracji

Co to jest Endomondo?

Endomondo, a właściwie Endomondo Sports Tracker, bo tak brzmi pełna nazwa aplikacji, już od lat (a dokładnie od roku 2007, bo wtedy powstała) umożliwia miłośnikom aktywności fizycznej monitorowanie swoich osiągnięć i dzielenie się nimi z innymi zapalonymi sportowcami. Aplikację stworzyło kilkoro znajomych z firmy konsultingowej: Christian Birk, Thomas Stilling Ambus, Jakob Jonck i Mette Lycke. Jak zaznacza Lycke, razem z kolegami chciała stworzyć coś, co od początku do końca będzie ich dziełem i przyda się osobom aktywnym fizycznie na całym świecie. Aplikacja Endomondo okazała się strzałem w dziesiątkę: już w 2015 roku miała 25 milionów użytkowników, których ciągle, podobnie jak osób regularnie uprawiających sport, przybywa. Założeniem Endomondo jest bowiem umożliwienie śledzenia postępów i ułatwienie organizacji ćwiczeń, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Jak działa Endomondo? 10 najważniejszych funkcji

Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych funkcji Endomondo - niektóre są dostępne w wersji bezpłatnej (bez rejestracji), inne - w rozszerzonej (po rejestracji).

1. Endomondo umożliwia monitorowanie postępów w około 50 rodzajów sportów. Oprócz najpopularniejszych, takich jak bieganie (44 procent użytkowników aplikacji wybiera właśnie tę opcję) czy jazda na rowerze, znajdziemy na Endomondo polo, krykiet, jazdę konną, szermierkę czy rugby.

2. Na głównej stronie treningu, którą widzi użytkownik Endomondo po otwarciu aplikacji, znajdują się takie informacje jak:

 • czas trwania aktywności,
 • prędkość w danym momencie,
 • średnia prędkość,
 • dystans,
 • tempo w danym momencie,
 • średnie tempo,
 • tętno serca,
 • liczba spalonych kalorii,
 • kadencja (ilość kroków na minutę biegu),
 • czas/liczba kalorii/dystans pozostały do końca treningu.
Endomondo można zainstalować na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi: Android, iOS, Windows Phone, Symbian.

3. Po wejściu w główne menu (po kliknięciu na ikonę Endomondo w lewym górnym rogu) użytkownik może wybrać jedną z funkcji: trening (wtedy wraca do pierwszej wyświetlonej po wejściu w aplikację strony), aktualizację, znajomych, historię, statystyki, plan treningowy, postanowienia, rywalizacje, trasy, odżywianie, sklep i ustawienia.

4. Ustalając plan treningu, użytkownik Endomondo może skorzystać z jednej z opcji: wybrać trening podstawowy, dzięki czemu po prostu zapisze swoje postępy bądź dodać trening manualnie (wybrać rodzaj sportu, czas rozpoczęcia i trwania treningu oraz pokonany dystans). W ustawieniach treningu możliwe jest również określenie dla siebie zadania: dystansu do przebiegnięcia, kalorii do spalenia, czasu w którym zamierzamy dany dystans pokonać.

5. Ważną dla wielu użytkowników Endomondo zakładką jest ta poświęcona odżywianiu. Pozwala ona prowadzić dziennik odżywiania, a co za tym idzie - kontrolować jego jakość.

Czytaj również: Strava - funkcje aplikacji mobilnej dla biegaczy i kolarzy

6. Użytkownik Endomondo ma również do wyboru ustawienia treningu interwałowego: tabata, piramida, standard, pozostałe interwały może ustawić manualnie.

7. Fitness test to z kolei funkcja sprawdzenia poziomu swojej wydolności. Dostępne są różnego rodzaju testy, a każdemu towarzyszy odpowiedni tutorial, wyjaśniający na czym konkretny test polega.

8. Set goal to z kolei zakładka umożliwiająca ustawienie rekordu, który chcemy pokonać.

9. Dzięki funkcji Follow Route biegacz może, korzystając z komputera lub wcześniej wyznaczonej przez innego użytkownika trasy.

10. Dużą popularnością cieszą się również funkcje Beat a Friend lub Beat Yourself, umożliwiające rywalizację ze znajomymi lub bicie własnych rekordów.

Warto wiedzieć

Dlaczego wybieramy Endomondo?

Aplikacje mobilne dla sportowców dają możliwość publikacji swoich osiągnięć na portalach społecznościowych. Jest to jedna  z ważniejszych przyczyn popularności tej i podobnych aplikacji. Wielu internautów czerpie przyjemność z pochwalenia się przebiegniętym dystansem.

Działa to też motywująco na tych, którzy na co dzień wybierają kanapę. Kiedy zobaczymy, że nasza znajoma przejechała na rowerze 40 km, odzywa się w nas duch walki, bo przecież nie chcemy być posądzeni o lenistwo i zasiedzenie.

Chęć ogłoszenia, że też biegamy lub jeździmy na rowerze jest na tyle silna, że decydujemy się na bieganie z aplikacją, która nie tylko podsumuje nasz wynik, ale i powiadomi o tym naszych znajomych.

Funkcje ENDOMONDO dostępne bez rejestracji

Zaletą aplikacji jest dostęp do większości jej funkcji już w bezpłatnej wersji programu. Są to między innymi:

1. Wybranie z listy sportu, który uprawiamy.

2. Rejestracja trasy i czasu treningu.

3. Rejestracja prędkości i ilości spalonych kalorii.

4. Wskazówki głosowe, np. po każdym przejechanym przebiegniętym kilometrze, motywujące do dalszej aktywności.

5. Historia treningów i wyników.

6. Wysyłanie treningów na Facebooka, Google +, Twitter.

7. Wybranie trasy w okolicy i motywację do pobicia jej rekordu.

8. Dopasowywanie wyświetlanych danych zgodnie z preferencjami użytkownika.

9. Ustawienie odliczania i automatycznej pauzy.

10. Aplikacja jest kompatybilna z innymi urządzeniami, np. GPS, zegarkami, rowerowym czujnikiem prędkości.

11. Dostęp do treningów znajomych z portali społecznościowych.

12. Strefa tętna i informacje o pogodzie w podsumowaniu treningu.

Funkcje ENDOMONDO dostępne po rejestracji

1. Programy treningowe.

2. Bicie własnych rekordów.

3. Trening interwałowy.

4. Statystyki porównawcze treningów.

5. Możliwość indywidualnego ustawienia, np. trybu oszczędzania baterii, informacji otrzymywanych od trenera audio.

6. Brak reklam.

To ci się przyda

Inne popularne aplikacje dla biegaczy:

 • Sports Tracker,
 • Runkeeper,
 • Strava,
 • Nike+
 • Navime.