STRAVA: funkcje aplikacji mobilnej. Porównanie Strava vs. Endomondo

2017-04-27 10:49

Strava to aplikacja mobilna przeznaczona dla biegaczy i osób jeżdżących na rowerze. Poznaj najważniejsze funkcje Stravy i dowiedz się, jakie są różnice między aplikacją Strava a popularnym Endomondo.

Strava: funkcje aplikacji mobilnej. Strava czy Endomondo?
Autor: thinkstockphotos.com Strava umożliwia zapoznanie się z mapą i dokładnym opisem każdego odcinka przebytej trasy.

Spis treści

  1. Jak działa Strava?
  2. Strava: jak zacząć?
  3. Strava: funkcje
  4. Strava czy Endomondo: czym różnią się aplikacje?
  5. Strava: jakie funkcje są dostępne w płatnej wersji?

Strava to aplikacja opracowana w 2009 roku przez jeden ze start-upów w San Francisco. Samo słowo "strava" pochodzi z języka szwedzkiego, w którym oznacza: "starać się", "zmagać się z czymś", "dążyć do czegoś", "sięgać po coś" i ma dobrze charakteryzować tych, dla których aplikacja jest przeznaczona - sportowców, którzy, jak możemy przeczytać na oficjalnym koncie Stravy na Facebooku, dążą do ciągłego tworzenia lepszych wersji siebie. Bez względu na to, czy są olimpijczykami, czy na aktywność fizyczną decydują się jedynie w weekendy.

Strava jest przeznaczona dla biegaczy i osób jeżdżących na rowerze, dostępna zarówno w wersji bezpłatnej, jak i premium. Jednak - jak często zaznaczają jej użytkownicy - wersja podstawowa zawiera większość przydatnych funkcji, dlatego zazwyczaj, jeśli nie są zawodowymi sportowcami, nie decydują się na wykupienie dodatkowych opcji.

Strava może być zainstalowana na smartfonach z systemami operacyjnymi Android i iOS.

Jak działa Strava?

Strava służy do rejestrowania i monitorowania treningów. Podobnie jak większość aplikacji przeznaczonych dla sportowców, posiada zarówno wersję mobilną, jak i webową - ta pierwsza towarzyszy nam wraz ze smartfonem podczas uprawiania sportu, druga umożliwia uzyskanie szerszego oglądu i analizę treningów już z domu. Dzięki wykorzystaniu GPS-a Strava śledzi lokalizację danej osoby i za pomocą tej funkcji określa przebyty dystans i tempo jego pokonywania.

Przebyty dystans jest z kolei przedstawiony w segmentach - wydzielonych odcinkach, które możemy tworzyć samodzielnie bądź skorzystać już z tych utworzonych przez innych użytkowników aplikacji. Funkcja ta umożliwia też rywalizowanie z innymi osobami na konkretnym odcinku. Dzięki Stravie otrzymamy również informacje o najwyższym i najniższym punkcie, największym nachyleniu na danej trasie.

Podobnie jak Endomondo, Strava umożliwia zaprezentowanie swoich wyników znajomym na Facebooku, obserwowanie konkretnych osób (także np. najlepszych kolarzy zawodowych, jeśli tylko korzystają z aplikacji), tworzenie grup czy nawet sprawdzenie, z kim się minęło na trasie.

Warto wiedzieć

Strava: jak zacząć?

Korzystanie z aplikacji Strava nie powinno sprawiać kłopotu osobom, które korzystają na co dzień z dobrodziejstw nowych technologii. Rejestracja odbywa się za pomocą adresu e-mail lub konta na Facebooku. Następnie wprowadzamy swoje imię, nazwisko i płeć oraz wybieramy dyscyplinę: bieganie lub kolarstwo, wybór ten możemy później zmienić. I to wszystko: pojawia się ekran główny, a także... zachęta do wykupienia wersji premium, którą można pominąć.

Strava: funkcje

Poniżej przedstawiamy dostępne bezpłatnie funkcje aplikacji Strava:

1.  Podział trasy na segmenty

Możliwość podzielenia trasy na segmenty jest jedną z najbardziej docenianych przez użytkowników opcji oferowanych przez aplikację. Segmenty to fragmenty tras, które kolarze bądź biegacze definiują samodzielnie (lub korzystają z trasy, którą wcześniej ktoś samodzielnie dodał). Funkcja nie tylko umożliwia monitorowanie swoich postępów w pokonywaniu danego odcinka, ale i sprawdzenie, jak wypadamy na tle innych biegaczy/kolarzy. Warto dodać, że z aplikacji korzystają osoby na całym świecie, więc i zapisane trasy przydadzą się nie tylko do eksplorowania najbliższej okolicy, ale również np. podczas biegania na egzotycznych wakacjach. Trasa, którą przebyliśmy ukazuje się w formie mapy.

2. Rywalizacja o tytuł KOM i QOM

KOM-y i QOM-y to terminy ściśle związane z tym, co umożliwia opisana wyżej funkcja. Osoba, która przejechała bądź przebiegła dany fragment trasy najszybciej zyskuje tytuł KOM (King of the Mountain) bądź QOM (Queen of the Mountain) oraz uznanie (bądź zazdrość) pozostałych użytkowników. Możliwość uzyskania takiego tytułu jeszcze bardziej mobilizuje do polepszania swoich wyników.

3. Planowanie trasy

Strava ma funkcję Use Popularity dostosowuje trasę do tej pokonywanej przez innych kolarzy/biegaczy bądź - w przypadku trasy, która jeszcze nie została przez nikogo pokonana - zmniejsza ryzyko, że znajdziemy się na zbyt mało lub za bardzo ruchliwej trasie czy drodze pełnej dziur.

4. Wyznaczanie strefy bezpieczeństwa

Strefa bezpieczeństwa umożliwia oznaczenie w Stravie obszarów, których nie chcemy udostępniać osobom nas śledzącym - to ukrycie nie będzie jednak widoczne w naszych statystykach. Zazwyczaj kolarze i biegacze jako takie obszary zaznaczają swoje miejsce zamieszkania, miejsce pracy, miejsce zamieszkania bliskiej osoby.

5. Kalendarz treningów

Strava nie tylko umożliwia stworzenie kalendarza treningów, ale także ustalenie, jak długa ma być przebyta trasa czy ustawienia czasu dla konkretnego treningu, aby pobić swój rekord.

6. Publiczne API

API, czyli interfejs programowania aplikacji, to zbiór procedur używanych do napisania konkretnego programu. Dzięki upublicznieniu swojego API twórcy Stravy umożliwiają dalsze wykorzystywanie zgromadzonych przez siebie informacji i tworzenie rozszerzeń.

7. Brak reklam

W bezpłatnej wersji Stravy nie pojawiają się żadne reklamy, dzięki czemu przedstawione dane są bardziej czytelne.

Strava czy Endomondo: czym różnią się aplikacje?

Strava bywa często wymieniana obok Endomondo - zobacz, jakie różnice występują między tymi dwiema aplikacjami.

Strava Endomondo
możliwość podziału trasy na segmenty brak takiej możliwości
większa ilość statystyk, ukierunkowana na przedstawienie danych właściwych dwóm dziedzinom sportu mniejsza ilość dostępnych statystyk
możliwość wybrania jednej z dwóch dyscyplin: kolarstwa lub biegania możliwość wybrania jednego z około pięćdziesięciu sportów
mniejsza społeczność osób, w której większy odsetek stanowią profesjonalni sportowcy bardzo duża społeczność, w której dużą część stanowią sportowcy-amatorzy
nastawienie na rywalizację i ciągłe poprawianie wyników - stąd tytuły KOM, QOM, wirtualne puchary i medale nastawienie na funkcje społecznościowe: lajki, komentarze, dodawanie zdjęć
droższa wersja premium tańsza wersja premium
brak reklam w wersji podstawowej reklamy w wersji podstawowej

Strava: jakie funkcje są dostępne w płatnej wersji?

Strava w wersji bezpłatnej, zwłaszcza dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z aplikacją, będzie wystarczająca - ogromna większość funkcji jest bowiem w niej dostępna. Funkcje premium to m. in. możliwość obserwowania wskaźnika kondycji i zmęczenia, czyli określenia jak wymagający był dany trening, przez jaki czas przebywaliśmy w konkretnej strefie tętna. Konto premium umożliwia również korzystanie z live segmentu, głosowy asystent informuje nas, ile przewagi bądź straty mamy do osoby z pierwszego miejsca.

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.