Mata do ćwiczeń: jak wybrać najlepszą?

2019-05-17 9:48

Mata do ćwiczeń zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas treningu. Jest niezastąpiona w przypadku popularnych ćwiczeń fitness, a także jogi czy pilatesu. Nasz poradnik podpowie ci, jak wybrać matę dostosowaną do uprawianej przez ciebie dyscypliny sportu.

Spis treści

 1. Rodzaje mat do ćwiczeń
 2. Maty treningowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
 3. Jakie cechy powinna mieć dobra mata treningowa?
Maty do ćwiczeń JOY in me
Autor: JOY in me

Przed zakupem warto przyjrzeć się bliżej rodzajom mat tak, aby wybrać dla siebie tę najodpowiedniejszą. Lepiej zainwestować w dobrą matę, ponieważ trening na śliskiej podłodze czy dywanie może stwarzać ryzyko kontuzji lub spowodować bolesne otarcia.

Rodzaje mat do ćwiczeń

Na rynku dostępne są maty:

 • ochronne – są wykorzystywane do stabilizacji sprzętu sportowego, np. niektórych przyrządów do ćwiczeń siłowych, rowerków stacjonarnych, orbitreków. Podkładane pod sprzęt mają działanie antypoślizgowe. Chronią podłogę przed zarysowaniami i tłumią dźwięki.
 • treningowe – najbardziej uniwersalne, przeznaczone głównie do treningów fitness, pilates, aerobiku. Chronią przed otarciami i stłuczeniami, nie pozwalają się ślizgać, izolują od zimnej powierzchni. Najczęściej wykonywane są z syntetycznej pianki – neoprenu.
 • gimnastyczne – duże i grube materace, niezbędny element wyposażenia szkolnych sal gimnastycznych. Wykorzystywane podczas rehabilitacji, ćwiczeń korekcyjnych, a także akrobatycznych.
 • maty do jogi – najcieńszy rodzaj mat, ich grubość waha się od 2,5 do 3,5 mm. Przeznaczone specjalnie do treningu jogi. Chronią głównie przed ślizganiem się podczas ćwiczeń.
 • maty tatami – tradycyjne maty japońskie, dawniej wykonywane ze słomy, dziś robione z wytrzymałych tworzyw syntetycznych. Przeznaczone do treningów judo, karate, jiu-jitsu i innych wschodnich sztuk walki.

Maty treningowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najpopularniejszym rodzajem mat są przeznaczone do fitnessu maty treningowe. Wykorzystywane zarówno w domu, jak i w klubach fitness, są najbardziej uniwersalne. Występują przeważnie w dwóch rozmiarach: 200x100 cm i 200x120 cm, mogą być też mniejsze (np. 50x140 cm). Mają grubość od 5 do 6 mm. To, jaką matę wybierzemy zależy od rodzajów wykonywanych przez nas ćwiczeń, przede wszystkim ich intensywności.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na następujące cechy mat treningowych:

 • grubość – cienkie maty nadają się do lekkich ćwiczeń rekreacyjnych. Grubsze maty sprawdzą się w przypadku bardziej intensywnych treningów fitness i ćwiczeń wymagających większej amortyzacji. Warto zauważyć, że znaczenie ma nie tylko grubość, lecz także gęstość tworzywa, z którego została wykonana mata. Optymalne parametry pozwolą na komfortowe wykonywanie ćwiczeń w pozycji leżącej – na brzuchu lub plecach i bokach, czy w pozycji klęczącej. Dobrej jakości matę można zabrać na plecach do parku i użyć do ćwiczenia lub po prostu posiedzieć na niej i odpocząć.
 • wymiary maty – najlepiej, aby podczas ćwiczeń całe nasze ciało leżało na macie, a więc jej długość była równa naszemu wzrostowi.
 • elastyczność - mata powinna bez trudu się rolować, dzięki czemu możliwe jest jej wygodne przechowywanie lub przewożenie. Elastyczną matę łatwo włożyć do torby czy plecaka i zabrać na trening. Mata nie powinna się łamać, ponieważ łatwo ulegnie przez to zniszczeniu w krótkim czasie.
 • materiał – mata do ćwiczeń fitness powinna być wykonana z wytrzymałego i ekologicznego materiału, łatwego w czyszczeniu, na którym nie będą rozwijały się bakterie czy grzyby i pleśń. Maty leżą zwykle na podłodze, więc łatwo się brudzą, poza tym mają kontakt z potem człowieka, dlatego najlepiej, aby były wykonane z tworzywa, które można prać w pralce.
 • przyczepność - dobre maty charakteryzują się wysokim stopniem przyczepności do podłoża, co zwiększa bezpieczeństwo podczas treningu - zwłaszcza tych intensywnych, które wymagają dynamicznych ruchów i szybkich zmian pozycji. Niektóre posiadają na spodniej stronie bieżnik o jodełkowym wzorze, który sprawia, że mata nie zmienia swojego położenia i nie odwija się na brzegach.
 • cena – jest to czynnik nie mniej istotny, od pozostałych, a dla wielu kupujących będzie najważniejszym kryterium wyboru maty do ćwiczeń fitness. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż dobrej jakości mata będzie nam służyć przez lata. Warto więc zainwestować w renomowany produkt, by potem cieszyć się nim na co dzień.
 • dodatki – bardzo praktycznym rozwiązaniem w matach są ściągacze, paski – ułatwiają transport oraz zapobiegają rozwijaniu się maty.
Warto wiedzieć

Jakie cechy powinna mieć dobra mata treningowa?

 • uniwersalna i praktyczna - powinna nadawać się do różnego rodzaju ćwiczeń, zarówno ogólnorozwojowych, jak i jogi czy pilatesu;
 • wygodna w użyciu - łatwo rolująca się, z dodatkowymi paskami, które zabezpieczają przed jej rozwinięciem się;
 • łatwa w utrzymaniu w czystości - najlepiej o gładkiej powierzchni i taka, którą można uprać w pralce;
 • ekologiczna - niestety 95% mat na rynku to maty wykonane z PCV, które po wyrzuceniu rozkładają się setki lat i zaśmiecają nasze środowisko. Kupując kilka tanich mat podczas całego swojego życia, bardzo przyspieszamy zaśmiecanie świata. Maty wykonane z kauczuku są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska – to najlepsze rozwiązanie z możliwych;
 • estetyczna - jeśli już inwestować w matę, to warto wybrać taką, która będzie po prostu ładna i której wygląd będzie dodatkowo motywował cię do ćwiczeń. Maty do ćwiczeń występują w wielu kolorach i wzorach - to, jaką wybierzesz, zależy od twojej charyzmy, temperamentu, upodobań i rodzaju uprawianej przez ciebie dyscypliny.

Polecany artykuł:

Jak dbać o akcesoria sportowe?